The Bellport Clipper Classic 5k Run
Age Group Results
The Bellport Clipper Classic 5k Run
Bellport, New York July 8, 2007
Five Kilometer Road Race
Official Age Group Results
All times have been Certified by Start To Finish Corp.
MALE 1 to 9 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Cooper Jansson 9 STONY BROOK NY 30:22.3
FEMALE 1 to 9 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Elena Porcaro 9 BELLPORT NY 23:44.9
2 Laura Mae Cocchi 9 NORTHPORT NY 25:03.7
3 Alexandria Krauss 9 CENTER MORICHES NY 25:27.5
4 Madeline Bastiancic 9 PATCHOGUE NY 31:13.7
5 Erin Ford 9 SELDEN NY 31:24.2
6 Belle Bastiancic 6 PATCHOGUE NY 31:40.2
7 Megan Porter 7 BELLPORT NY 31:45.0
8 Sami Robinson 9 SHOREHAM NY 32:59.9
9 Amanda Burdix 6 4CENTER MORICHES N 35:20.1
10 Cierra Smith 9 EAST MORICHES NY 37:01.3
MALE 10 to 12 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Tyler Reimer 12 HAMPTON BAYS NY 24:23.0
2 Christopher Kulesza 11 YAPHANK NY 24:25.9
3 Jack Denise 12 PATCHOGUE NY 25:28.6
4 Wyatt Banninger 10 BELLPORT NY 25:52.2
5 Howie Meyers 12 BELLPORT NY 26:10.5
6 Zachary Blumenthal 10 BELLPORT NY 26:16.6
7 Collin Porcaro 11 BELLPORT NY 26:23.5
8 Jack Denise 12 PATCHOGUE NY 27:09.1
9 Matt Posch 10 BROOKHAVEN NY 29:04.6
10 Thomas Koller 12 REINHOLDS PA 29:15.8
11 Brandon Stehling 11 PATCHOGUE NY 29:27.1
12 Douglas Quatrale 11 PATCHOGUE NY 29:27.8
13 Christopher Grucci 12 BELLPORT NY 29:47.0
14 Matthew Goetz 11 MEDFORD NY 29:55.8
15 Joey Constantino 12 MEDFORD NY 29:56.0
16 Eric Pubins 11 MANORVILLE NY 30:06.2
17 Matthew Stephan 11 SAYVILLE NY 31:12.4
18 Michael D Amado 10 PATCHOGUE NY 31:38.3
19 Roberto Bastiancic 12 PATCHOGUE NY 31:39.4
20 Nathaniel Veitch 11 MEDFORD NY 32:15.0
21 Justin Tripodi 11 BELLPORT NY 35:49.7
22 Kristofer Fujil 11 BELLPORT NY 37:14.0
FEMALE 10 to 12 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Ryleigh Donegan 10 CENTER MORICHES NY 24:34.0
2 Sara Rivadeneyra 12 RIDGE NY 26:21.0
3 Haley Gibbons 10 BELLPORT NY 26:21.7
4 Erin McClafferty 11 BELLPORT NY 26:30.3
5 Elizabeth O Connor 12 BELLPORT NY 27:22.6
6 Hailey Wagner 10 BROOKHAVEN NY 28:27.5
7 Olivia Gassner 11 PATCHOGUE NY 29:40.8
8 Megan Barden 12 OAKDALE NY 31:19.6
9 Nicole Powell 11 PATCHOGUE NY 32:59.8
10 Emily Quatrale 12 BELLPORT NY 34:19.3
11 Nicole Bosco 11 PATCHOGUE NY 35:46.8
MALE 13 to 15 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Michael Bonanni 15 SELDEN NY 19:05.8
2 James Hunt 14 WADING RIVER NY 19:27.5
3 Artur MacLellan 15 BELLPORT NY 20:26.1
4 Cuchulain Kelly 15 MATTITUCK NY 20:34.0
5 Tauveve Vivao 14 PATCHOGUE NY 20:44.0
6 Derek Palafox 13 PATCHOGUE NY 20:48.9
7 Anthony Desperito 15 BAYPORT NY 21:36.9
8 Taylor Drenzyks 13 PATCHOGUE NY 22:07.8
9 Matt Zampariello 14 PATCHOGUE NY 22:10.2
10 Richard Travers-Mc Murtry 14 PATCHOGUE NY 22:47.5
11 Kyle Kosa 15 BELLPORT NY 22:51.8
12 Ryan Pubins 14 MANORVILLE NY 23:22.8
13 Stevenine Seidman 14 PATCHOGUE NY 23:27.3
14 Robert Jacoby 13 SMITHTOWN NY 23:48.4
15 Zachary Krause 13 BOHEMIA NY 24:04.9
16 Scott Polis 15 PATCHOGUE NY 24:30.9
17 Vinny D Amado 15 PATCHOGUE NY 25:26.3
18 Roark Xanthos 15 BROOKHAVEN NY 25:31.1
19 Frankie D Amado 13 PATCHOGUE NY 25:36.2
20 Chris Lisinski 14 BROOKHAVEN NY 26:03.8
21 Kyle Banninger 14 BELLPORT NY 26:05.8
22 Ryan Weisenbacker 15 BELLPORT NY 28:16.2
23 Daniel Garisto 13 BELLPORT NY 28:44.8
24 Kristian Palafox 15 PATCHOGUE NY 29:09.0
25 Forrest Mallon 15 BELLPORT NY 30:10.6
26 Zachary Stephan 13 SAYVILLE NY 38:47.7
FEMALE 13 to 15 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Annelise Trezza 14 BROOKHAVEN NY 23:35.7
2 Elizabeth Oman 15 BABYLON NY 25:12.7
3 Amanda Yezarski 14 MILLER PLACE NY 25:18.4
4 Rachel Tirelli 15 BROOKHAVEN NY 25:46.5
5 Aliuia Cocchi 14 NORTHPORT NY 26:29.0
6 Margaret Verspoor 13 SAYVILLE NY 26:51.0
7 Sarah Governale 14 WADING RIVER NY 26:57.1
8 Joanna Kulesza 15 YAPHANK NY 27:54.3
9 Juliana Marcucci 13 RIVERHEAD NY 28:42.9
10 Nicole Krause 15 BOHEMIA NY 29:11.8
11 Rachel Quatrale 13 PATCHOGUE NY 29:48.4
12 Alicia Blumenthal 14 BRENTWOOD NY 30:18.9
13 Danielle Parry 14 WESTHAMPTON BEACH NY 30:54.6
14 Sophie Jearney 14 BELLPORT NY 31:46.1
15 Chloe Reynolds 13 CEDAR KEY FL 31:53.1
MALE 16 to 19 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 James Johnston 19 MIDDLE ISLAND NY 16:14.3
2 Matthew Smith 17 BELLPORT NY 17:09.5
3 Richard Adickes 18 MASTIC NY 17:22.2
4 Joseph Ver 19 HAMBURG NY 17:25.5
5 Dan Gibson 18 MASTIC NY 18:33.2
6 Jose Malave 16 BELLPORT NY 18:43.1
7 Tyler Healy 18 BELLPORT NY 18:47.1
8 William Campbell 17 BROOKHAVEN NY 18:58.6
9 Patrick Brust 17 MASTIC NY 19:04.6
10 Andrew Seidman 17 PATCHOGUE NY 19:20.6
11 James Weider 17 PATCHOGUE NY 19:24.7
12 Patrick Gubbins 19 PATCHOGUE NY 20:33.5
13 Owen Smith 19 BELLPORT NY 21:05.8
14 Kenny Crawford 19 SAYVILLE NY 21:21.5
15 Erik Fujii 17 BELLPORT NY 21:29.7
16 James Rose 17 BROOKHAVEN NY 21:44.2
17 Alex Dulmovits 17 PATCHOGUE NY 21:51.7
18 James Small 16 PATCHOGUE NY 22:11.5
19 Matthew Mc Cann 17 BELLPORT NY 22:36.9
20 Jake Sebastian 18 BELLPORT NY 22:42.8
21 Matthew Wagner 16 BROOKHAVEN NY 22:49.6
22 Patrick Kennedy 16 POINT LOOKOUT NY 23:10.8
23 Kyle Butler 19 BELLPORT NY 23:22.7
24 Ryan Johnston 17 BELLPORT NY 23:42.2
25 Daniel Aragona 17 BELLPORT NY 23:43.5
26 Timothy Veitch 17 BELLPORT NY 23:55.4
27 Zachary O'Brien 17 BELLPORT NY 23:59.4
28 Justin Vertichio 16 BELLPORT NY 24:03.1
29 Michael Tay 18 BELLPORT NY 24:56.0
30 Shannon Carroll 19 BELLPORT NY 25:07.1
31 Tristan Arbus 19 PATCHOGUE NY 26:47.4
32 Jack Lynn 16 DENVER CO 27:52.1
33 Russ Tebald 16 BELLPORT NY 28:33.3
34 Jordan Romanacce 19 LAKE GROVE NY 31:11.4
35 Brian Quatrale 16 BELLPORT NY 31:46.7
36 Kenny McAleese 17 PATCHOGUE NY 33:08.9
37 Jerry D Amadeo 16 PATCHOGUE NY 36:24.0
FEMALE 16 to 19 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Erin Vollmuth 19 BLUE POINT NY 21:27.9
2 Lori Dougherty 18 PATCHOGUE NY 21:52.2
3 Liz Edwards 17 FARMINGDALE NY 22:23.6
4 Alicia Pagan 19 BELLPORT NY 23:16.6
5 Melissa Del Rosario 16 BELLPORT NY 23:39.0
6 Paige Banninger 16 BELLPORT NY 23:39.1
7 Emily Hagemann 16 BROOKHAVEN NY 23:39.6
8 Christine Tylee 18 FARMINGVILLE NY 23:49.6
9 Kate Young 16 BELLPORT NY 25:06.5
10 Jennifer Mooney 19 HAUPPAUGE NY 25:11.5
11 Alicia Gibbons 17 BELLPORT NY 25:22.3
12 Anastasia Lynn 16 DENVER CO 25:23.5
13 Ali O'Leary 18 HOLBROOK NY 26:57.0
14 Kristina Halverson 17 EAST PATCHOGUE NY 27:09.4
15 Claire Fleck 17 BELLPORT NY 27:32.4
16 Kathryn McCabe 18 MILLER PLACE NY 27:48.0
17 Madeleine Woodle 16 BELLPORT NY 28:28.3
18 Apatsara Veeraplin 18 PATCHOGUE NY 28:33.2
19 Kathryn Hunt 18 WADING RIVER NY 28:44.5
20 Aly Powell 19 EAST PATCHOGUE NY 29:04.6
21 Lisa Skrezec 19 MOUNT SINAI NY 29:15.9
22 Meaghan Palace 19 PATCHOGUE NY 29:42.3
23 Kaitlyn Linker 17 BROOKHAVEN NY 30:12.1
24 Leiliani Vivao 17 PATCHOGUE NY 30:13.3
25 Jane Hawkins 18 BELLPORT NY 30:59.1
26 Cate Ford 16 SELDEN NY 31:22.3
27 Katie Zanazzi 17 BROOKHAVEN NY 31:29.4
28 Kaitlin Hughes 17 PATCHOGUE NY 34:09.9
MALE 20 to 24 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Brendan Barrett 23 SAYVILLE NY 16:34.5
2 Sean Hopkins 24 BROOKHAVEN NY 16:54.2
3 Evan Bernstein 20 BELLPORT NY 20:18.4
4 Steve Kinney 21 MEDFORD NY 20:55.6
5 Micah Henineck 20 BELLPORT NY 20:56.7
6 David Oroza 23 PATCHOGUE NY 21:15.4
7 Greg Turzer 22 KINGS PARK NY 21:19.1
8 Jonathan Leone 22 BROOKHAVEN NY 22:13.9
9 Luke Bishow 20 NORTHPORT NY 23:20.8
10 Gerard Finegan 20 BELLPORT NY 23:32.7
11 Scott Garofola 22 BELLPORT NY 24:22.1
12 Alexander Jackson 20 OYSTER BAY NY 24:55.5
13 Toby Heineck 22 BELLPORT NY 24:57.1
14 John Sheehan 20 PATCHOGUE NY 25:07.0
15 Mike Felicetta 21 BROOKHAVEN NY 26:02.9
16 Thomas Hackett 23 MASTIC NY 26:22.1
17 Zach Berger 21 COMMACK NY 27:12.8
18 Joseph Sherman 21 COMMACK NY 27:36.4
19 Robert Heins 24 NEW YORK NY 27:37.6
20 Gilbert Higgins 22 MEDFORD NY 27:42.1
21 Francis Hanson 22 DAYTONA BEACH FL 28:55.3
22 Daniel Dillinger 22 RALEIGH NC 29:57.9
23 Alex Heins 20 BROOKHAVEN NY 31:07.7
24 Kris Rene 22 MEDFORD NY 32:43.5
FEMALE 20 to 24 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Katie Weider 20 PATCHOGUE NY 20:19.8
2 Lisa Bonanni 20 SELDEN NY 20:27.5
3 Theresa Fath 24 WINSTON-SALEM NC 20:48.4
4 Kelly Powell 23 EAST PATCHOGUE NY 21:22.4
5 Cheryl Armstrong 20 RIVERHEAD NY 21:28.2
6 Kristin Maseda 21 BROOKHAVEN NY 22:43.6
7 Frances Navratil 24 BROOKLYN NY 23:53.4
8 Kathryn Lapp 24 CORAM NY 24:46.7
9 Kerri Tracy 23 CORAM NY 26:09.3
10 Amy Huggins 24 SHIRLEY NY 26:26.0
11 Amanda Wayne 20 BELLPORT NY 26:39.3
12 Meaghan Shannon 23 BELLPORT NY 27:17.8
13 Jourdan Levy 20 OCEANSIDE NY 27:19.4
14 Christina Trotta 24 BELLPORT NY 28:10.1
15 Allyza Lopez 22 NEW YORK NY 28:21.9
16 Cassandra Auth 22 BELLPORT NY 28:37.1
17 Megan Warner 20 BELLPORT NY 29:42.4
18 Lara Pagano 21 WAXHAW NC 29:57.5
19 Jayne Jennings 21 GARDEN RIDGE TX 30:19.6
20 Mandy Heins 22 BROOKHAVEN NY 31:06.3
21 Jessica Colosa 21 PATCHOGUE NY 31:06.9
22 Jacqueline Cullen 24 BROOKHAVEN NY 32:00.1
23 Crystal Santomauro 23 SELDEN NY 32:19.4
MALE 25 to 29 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Rich Velazquez 27 NEW YORK NY 16:36.9
2 Doug Jones 28 SELDEN NY 20:14.9
3 Terence Mc Guire 29 NEW YORK NY 20:36.8
4 John Corral 28 SAYVILLE NY 21:06.2
5 Chris Felicetta 27 NEW YORK NY 21:37.7
6 Richard Laffers 27 STONY BROOK NY 21:41.1
7 Michael Kennedy 25 POINT LOOKOUT NY 21:46.9
8 Nicholas Kreamer 27 EAST PATCHOGUE NY 23:34.4
9 Albert Altovilla 27 CLARKSBURG WV 23:40.5
10 Roderick Breem 29 ROCKY POINT NY 24:00.0
11 Matthew Garofola 29 HOLTSVILLE NY 24:16.6
12 Matthew Still 25 PATCHOGUE NY 25:44.2
13 Daniel Cogliano 29 BAYPORT NY 26:21.5
14 Reid Carleton 26 BELLPORT NY 27:45.5
15 Nathan Rohrmeier 27 LONG BEACH NY 28:23.8
16 James Ng 25 SHIRLEY NY 28:39.3
17 Kyle Rehberg 25 BELLPORT NY 29:09.3
18 Brian Allen 28 FOREST HILLS NY 31:30.1
19 Brian Mc Cabe 25 MILLER PLACE NY 32:59.2
FEMALE 25 to 29 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Tara Farrell 28 EAST QUOGUE NY 18:56.3
2 Jaime Foster 27 BELLPORT NY 21:41.8
3 Marie Cimaglia 27 PORT JEFFERSON NY 23:33.8
4 Amanda Irish 26 CENTER MORICHES NY 23:46.5
5 Janice McIntyre 29 LONG BEACH NY 23:57.6
6 Elizabeth Ng 27 SHIRLEY NY 25:04.4
7 Erica Moore 28 NORTH BABYLON NY 26:38.0
8 Alyson Berger 25 NEW YORK NY 27:15.2
9 Kelly Jensen 25 PORT JEFFERSON NY 27:48.0
10 Whitney Heins 25 NEW YORK NY 28:06.5
11 Diana Giattino 25 LONG ISLAND CITY NY 29:21.4
12 Gretchen Murrine 27 HUNTINGTON NY 29:59.7
13 Emma Riccardi 29 ALEXANDRIA VA 30:05.0
14 Kristine Allen 27 FOREST HILLS NY 31:29.7
15 Tara Shannon 26 BELLPORT NY 32:00.4
16 Karen Hawkins 29 MEDFORD NY 37:58.3
MALE 30 to 34 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Kevin Krause 34 SHOREHAM NY 17:39.5
2 Michael Resvanis 32 STONY BROOK NY 19:15.4
3 Benjamin Onza 31 YORK PA 22:46.9
4 Jason McGowan 34 HOLTSVILLE NY 23:03.2
5 Joe Pew 34 MEDFORD NY 23:13.5
6 Patrick Shelley 30 RONKONKOMA NY 24:06.0
7 Sean Moore 31 NORTH BABYLON NY 24:54.7
8 Stephen Phillips 32 PATCHOGUE NY 26:00.8
9 Ken Tracy 32 CORAM NY 26:08.6
10 Peter Steckle 33 PATCHOGUE NY 27:20.2
11 Jaime Heins 33 SOUTH BURLINGTO VT 29:12.1
12 Michael Carlson 33 WADING RIVER NY 29:16.6
13 Jim Nostrom 33 PATCHOGUE NY 29:43.7
14 Vinny Gazzola 34 PATCHOGUE NY 34:14.4
15 Thomas Arnold 31 BELLPORT NY 36:59.7
FEMALE 30 to 34 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Debbie Valenti 31 PATCHOGUE NY 24:29.5
2 Julie Callahan 34 BELLPORT NY 24:45.3
3 Yizhi Meng 31 SELDEN NY 25:20.6
4 Christine Kollarik 32 PATCHOGUE NY 25:41.3
5 Julie Guarascio 30 PATCHOGUE NY 25:59.9
6 Lidija Staresincic 30 SAINT JAMES NY 26:12.3
7 Marie Schneider 34 EAST PATCHOGUE NY 27:30.4
8 Ursula Lando 34 PATCHOGUE NY 27:56.0
9 Erica Resvanis 31 STONY BROOK NY 28:04.8
10 Jamie Coppola 34 RONKONKOMA NY 28:15.1
11 Rebecca Grealla 30 NORTHPORT NY 28:17.2
12 Kristie Moore 34 RONKONKOMA NY 28:58.6
13 Mandy Zarcone 31 RONKONKOMA NY 29:26.2
14 Terry Renna 33 OAKDALE NY 29:42.0
15 Kate Nostrom 30 PATCHOGUE NY 29:50.9
16 Anne Picken 31 PATCHOGUE NY 30:42.6
17 Nancy Haddock 32 SELDEN NY 31:22.7
18 Tracy Berner 32 MEDFORD NY 33:10.7
19 Michaela Foster 30 BELLPORT NY 36:59.8
MALE 35 to 39 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Timothy Murphy 35 RONKONKOMA NY 16:43.2
2 Marcus Sanders 37 PORT JEFFERSON NY 18:49.5
3 Phil Patanso 39 MEDFORD NY 20:17.4
4 John Obrien 35 BELLPORT NY 21:31.0
5 Erik Blydenburgh 35 RIVERHEAD NY 21:41.8
6 George Snawley 35 MELVILLE NY 21:50.1
7 Timothy Onderdonk 36 WADING RIVER NY 22:56.7
8 Christopher Fogerty 39 BELLPORT NY 24:28.1
9 William Graham 37 BAYPORT NY 24:32.2
10 Wilhelm Jansen 39 BELLPORT NY 25:21.1
11 Frank Vetro 35 CORAM NY 25:37.7
12 Jerry Curley 36 ROCKY POINT NY 25:53.6
13 Matthew Maroney 39 SMITHTOWN NY 25:58.0
14 Daniel Arasin 36 HOLBROOK NY 26:00.2
15 Ben Strockbine 35 SAINT JAMES NY 26:12.4
16 Marc Meyer 35 HOLBROOK NY 26:12.8
17 William Russell 38 YAPHANK NY 26:32.8
18 Ric Klemme 37 HAUPPAUGE NY 27:16.3
19 Leo Amaya 37 MEDFORD NY 28:05.2
20 Mike Pfenning 39 MEDFORD NY 28:53.1
21 Chris Schneider 37 EAST PATCHOGUE NY 30:24.1
FEMALE 35 to 39 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Janet Rock 35 MIDDLE ISLAND NY 24:55.5
2 Darlene Sumner 36 BELLPORT NY 25:14.4
3 Raquel D Amadeo 38 PATCHOGUE NY 25:44.5
4 Krista Debler 38 CENTER MORICHES NY 25:46.7
5 Jeanne Veitch Rojas 38 BELLPORT NY 26:37.6
6 Lisa Lord 35 HOLTSVILLE NY 26:42.1
7 Leah Krauss 37 CENTER MORICHES NY 28:47.3
8 Christine Egan 38 BAYPORT NY 29:13.9
9 Ramona Pfenning 38 MEDFORD NY 29:22.4
10 Heidi Gaumet 38 BROOKHAVEN NY 30:25.0
11 Lisa Jansson 39 STONY BROOK NY 30:26.3
12 Kimberly McGreevey 38 NESCONSET NY 31:41.6
13 Laura Cocchi 39 NORTHPORT NY 32:02.7
14 Colleen Lapari 38 BAYPORT NY 32:56.3
15 Lori Parrot 38 BAYPORT NY 32:56.3
16 Rebecca Keiffert 37 PATCHOGUE NY 33:13.7
17 Holly Meyer 39 MEDFORD NY 33:58.6
18 Christine Pubins 39 MANORVILLE NY 34:20.4
19 Barbara Mc Gowan 38 ARLINGTON VA 35:07.8
20 Lorraine Perez 35 PATCHOGUE NY 35:24.5
21 Marie Dicola 39 MEDFORD NY 35:41.5
MALE 40 to 44 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Warwick Robinson 43 BELLPORT NY 19:02.6
2 Alec Rainsby 42 BELLPORT NY 20:29.0
3 Gregory Durovich 40 BELLPORT NY 20:36.2
4 John Henks 42 BELLPORT NY 21:10.7
5 Eric Carver 41 PATCHOGUE NY 21:33.2
6 Frank Brust 41 MASTIC NY 22:32.4
7 Craig Thyberg 43 PATCHOGUE NY 22:50.2
8 Bert Voland 43 PATCHOGUE NY 23:03.2
9 Thomas Worthington 41 BELLPORT NY 23:04.8
10 Brian Davis 43 HAMPTON BAYS NY 24:07.3
11 Mike George 41 WESTHAMPTON BEACH NY 24:53.9
12 Louis Calandra 41 PATCHOGUE NY 24:57.5
13 Robert Garisto 43 BELLPORT NY 25:00.4
14 Richard Lebrun 42 PATCHOGUE NY 25:04.9
15 James Nelson 44 MEDFORD NY 26:53.6
16 Tim Maltowey 43 PAWLING NY 27:06.1
17 Sal Scilingo 40 MANORVILLE NY 27:09.8
18 Phil Grucci 44 BELLPORT NY 27:58.2
19 Steven Pubins 40 MANORVILLE NY 28:20.1
20 Charlie Magill 40 BELLPORT NY 28:49.1
21 Peter Elliott 41 MILLER PLACE NY 28:56.5
22 Frank Egan 41 BAYPORT NY 29:14.2
23 Kevin Fittinghoff 42 BELLPORT NY 30:10.7
24 Christophe Gaumet 40 BROOKHAVEN NY 30:24.9
25 Mike Posch 41 BROOKHAVEN NY 30:32.7
26 Bruce Quatrale 43 PATCHOGUE NY 32:07.1
27 Brian Quatrale 43 BELLPORT NY 32:17.5
28 Richard Flohr 43 MILLER PLACE NY 33:55.6
29 Michael Kreimer 43 PATCHOGUE NY 34:05.1
30 Jeremy Diamond 44 BELLPORT NY 34:30.2
31 Eric Keiffert 41 PATCHOGUE NY 34:36.7
32 Robert Koenig 44 LEVITTOWN NY 34:58.5
FEMALE 40 to 44 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Barbara Russo 44 BELLPORT NY 21:44.3
2 Susan Murphy 43 WEST SAYVILLE NY 22:58.9
3 Elizabeth Wenner 40 BROOKHAVEN NY 23:01.7
4 Michele Francis 44 BELLPORT NY 23:19.4
5 Carolyn Berk 41 NORTH BABYLON NY 23:19.5
6 Carol Rivadeneyra 42 RIDGE NY 23:23.4
7 Marianne Van Gelder 42 EAST NORTHPORT NY 24:32.5
8 Dawn Reimer 43 HAMPTON BAYS NY 24:39.2
9 Suzanne Porcaro 40 BELLPORT NY 26:02.8
10 Elizabeth Roesch 40 BELLPORT NY 26:53.1
11 Cindy Parry 43 WESTHAMPTON BEACH NY 27:33.5
12 Lisa Kreamer 42 PATCHOGUE NY 27:59.3
13 Lesaya Kelly 41 MATTITUCK NY 28:08.7
14 Colleen Smith 41 ISLIP NY 29:19.6
15 Susan Quatrale 44 BELLPORT NY 32:17.2
16 Karen Busini 43 PATCHOGUE NY 32:49.8
17 Anne Gassner 42 PATCHOGUE NY 33:10.3
18 Debbie Lang 44 RONKONKOMA NY 38:01.6
MALE 45 to 49 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Paul Bonanni 46 SELDEN NY 19:34.2
2 Andre Burriesci 46 HOLBROOK NY 20:15.4
3 Barry Auskern 47 BERNARDSTON MA 20:41.2
4 Jay Masten 48 BOHEMIA NY 20:42.0
5 Peter Klann 45 HUNTINGTON STATION NY 21:19.7
6 Don Nenninger 45 PORT JEFFERSON NY 21:40.7
7 Tom Sheridan 46 BELLPORT NY 22:17.4
8 Peter Schulte 49 NEW YORK NY 23:33.2
9 Jack Shannon 46 MELVILLE NY 23:46.0
10 Gary Spinello 48 WESTBURY NY 24:02.8
11 Paul Batterson 45 EAST MORICHES NY 24:15.4
12 James Lansill 45 BELLPORT NY 24:16.3
13 Wayne Carrabus 47 BELLPORT NY 24:20.0
14 Robert Wells 47 CALVERTON NY 24:29.6
15 Tony Castineiras 49 24:38.5
16 Eliot Leibowitz 49 MIDDLE ISLAND NY 24:39.6
17 Sam Nathans 46 BELLPORT NY 25:26.1
18 Paul Caperna 48 SETAUKET NY 25:40.3
19 Michael Huggins 47 SHIRLEY NY 25:57.4
20 Eric Seidel 47 E MORICHES NY 25:59.5
21 Kevin Weeks 46 PATCHOGUE NY 26:01.6
22 Stephen Kelley 45 BLUE POINT NY 26:06.9
23 James Blumenthal 47 BELLPORT NY 26:17.1
24 Gordon Reichert 47 SHOREHAM NY 26:24.4
25 Steve Porcaro 46 BELLPORT NY 26:25.4
26 Chris Kelly 46 MATTITUCK NY 26:26.8
27 Thomas Daily 48 HAMPTON BAYS NY 27:07.5
28 Ralph Weyant 47 RONKONKOMA NY 27:35.4
29 John Sparling 45 BELLPORT NY 28:05.3
30 John Devaney 48 BELLPORT NY 28:23.5
31 Rich Negiosini 46 PATCHOGUE NY 30:09.5
32 Chris Richards 46 PATCHOGUE NY 30:09.9
33 Vincent Stephan 48 SAYVILLE NY 30:48.6
34 Steve Laird 47 BELLPORT NY 31:20.2
35 James Racaniello 49 MEDFORD NY 32:24.8
36 Thomas McNamara 49 PATCHOGUE NY 34:51.7
37 Ken Johnston 46 BELLPORT NY 34:52.5
FEMALE 45 to 49 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Sharon Pagan 47 BELLPORT NY 24:24.2
2 Eileen Steigerwald 45 BROOKHAVEN NY 25:43.0
3 Leah Haynes 47 BELLPORT NY 26:14.1
4 Regina Valdes-Rodriguez 45 NEW YORK NY 27:47.6
5 Lucy Danziger 47 BELLPORT NY 28:25.6
6 Janet Egan 46 SAYVILLE NY 30:00.7
7 Karen Fittinghoff 45 BLUE POINT NY 30:10.1
8 Karen Stephan 49 SAYVILLE NY 30:48.3
9 Linda Morellino 48 WHITE PLAINS NY 31:32.6
10 Mary Ellen Denise 47 PATCHOGUE NY 31:41.9
11 Suzanne Laird 45 BELLPORT NY 31:51.7
12 Darcy Mallon 46 BELLPORT NY 33:44.8
13 Mary Ann Skrezec 49 MOUNT SINAI NY 35:17.3
14 Nina Smith 45 EAST MORICHES NY 37:03.5
MALE 50 to 54 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Larry Costantino 51 EAST MORICHES NY 20:10.2
2 Jack Brehm 50 SHOREHAM NY 20:30.2
3 Martin Brown 50 MALVERNE NY 20:44.6
4 David Harder 53 BELLPORT NY 20:46.4
5 David Hunt 53 WADING RIVER NY 21:48.5
6 Ben Skura 52 BAYPORT NY 21:51.7
7 Gills Rivadeneyra 53 RIDGE NY 21:53.7
8 Ray Colombini 50 EAST MARION NY 22:53.6
9 John Bugden 50 BELLPORT NY 23:06.2
10 Brian Cullen 54 BROOKHAVEN NY 24:39.5
11 Patrick Gubbins 53 PATCHOGUE NY 24:53.3
12 Robert Powell 51 PATCHOGUE NY 25:07.3
13 James Mc Peak 51 BELLPORT NY 25:24.7
14 Michael Mahoney 50 CENTERPORT NY 25:26.5
15 Eric Wayne 51 BELLPORT NY 25:58.5
16 Michael Garofola 53 BELLPORT NY 27:02.3
17 Kevin Lynch 51 ROCKY POINT NY 27:10.6
18 Warren Berger 53 COMMACK NY 27:26.5
19 James Danziger 54 BELLPORT NY 28:00.3
20 Timothy Newalis 54 MATTITUCK NY 28:01.9
21 Joseph Caprioglio 54 BELLPORT NY 29:16.5
22 Kevin Yates 50 BAYPORT NY 29:50.2
23 Richard Waldman 50 EAST PATCHOGUE NY 30:07.6
24 Mike Delzio 50 PATCHOGUE NY 30:09.4
25 Glenn Fujii 50 BELLPORT NY 31:09.1
26 Joe Jankowski 52 SAYVILLE NY 31:29.9
27 John Veitch 51 BELLPORT NY 32:16.8
28 Salvatore Carretta Jr 51 YONKERS NY 32:41.4
29 Robert Mc Dermott 52 WADING RIVER NY 32:44.3
30 Richard Brodsky 54 ATLANTIC BEACH NY 40:54.3
FEMALE 50 to 54 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Delores Doman 50 HUNTINGTON STATION NY 21:00.5
2 Sharon Zuhoski 53 MIDDLE ISLAND NY 23:12.5
3 Jodi Brodsky 52 ATLANTIC BEACH NY 24:31.9
4 Mary Von Bevern 53 WEST ISLIP NY 26:02.9
5 Andi Dipkoff 53 BELLPORT NY 26:42.9
6 Kathy Sheridan 51 EAST NORTHPORT NY 27:23.6
7 Karen Blumenthal 52 BELLPORT NY 27:34.3
8 Rosemary Camilleri 53 SAYVILLE NY 28:52.5
9 Patricia Bush 52 EAST ISLIP NY 31:12.1
10 Patricia Mannix 51 SAYVILLE NY 31:55.1
11 Lisa Romanacce 53 LAKE GROVE NY 32:55.0
12 Kerri Oman 50 BABYLON NY 34:59.6
13 Carolyn Jankowski 50 SAYVILLE NY 38:07.6
MALE 55 to 59 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Alan Oman 57 BABYLON NY 18:38.2
2 Joseph Brida 55 MILLER PLACE NY 21:15.1
3 David Oakley 59 HAMPTON BAYS NY 21:54.4
4 Austin Manghan 58 SHOREHAM NY 22:19.4
5 William Mannix 55 SAYVILLE NY 22:38.5
6 Richard Boes 59 ROCKY POINT NY 23:05.0
7 Rick Brand 56 BLUE POINT NY 23:08.3
8 Ronald Grinnell 55 CENTEREACH NY 23:18.1
9 Thomas Cullen 56 BELLPORT NY 24:28.2
10 John Hannon 55 PATCHOGUE NY 24:52.4
11 Paul Landes 58 STONY BROOK NY 25:16.6
12 Joseph Lucas 57 PATCHOGUE NY 25:33.6
13 Thomas Keegan 55 PATCHOGUE NY 25:35.5
14 Daniel Sluszka 55 NORTH BABYLON NY 26:21.7
15 Charles Girdharry 55 MASTIC NY 26:35.3
16 Richard Costantino 57 EAST MORICHES NY 28:21.2
17 Robert Hawkins 58 MANORVILLE NY 28:38.1
18 Ronald Mascolino 55 BELLPORT NY 30:41.3
19 Jim Simpson 58 MASTIC NY 30:50.4
20 Alan Chaskin 59 PATCHOGUE NY 32:20.1
21 Roger Blackmore 57 CORAM NY 33:31.7
22 Brian McCarthy 56 SHOREHAM NY 36:28.8
23 Ed Digilio 59 MEDFORD NY 37:58.5
24 Goff Mahler 56 SOUND BEACH NY 39:42.2
FEMALE 55 to 59 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Christine Brakel 59 BRIGHTWATERS NY 28:25.2
2 Susan Nesbihal 58 ISLIP TERRACE NY 32:09.0
3 Linda Cullen 59 EAST MORICHES NY 32:48.7
4 Ruth Shackelford 55 PATCHOGUE NY 34:35.3
5 Joanne Flax 56 YAPHANK NY 40:24.8
MALE 60 to 64 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Joseph Lazzaro 62 BROOKHAVEN NY 20:49.6
2 Rick Spavins 60 NORTHPORT NY 24:48.0
3 Bill Dunn 60 LINDENHURST NY 24:49.8
4 John Parrish 60 CENTER MORICHES NY 26:02.3
5 John Randazzo 60 SHIRLEY NY 28:00.7
6 Alan Rosenberg 61 SETAUKET NY 29:55.2
7 Jack Fath 61 PATCHOGUE NY 31:45.8
FEMALE 60 to 64 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Paddy Quick 61 BELLPORT NY 38:19.3
2 Beth Lin 61 ROCKY POINT NY 41:28.3
MALE 65 to 69 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 Charlie Watts 68 HOLBROOK NY 25:27.6
2 James Tripp 67 BELLPORT NY 25:42.6
3 Jack Jacobs 67 SEA CLIFF NY 26:16.5
4 Joseph Cline 65 HOLBROOK NY 26:49.4
5 Bill Ray 66 BELLPORT NY 29:04.5
6 Rolf Sternglanz 68 STONY BROOK NY 32:10.2
7 Edward Martin 69 PATCHOGUE NY 32:31.4
8 Joseph Guardino 68 EAST WILLISTON NY 34:09.2
FEMALE 65 to 69 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
MALE 70 to 98 Age Division
Place Name Age City St Finish Group
===== ============================ === ================== == ========= ====================
1 George Devoe 75 HAUPPAUGE NY 29:26.8
2 Roy Richey 71 MANORVILLE NY 31:33.7
3 Frank Martin 72 BAY SHORE NY 33:49.3