The 13th Annual Raymond M Downey "Forever Running" Memorial 5K Run

2014 Age Group Results

Male 1 to 9 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
William Provda
7
M
Brightwaters
NY
26:09.3
8:26
2
Dylan Disanza
8
M
Floral Park
NY
26:48.0
8:38
3
Lucas Muccini
7
M
Flushing
NY
27:53.5
8:59
4
Matthew Rao
4
M
West Islip
NY
27:56.6
9:00
5
Andrew Rao
8
M
West Islip
NY
27:57.0
9:00
6
Brennan Brown
7
M
South Huntington
NY
29:54.8
9:38
7
Stephen Cipparulo
9
M
West Islip
NY
30:07.7
9:42
8
Landon Silverstein
8
M
Deer Park
NY
30:10.1
9:43
9
Jack Dimaggio
8
M
Smithtown
NY
31:32.1
10:09
10
Jack Cooke
8
M
Bay Shore
NY
31:34.6
10:10
11
Brady Cooke
7
M
Bay Shore
NY
31:58.1
10:18
12
Ethan Jurman
7
M
Melville
NY
33:08.7
10:41
13
Cameron Ringel
8
M
Deer Park
NY
33:43.3
10:52
14
Terrance Laegey
9
M
Deer Park
NY
34:10.5
11:00
15
Christian Destefano
8
M
Centereach
NY
34:56.8
11:15
16
Steven Discenza
9
M
Deer Park
NY
36:01.6
11:36
17
Aidan Discenza
6
M
Deer Park
NY
36:15.7
11:41
18
Charles Hawkins
8
M
Valley Stream
NY
36:39.2
11:48
19
Blake Reese
9
M
West Babylon
NY
37:43.2
12:09
20
Gunoo Shin
7
M
Deer Park
NY
37:54.9
12:13
21
Jacob Kouba
6
M
Plainview
NY
39:39.3
12:46
22
Dylan Phillips
9
M
West Babylon
NY
40:11.9
12:57
23
Matthew Decatur
7
M
Blue Point
NY
40:29.4
13:02
24
Raymond Scarfi
7
M
Deer Park
NY
40:59.6
13:12
25
Bradyn Brown
6
M
Lindenhurst
NY
42:38.1
13:44
26
Broc Brown
8
M
Lindenhurst
NY
42:41.0
13:45
27
Michale Kelton
7
M
Brooklyn
NY
42:44.4
13:46
28
Aidan Conroy
9
M
Commack
NY
44:33.6
14:21
29
Declan Jones Waters
5
M
Mount Vernon
NY
44:57.6
14:29
30
Anthony Perrotta
9
M
Deer Park
NY
50:43.7
16:20
31
Andrew Maniaci
7
M
Melville
NY
54:38.9
17:36
32
Giovanni Amesti
7
M
Lake Ronkonkoma
NY
56:52.8
18:19

Female 1 to 9 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Siena Muccini
9
F
Douglaston
NY
22:55.5
7:23
2
Lacey Downey
9
F
Babylon
NY
25:50.6
8:20
3
Taylor Boes
8
F
Deer Park
NY
30:37.1
9:52
4
Jillian Lopez
8
F
Sayville
NY
31:55.9
10:17
5
Kayleigh McGetrick
9
F
Babylon
NY
31:59.9
10:18
6
Grace Rocchetta
9
F
Manorville
NY
32:36.6
10:30
7
Mallory Bennett
7
F
Lake Grove
NY
35:01.7
11:17
8
Emma Bennet
4
F
Lake Grove
NY
35:01.9
11:17
9
Meena Tommasino-Storz
9
F
Setauket
NY
36:08.3
11:38
10
Fallon Fogarty
6
F
Deer Park
NY
36:57.4
11:54
11
Alexa Haberman
9
F
East Northport
NY
38:12.1
12:18
12
Kailyn Douglas
9
F
Farmingdale
NY
38:14.8
12:19
13
Hailey Lepik
9
F
North Babylon
NY
40:34.3
13:04
14
Eden Spielman
9
F
Dix Hills
NY
41:12.3
13:16
15
Alyssa Howe
8
F
Deer Park
NY
43:21.7
13:58
16
Emilia Lynch
9
F
West Babylon
NY
44:50.1
14:26
17
Langley Carter
9
F
Heathcote
NY
44:58.3
14:29
18
Hailey Lassen
8
F
Babylon
NY
48:07.5
15:30
19
Kayla Riga
7
F
West Babylon
NY
53:07.0
17:06
20
Meghan Horigan
7
F
Hauppauge
NY
54:39.5
17:36
21
Julia Fokas
8
F
Westbury
NY
54:41.3
17:37
22
Erin Horigan
7
F
Hauppauge
NY
54:50.5
17:40
23
Mia Skouloas
7
F
Deer Park
NY
58:23.0
18:48

Male 10 to 14 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Thomas Roulette
14
M
West Islip
NY
18:54.5
6:06
2
Christopher Cox
14
M
Deer Park
NY
19:23.8
6:15
3
Glenn Hope
13
M
Deer Park
NY
19:53.9
6:25
4
Ryan Brown
14
M
Deer Park
NY
20:16.4
6:32
5
Thomas Fodor
11
M
Northport
NY
20:18.8
6:33
6
Andrew Gleave
14
M
Seaford
NY
21:28.3
6:55
7
Christopher Froehlich
11
M
Carle Place
NY
21:29.4
6:55
8
Michael Capone
13
M
Deer Park
NY
21:43.2
7:00
9
Joey Amarando
14
M
Lake Ronkonkoma
NY
21:45.5
7:01
10
Michael Scanlon
14
M
Hicksville
NY
22:26.0
7:14
11
Dakota Shay
14
M
Islip
NY
22:27.5
7:14
12
Rj Incandela
13
M
Deer Park
NY
22:34.0
7:16
13
Robert Gray
14
M
East Islip
NY
22:35.6
7:17
14
Zachary Huntington
12
M
Greenlawn
NY
23:01.8
7:25
15
Emanuel Sanchez
11
M
Deer Park
NY
23:05.2
7:26
16
Sammy Ahmed
12
M
Deer Park
NY
23:12.4
7:29
17
Jules Galano
11
M
East Northport
NY
23:27.6
7:34
18
Brennan Lopez
12
M
Sayville
NY
23:55.1
7:42
19
Steven Farrell
12
M
Deer Park
NY
24:02.2
7:45
20
Ryan Brooks
13
M
Deer Park
NY
24:30.6
7:54
21
Darren Spielman
10
M
Dix Hills
NY
24:42.5
7:58
22
Maxwell Hofstetter
12
M
Deer Park
NY
24:53.6
8:01
23
Justin Rivera
13
M
Deer Park
NY
25:11.6
8:07
24
Christian Marinello
12
M
East Meadow
NY
25:14.2
8:08
25
Nicholas Parkas
13
M
Dix Hills
NY
25:29.0
8:13
26
James Hope
11
M
Deer Park
NY
25:37.1
8:15
27
Liam Fodor
10
M
Northport
NY
25:37.2
8:15
28
Dean Gregory
13
M
Commack
NY
25:57.3
8:22
29
Billy Shaw
14
M
East Northport
NY
25:58.8
8:22
30
Daniel Froehlich
14
M
Carle Place
NY
26:09.6
8:26
31
Ryan Cunningham
13
M
Cherry Grove
NY
26:38.4
8:35
32
Jesse Freitag
13
M
Lake Ronkonkoma
NY
26:38.5
8:35
33
Aaron Rudnicki
11
M
Holtzville
NY
26:40.5
8:36
34
Tommy Howe
11
M
Deer Park
NY
26:46.0
8:37
35
Nicholas Capone
11
M
Deer Park
NY
27:01.0
8:42
36
Thomas Kubisa
13
M
Holbrook
NY
27:57.5
9:00
37
Ben Wilkonski
12
M
Deer Park
NY
28:15.4
9:06
38
Brady Parks
10
M
Deer Park
NY
28:20.2
9:08
39
Mikey Muller
10
M
Deer Park
NY
28:22.9
9:09
40
Fernando Sanchez
11
M
Deer Park
NY
28:33.7
9:12
41
Robby Maldonado
10
M
West Babylon
NY
28:34.2
9:12
42
Lucas Lassen
11
M
Babylon
NY
28:38.1
9:13
43
Pasquale Palumbo III
13
M
West Islip
NY
28:48.4
9:17
44
Ryan Williams
11
M
Huntington Stn
NY
29:03.2
9:22
45
Nicholas Tuccillo
12
M
Babylon
NY
29:15.3
9:25
46
Christopher Kubisa
13
M
Holbrook
NY
29:47.7
9:36
47
Colin Reilly
14
M
Deer Park
NY
29:56.6
9:39
48
Garrett Hess
12
M
Rocky Point
NY
29:58.5
9:39
49
Christian Menjivar
14
M
Bethpage
NY
30:06.4
9:42
50
Ronan Serrano
10
M
Bloomsburg
PA
30:32.3
9:50
51
Steven Cacace
12
M
Deer Park
NY
30:41.3
9:53
52
Kyle Viar
10
M
West Islip
NY
30:58.4
9:59
53
Damian Bozzi
10
M
Deer Park
NY
31:06.5
10:01
54
Ryan Coll
10
M
Massapequa Park
NY
31:30.6
10:09
55
Jeff Pulis
13
M
Massapequa
NY
31:45.8
10:14
56
Jake Pulis
13
M
Massapequa
NY
31:47.2
10:14
57
Giovanni Cartisano
10
M
Huntington Station
NY
31:55.7
10:17
58
Jake Cartisano
12
M
Huntington Station
NY
31:57.8
10:18
59
Nicholas Bonasia
13
M
Carle Place
NY
33:12.2
10:42
60
Gerard Shanley
13
M
Greenlawn
NY
33:22.5
10:45
61
Timothy Dupuis
14
M
Deer Park
NY
33:39.0
10:50
62
Aramys Gutierre
12
M
Deer Park
NY
33:54.4
10:55
63
Matthew Farquharson
12
M
Deer Park
NY
34:15.4
11:02
64
Liam McGovern
10
M
East Islip
NY
34:37.7
11:09
65
Daniel Rooney
10
M
Islip
NY
34:38.0
11:09
66
Telan Laegey
11
M
Deer Park
NY
34:42.2
11:11
67
Tyler Dillon
11
M
Deer Park
NY
34:43.6
11:11
68
Alex Greenberg
13
M
Melville
NY
35:07.5
11:19
69
Ryan Wagner
13
M
Manorville
NY
35:38.4
11:29
70
Nolan Smithwick
11
M
Syosset
NY
35:44.2
11:31
71
Shane Collins
13
M
Dix Hills
NY
36:06.9
11:38
72
Michael Occhino
11
M
Deer Park
NY
37:05.4
11:57
73
Aidan Greenberg
10
M
Melville
NY
37:38.9
12:08
74
Chris Ward
14
M
Deer Park
NY
39:12.2
12:38
75
Rory McGetrick
11
M
Babylon
NY
39:17.0
12:39
76
Gavin McGetrick
13
M
Babylon
NY
39:17.1
12:39
77
Sean Baudille
13
M
Babylon
NY
39:18.3
12:40
78
Sean Jordan
12
M
Westhampton
NY
39:35.0
12:45
79
Michael Kopetic
12
M
Glen Head
NY
40:32.7
13:03
80
Mathhew Sciorsci
14
M
Massapequa
NY
40:45.3
13:08
81
Daniel Bellucci
12
M
Levittown
NY
41:59.3
13:31
82
Mikey Fokas
12
M
Westbury
NY
42:48.8
13:47
83
Shane Drew
12
M
Greenlawn
NY
43:27.3
14:00
84
Nicholas Piarulli
14
M
Massapequa Park
NY
43:42.8
14:05
85
William Doerrbecker
11
M
Islip
NY
44:46.8
14:25
86
Mark Whittaker
12
M
Babylon
NY
49:22.5
15:54
87
Raymond Whittaker
14
M
Babylon
NY
49:22.6
15:54
88
Anthony Maniaci
13
M
Centereach
NY
54:38.7
17:36
89
Nick Votta
14
M
Deer Park
NY
54:44.0
17:37
90
Daniel Cooney
12
M
Lindenhurst
NY
56:11.7
18:06
91
Xander Montovano
10
M
Glen Cove
NY
56:25.4
18:10
92
Anthony Amesti
11
M
Lake Ronkonkoma
NY
56:53.7
18:19
93
William Fischer
14
M
Sound Beach
NY
57:24.2
18:29
94
Paul Depietro
14
M
Massapequa Park
NY
58:30.1
18:50
95
Jacob Doyle
10
M
Deer Park
NY
58:30.8
18:50
96
Gregory Almodovar
13
M
Deer Park
NY
58:39.4
18:53
97
Raymond Ugalde
12
M
Deer Park
NY
58:48.3
18:56

Female 10 to 14 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Sophia Muccini
11
F
Douglaston
NY
20:32.6
6:37
2
Susan Silverman
14
F
Old Bridge
NJ
21:32.3
6:56
3
Julz Kelton
12
F
Holtsville
NY
21:45.6
7:01
4
Madison Sanchez
14
F
Rocky Point
NY
22:23.7
7:13
5
Kayla Downey
13
F
Babylon
NY
22:23.9
7:13
6
Jenna Schultz
13
F
Deer Park
NY
23:16.6
7:30
7
Rachel Haberman
12
F
East Northport
NY
23:28.2
7:34
8
Kristina Parks
11
F
Dix Hills
NY
23:33.4
7:35
9
Sara Dimaggio
11
F
Smithtown
NY
24:33.9
7:55
10
Maria Hess
12
F
Rocky Point
NY
24:46.4
7:59
11
Teresa Desantis
14
F
Hauppauge
NY
25:08.0
8:06
12
Kasey Dorney
14
F
Deer Park
NY
25:21.3
8:10
13
Camy Dluginski
14
F
Garden City Pk
NY
25:25.2
8:11
14
Bianca Punger
13
F
Deer Park
NY
25:35.2
8:15
15
Ellie Downey
10
F
Babylon
NY
25:42.3
8:17
16
Shannon Horan
12
F
West Islip
NY
25:43.7
8:17
17
Lauren Oleary
13
F
East Meadow
NY
25:43.8
8:17
18
Catherine Shanley
13
F
Greenlawn
NY
25:45.7
8:18
19
Rebecca Nardie
11
F
East Northport
NY
25:51.3
8:20
20
Julie Watson
13
F
Commack
NY
26:00.8
8:23
21
Celine Desantis
14
F
Hauppauge
NY
26:31.5
8:33
22
Skylar Ulrich
12
F
Nesconset
NY
26:45.3
8:37
23
Kerri Thornton
13
F
Lake Ronkonkoma
NY
27:08.1
8:44
24
Samantha Giroux
12
F
Deer Park
NY
27:26.9
8:51
25
Alexandria Maniscalco
13
F
Deer Park
NY
27:39.7
8:55
26
Christina Seem
14
F
Deer Park
NY
27:39.9
8:55
27
Julia Bentrewicz
14
F
Hicksville
NY
28:13.9
9:06
28
Taylor Weber
13
F
Commack
NY
29:08.6
9:23
29
Ashley Dunne
13
F
Deer Park
NY
29:09.4
9:24
30
Samantha Schroeder
13
F
Mineola
NY
29:39.9
9:33
31
Kaela Piarulli
11
F
Massapequa Park
NY
29:42.1
9:34
32
Jamie Freitag
14
F
Lake Ronkonkoma
NY
29:52.7
9:37
33
Ellie Provda
10
F
Brightwaters
NY
30:13.1
9:44
34
Emma Rocchetta
11
F
Manorville
NY
30:13.9
9:44
35
Kayleigh McArdle
13
F
Huntington Station
NY
30:20.8
9:47
36
Belle Bastiancic
13
F
Patchogue
NY
30:34.3
9:51
37
Jaclyn Desz
13
F
Holbrook
NY
30:48.8
9:56
38
Dana Buquicchio
14
F
Deer Park
NY
30:50.2
9:56
39
Katie Buquicchio
12
F
Deer Park
NY
30:54.4
9:57
40
Daniella Coletto
13
F
Deer Park
NY
31:17.8
10:05
41
Victoria Fischer
10
F
Sound Beach
NY
31:26.1
10:08
42
Skylar Sitay
13
F
Lindenhurst
NY
31:36.0
10:11
43
Julianna Knice
12
F
Deer Park
NY
31:39.3
10:12
44
Camryn Smithwick
13
F
Syosset
NY
31:43.1
10:13
45
Jenna Pulis
13
F
Massapequa
NY
31:47.5
10:14
46
Olivia Farrell
13
F
Commack
NY
31:50.6
10:15
47
Julia Gaare
13
F
Babylon
NY
31:58.5
10:18
48
Olivia Tuccillo
10
F
Babylon
NY
32:02.7
10:19
49
Gaby Herrera
12
F
East Rockaway
NY
32:06.0
10:20
50
Jayne Stark
10
F
Babylon
NY
32:11.6
10:22
51
Sarah Brandsdorfer
13
F
Dix Hills
NY
32:28.2
10:28
52
Madison Callan
14
F
Manorville
NY
32:38.0
10:31
53
Britney Balbera
14
F
Patchogue
NY
32:52.8
10:35
54
Kayla Reese
13
F
West Babylon
NY
33:27.2
10:47
55
Katelyn Crisera
12
F
Deer Park
NY
33:36.2
10:49
56
Morgan Nugent
12
F
Deer Park
NY
34:00.6
10:57
57
Grace Hurlbert
13
F
Islip Terrace
NY
34:04.7
10:59
58
Taylor Roth
12
F
Islip Terrace
NY
34:04.7
10:59
59
Haley Celona
12
F
Deer Park
NY
34:14.3
11:02
60
Jessica Panzarino
12
F
Holbrook
NY
34:26.3
11:06
61
Alexis Vitti
13
F
Plainview
NY
34:27.3
11:06
62
Cailey Lopez
10
F
Sayville
NY
34:31.9
11:07
63
Julianna Lasorsa
11
F
Deer Park
NY
34:52.6
11:14
64
Sydney Farrell
13
F
Deer Park
NY
34:57.9
11:16
65
Ashley Mannetta
14
F
Islip
NY
35:24.6
11:24
66
Maggie Brennan
10
F
West Babylon
NY
35:28.1
11:25
67
Alyssa Dark
13
F
Farmingville
NY
36:23.4
11:43
68
Erin Campbell
14
F
Ronkonkoma
NY
37:27.7
12:04
69
Chloe Capobianco
13
F
East Northport
NY
37:37.5
12:07
70
Alanah Amarando
11
F
Lake Ronkonkoma
NY
38:11.0
12:18
71
Avery Callan
11
F
38:22.0
12:21
72
Jamie Borah
11
F
Deer Park
NY
38:47.4
12:30
73
Alexa Skouloas
12
F
Deer Park
NY
39:09.0
12:37
74
Rori Spielman
13
F
Dix Hills
NY
39:28.7
12:43
75
Makaylei Thrane
11
F
Mastic Beach
NY
39:38.4
12:46
76
Brianna Thompson
13
F
Deer Park
NY
40:05.0
12:55
77
Julianna Gentile
13
F
Deer Park
NY
40:14.9
12:58
78
Madison Lepik
11
F
North Babylon
NY
40:21.1
13:00
79
Catie Wilkonski
11
F
Deer Park
NY
40:46.5
13:08
80
Mackenzie Connick
13
F
Smithtown
NY
40:51.9
13:10
81
Lauren Paladino
13
F
Seaford
NY
41:16.7
13:18
82
Jamie Oddo
14
F
Deer Park
NY
42:36.3
13:43
83
Skylar Morales
12
F
Deer Park
NY
43:22.3
13:58
84
Victoria Avellino
11
F
Deer Park
NY
43:22.7
13:58
85
Olivia Riportella
11
F
Smithtown
NY
43:48.2
14:06
86
Ava Zuckerman
12
F
NY
44:16.8
14:16
87
Kelly Rennert
12
F
Deer Park
NY
44:46.6
14:25
88
Sophie Giles
11
F
Deer Park
NY
44:49.0
14:26
89
Camryn Lefebvre
10
F
Deer Park
NY
44:52.4
14:27
90
Gabriella Picciocchi
10
F
Deer Park
NY
45:05.6
14:31
91
Brianna Dillon
13
F
Deer Park
NY
46:09.2
14:52
92
Kaitlyn Incandela
11
F
Deer Park
NY
46:49.9
15:05
93
Daniella Belotti
10
F
Deer Park
NY
46:56.7
15:07
94
Deirdre Burke
11
F
Deer Park
NY
47:00.1
15:08
95
Megan Bentrewicz
14
F
Millersville
MD
47:08.8
15:11
96
Maggie Rao
11
F
West Islip
NY
48:42.4
15:41
97
Katie Plitt
11
F
Deer Park
NY
48:45.0
15:42
98
Alexa Belotti
10
F
Deer Park
NY
48:46.0
15:42
99
Megan Thornton
11
F
Lake Ronkonkoma
NY
50:56.0
16:24
100
Sarah Thornton
12
F
Stony Brook
NY
51:00.5
16:26
101
Valentina Reyes
14
F
San Miguel
NY
54:18.5
17:29
102
Emma Perry
11
F
Patchogue
NY
54:42.0
17:37
103
Emily Verdejo
12
F
Deer Park
NY
55:33.6
17:53
104
Alexa Maniaci
12
F
Centereach
NY
58:34.8
18:52
105
Amanda Maniaci
11
F
Melville
NY
58:35.2
18:52
106
Samantha Valentin
13
F
Deer Park
NY
59:00.4
19:00
107
Julie Borah
13
F
Deer Park
NY
59:00.9
19:00

Male 15 to 19 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Ryan Colabella
19
M
Hauppauge
NY
17:22.2
5:36
2
Travis Wooten
18
M
Riverhead
NY
17:26.6
5:37
3
Ted Oster
16
M
Mastic
NY
17:50.1
5:45
4
Michael Theiling
15
M
Deer Park
NY
18:52.8
6:05
5
Michael Cox
19
M
Deer Park
NY
19:05.0
6:09
6
Aidan Kelly
17
M
Islip
NY
19:18.3
6:13
7
Jake Parks
16
M
Deer Park
NY
19:32.2
6:18
8
Michael Sanchez
16
M
Rocky Point
NY
19:35.6
6:19
9
Louis Aquino
16
M
Huntington Sta
NY
19:39.7
6:20
10
Thomas Cox
16
M
Deer Park
NY
19:50.9
6:24
11
Conor Pickford
15
M
Kings Park
NY
19:58.8
6:26
12
Justin Leeb
15
M
West Babylon
NY
20:11.3
6:30
13
Nicholas Bjelke
17
M
Dix Hills
NY
20:25.7
6:35
14
Nolan Lotter
15
M
West Islip
NY
20:31.8
6:37
15
Cameron Ulrich
15
M
Nesconset
NY
20:56.2
6:45
16
Kevin Xie
18
M
Deer Park
NY
20:59.7
6:46
17
Christopher Tavella
17
M
Deer Park
NY
21:22.7
6:53
18
Jesse Reutzel
17
M
Deer Park
NY
21:24.3
6:54
19
John Votta
19
M
Deer Park
NY
21:48.1
7:02
20
Joseph Choinski
19
M
East Northport
NY
21:52.3
7:03
21
Sean Burns
17
M
Islip
NY
21:52.5
7:03
22
Steven Shoemaker
16
M
East Norwich
NY
22:00.6
7:06
23
Tom Rennert
16
M
Deer Park
NY
22:06.6
7:07
24
Daniel Hilz
18
M
West Babylon
NY
22:07.9
7:08
25
Dan Maguffin
16
M
Levittown
NY
22:11.0
7:09
26
Harrison Cullen
17
M
Bay Shore
NY
22:12.1
7:09
27
Nick Gomez
16
M
Oakdale
NY
22:12.8
7:09
28
Brian Sullivan
17
M
Farmingdale
NY
22:13.1
7:10
29
Brendan Wallace
17
M
Deer Park
NY
22:17.9
7:11
30
Ryan Wallace
17
M
Deer Park
NY
22:18.6
7:11
31
Peter Tortorici
16
M
Deer Park
NY
22:25.9
7:14
32
Andrew Chidester
15
M
Commack
NY
22:26.8
7:14
33
Eric Dillon
17
M
Deer Park
NY
22:35.9
7:17
34
Vincent Verderosa
19
M
Deer Park
NY
22:37.2
7:17
35
Daniel Keller
19
M
Deer Park
NY
22:37.6
7:17
36
Peter Kolano
15
M
Babylon
NY
23:07.2
7:27
37
Michael Papach
17
M
Wantagh
NY
23:08.4
7:27
38
Brendan Volz
15
M
Nesconset
NY
23:12.2
7:29
39
Jordan Rothstein
15
M
Lake Ronkonkoma
NY
23:14.8
7:29
40
Sal Votta
18
M
Deer Park
NY
23:14.9
7:29
41
Freddie Plaza
18
M
Deer Park
NY
23:39.4
7:37
42
Michael Piarulli
15
M
Massapequa Park
NY
23:42.9
7:38
43
Peter Farquharson
15
M
Deer Park
NY
23:46.0
7:39
44
Sean McCabe
16
M
Hauppauge
NY
23:53.9
7:42
45
Jack Dillon
17
M
Deer Park
NY
24:04.6
7:45
46
Tyler Howe
17
M
Levittown
NY
24:11.4
7:48
47
James Depre
15
M
Deer Park
NY
24:13.1
7:48
48
Frankie Matus
17
M
Deer Park
NY
24:21.3
7:51
49
Sean Sullivan
19
M
Farmingdale
NY
24:37.3
7:56
50
Justin Wyhowanc
17
M
Deer Park
NY
25:09.5
8:06
51
John Greene
18
M
Dix Hills
NY
25:20.3
8:10
52
Daniel Flynn
19
M
East Meadow
NY
25:33.1
8:14
53
Anthony Sparacio
15
M
North Babylon
NY
25:35.5
8:15
54
Richie Newcombe
15
M
Deer Park
NY
25:36.1
8:15
55
Nicholas Tremblay
19
M
Huntington
NY
25:42.4
8:17
56
Patrick Cooney
16
M
Lindenhurst
NY
25:47.5
8:19
57
Thomas Maguffin
19
M
Levittown
NY
26:07.0
8:25
58
Nick Fernandez
19
M
Stony Brook
NY
26:19.2
8:29
59
Matthew Stark
17
M
Babylon
NY
26:19.5
8:29
60
Ryan Nugent
18
M
Deer Park
NY
26:29.5
8:32
61
Tyler Bentrewicz
18
M
Hicksville
NY
26:33.4
8:33
62
Brendan Cunningham
16
M
Cherry Grove
NY
26:38.4
8:35
63
Mike Comens
19
M
Lindenhurst
NY
26:48.1
8:38
64
Nicholas Princiotta
19
M
Greenlawn
NY
26:48.9
8:38
65
Christopher Bellucci
16
M
Levittown
NY
26:59.5
8:42
66
Neal Koch
16
M
New York
NY
27:03.3
8:43
67
Jeffrey Hili
17
M
Levittown
NY
27:05.0
8:43
68
Bryan Rosenkranz
16
M
Nesconset
NY
27:13.2
8:46
69
Raymond Weisbrot
15
M
Huntington Sta
NY
27:20.2
8:48
70
Robert Bastiancic
19
M
Patchogue
NY
27:28.6
8:51
71
Sean Amato
15
M
Stony Brook
NY
27:29.3
8:51
72
Kyle Jadate
15
M
Kings Park
NY
27:32.7
8:52
73
Travis Dunne
16
M
Deer Park
NY
27:34.2
8:53
74
Joseph Morales
19
M
Deer Park
NY
27:38.2
8:54
75
Matt Covati
17
M
Coram
NY
27:49.4
8:58
76
Christopher Oddo
19
M
Deer Park
NY
28:10.2
9:04
77
Ryan Ferrara
16
M
Deer Park
NY
28:20.1
9:08
78
Brett Rabinowitz
16
M
Great Neck
NY
28:21.6
9:08
79
Chris Fugina
15
M
Bellmore
NY
28:44.9
9:16
80
Nick Pesko
19
M
Sayville
NY
28:47.0
9:16
81
Trevor Bernard
17
M
Deer Park
NY
29:01.0
9:21
82
Matthew Jordan
18
M
Westhampton
NY
29:18.6
9:27
83
Marcus Rivera
16
M
Deer Park
NY
29:19.5
9:27
84
Matt Tessar
16
M
Islip
NY
29:19.9
9:27
85
David Scotto
19
M
Deer Park
NY
29:24.9
9:29
86
Jace Broda
18
M
Manorville
NY
30:03.8
9:41
87
Dylan Reutzel
16
M
Deer Park
NY
30:05.2
9:42
88
Kyle Dunphy
18
M
Bethpage
NY
30:09.5
9:43
89
Richard Morris
19
M
Huntington Station
NY
30:21.7
9:47
90
Haley Jaronczyk
17
M
Smithtown
NY
30:31.0
9:50
91
Thomas Maust
16
M
Patchogue
NY
31:12.6
10:03
92
Jerome Amster
15
M
Deer Park
NY
31:17.2
10:05
93
Kyle Fassberger
18
M
31:18.8
10:05
94
Kyle Mac Knight
19
M
East Northport
NY
31:26.8
10:08
95
Evan Rabinowitz
19
M
Great Neck
NY
31:28.0
10:08
96
Dana Trentalange
17
M
Northbabylon
NY
32:01.5
10:19
97
Mathew Vulpis
19
M
Commack
NY
32:14.4
10:23
98
Michael Vulpis
19
M
Commack
NY
32:14.8
10:23
99
Chandler Fahrenkrug
17
M
Deer Park
NY
33:15.2
10:43
100
Kyle Dillon
17
M
Deer Park
NY
34:39.5
11:10
101
Anthony Marmo
18
M
Deer Park
NY
35:06.4
11:18
102
Thomas McHugh
17
M
Bayville
NY
35:46.4
11:31
103
Antony Clarke
17
M
North Bellmore Roa
NY
37:43.4
12:09
104
James Almodovar
17
M
Deer Park
NY
37:47.9
12:10
105
Daniel Miller
19
M
W Hempstead
NY
38:03.9
12:16
106
Sam Grootenboer
15
M
Smithtown
NY
38:06.5
12:16
107
Shane Kennedy
16
M
Sayville
NY
38:53.1
12:31
108
Chris Dark
18
M
Farmingville
NY
39:03.9
12:35
109
Carlos Lopez Jr.
15
M
Center Moriches
NY
42:11.3
13:35
110
Jonathan Zuckerman
15
M
Doylestown
PA
44:05.1
14:12
111
Zach Lugo
18
M
Deer Park
NY
47:40.6
15:21
112
Cory Brenner
19
M
Bay Shore
NY
52:14.9
16:49
113
Kyle Devine
18
M
Deer Park
NY
53:02.8
17:05
114
Zachary Lynch
17
M
Deer Park
NY
55:41.8
17:56
115
Steven Dorney
18
M
Deer Park
NY
56:02.2
18:03
116
Max Cortina
18
M
Deer Park
NY
1:01:19.4
19:45
117
Frank Byrne
19
M
North Babylon
NY
1:15:28.4
24:18

Female 15 to 19 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Mairead Kelly
19
F
Islip
NY
19:33.5
6:18
2
Sarah Hardie
17
F
East Northport
NY
19:35.4
6:19
3
Alison Briggs
16
F
Commack
NY
20:42.4
6:40
4
Shea Bohan
16
F
Sound Beach
NY
20:48.7
6:42
5
Camie Kelton
17
F
Holtsville
NY
21:45.4
7:01
6
Nicole Ferguson
15
F
Ridge
NY
21:49.9
7:02
7
Ellie Gregory
15
F
Commack
NY
22:44.8
7:20
8
Kayla Blau
17
F
Hauppauge
NY
22:57.6
7:24
9
Alana Jacaruso
19
F
Massapequa Park
NY
23:37.0
7:37
10
Lauren Swanson
15
F
Brightwaters
NY
24:02.3
7:45
11
Holly Mascolo
19
F
West Islip
NY
24:02.5
7:45
12
Kelsey Jordan
16
F
Westhampton
NY
24:30.3
7:54
13
Amanda Khare
19
F
Deer Park
NY
24:39.5
7:57
14
Amanda Sanchez
19
F
Rocky Point
NY
25:25.4
8:11
15
Shannon Wallace
17
F
Deer Park
NY
25:25.5
8:11
16
Rory Sadoff
19
F
Massapequa
NY
25:26.5
8:12
17
Gabriella Mattera
16
F
Deer Park
NY
25:36.8
8:15
18
Sarah Nolan
15
F
Queens
NY
25:42.7
8:17
19
Madeline Bastiancic
16
F
Patchogue
NY
25:49.4
8:19
20
Tara Murphy
16
F
Nesconset
NY
25:55.7
8:21
21
Allison Khare
17
F
Deer Park
NY
26:08.6
8:25
22
Ali Wiener
17
F
Deer Park
NY
26:39.3
8:35
23
Nicolette Tortorici
19
F
Deer Park
NY
26:54.4
8:40
24
Brenna Comens
19
F
Lindenhurst
NY
26:56.9
8:41
25
Bridget Mascolo
17
F
West Islip
NY
26:58.3
8:41
26
Morgan Weber
16
F
Commack
NY
27:04.9
8:43
27
Kristy Kelsch
17
F
Deer Park
NY
27:17.0
8:47
28
Casey Merber
19
F
Dix Hills
NY
27:32.7
8:52
29
Sarah Diamond
16
F
Massapequa
NY
27:40.4
8:55
30
Giana Desantis
18
F
Hauppage
NY
27:54.0
8:59
31
Brigia Nugent
17
F
Deer Park
NY
28:07.5
9:04
32
Sasha Carberry
18
F
Rockaway
NY
28:07.8
9:04
33
Bridgette Thornton
17
F
Stony Brook
NY
28:14.5
9:06
34
Samantha Weeks
16
F
Deer Park
NY
28:20.5
9:08
35
Nicole Terenzi
17
F
Huntington
NY
28:24.3
9:09
36
Buanne Catrombone
15
F
Deer Park
NY
28:32.2
9:12
37
Meghan McCabe
18
F
Hauppauge
NY
28:33.2
9:12
38
Nichole Doran
18
F
Melville
NY
28:53.7
9:18
39
Amanda McGuire
19
F
Smithtown
NY
29:13.2
9:25
40
Shannon Smith
19
F
Islip
NY
29:37.1
9:32
41
Jessica Leeb
18
F
West Babylon
NY
29:58.5
9:39
42
Jaclyn Musachio
15
F
Massapequa
NY
29:59.2
9:40
43
Emily Melendez
17
F
Deer Park
NY
30:09.9
9:43
44
Samantha Knice
15
F
Deer Park
NY
30:30.5
9:50
45
Faith Ahmed
18
F
Deer Park
NY
30:38.1
9:52
46
Amanda Maguffin
19
F
Levittown
NY
30:53.5
9:57
47
Maria Skoljarev
17
F
Deer Park
NY
30:54.1
9:57
48
Lea Brandsdorfer
17
F
Dix Hills
NY
31:14.3
10:04
49
Ari Tedeschi
19
F
Deer Park
NY
31:16.1
10:04
50
Emily Fahy
17
F
East Meadow
NY
31:17.2
10:05
51
Victoria Trovato
18
F
Deer Park
NY
31:34.8
10:10
52
Perianne Smith
15
F
Islip
NY
31:48.5
10:15
53
Emily Farrell
16
F
Commack
NY
31:50.8
10:15
54
Meghan Loeber
19
F
Deer Park
NY
31:54.0
10:17
55
Julia Jablonski
15
F
Deer Park
NY
32:33.3
10:29
56
Krissy Bradle
17
F
Commack
NY
32:56.6
10:37
57
Emily Watson
16
F
Commack
NY
33:06.9
10:40
58
Jenna Trentalange
16
F
Northbabylon
NY
33:37.0
10:50
59
Casey Maguffin
19
F
Levittown
NY
34:17.1
11:03
60
Julia Dillon
16
F
Deer Park
NY
34:43.4
11:11
61
Megan Musachio
18
F
Massapequa
NY
34:48.9
11:13
62
Amanda Musachio
19
F
Massapequa
NY
35:17.9
11:22
63
Jessica Mannetta
15
F
Islip
NY
35:24.4
11:24
64
Emily Cavanaugh
15
F
West Islip
NY
35:31.4
11:26
65
Olivia Parks
16
F
Deer Park
NY
35:44.5
11:31
66
Jorden Catanzaro
18
F
Islip Terrace
NY
35:56.8
11:35
67
Kelsey Collins
15
F
Dix Hills
NY
36:01.1
11:36
68
Raquel Palumbo
15
F
West Islip
NY
36:12.1
11:40
69
Jourdan Smithwick
16
F
Syosset
NY
36:12.2
11:40
70
Allison McIntyre
16
F
Hauppauge
NY
36:44.0
11:50
71
Taylor Kwinter
17
F
Deer Park
NY
38:02.4
12:15
72
Michaela McElhatton
16
F
Dix Hills
NY
38:53.4
12:32
73
Kimberly Desz
17
F
Holbrook
NY
39:08.6
12:36
74
Lauren Jaronczyk
18
F
Islip
NY
39:17.7
12:39
75
Alyson Michalek
17
F
Deer Park
NY
40:45.4
13:08
76
Samantha Vitti
15
F
Plainview
NY
40:46.5
13:08
77
Ashley Searing
15
F
Seaford
NY
41:16.8
13:18
78
Angela Anderson
16
F
West Babylon
NY
41:27.4
13:21
79
Brigid Fitall
16
F
Islip
NY
41:41.7
13:26
80
Cristina De La Prida
15
F
Dix Hills
NY
41:46.3
13:27
81
Adrianna Donnelly
15
F
Deer Park
NY
41:58.3
13:31
82
Kaitlyn Schaefer-Aguilar
16
F
Westbury
NY
41:58.6
13:31
83
Natalie Quappe
18
F
Sayville
NY
43:02.7
13:52
84
Sandy Cuomo
17
F
Shirley
NY
44:33.7
14:21
85
Kaela Diamond
19
F
Massapequa
NY
46:54.0
15:06
86
Marissa Conti
16
F
Franklin Square
NY
47:09.6
15:11
87
Emily Conti
15
F
Franklin Square
NY
47:09.9
15:11
88
Francesca Tavella
15
F
Deer Park
NY
47:40.4
15:21
89
Amber McCauley
17
F
North Babylon
NY
49:21.0
15:54
90
Kelly Hentze
17
F
Deer Park
NY
49:21.3
15:54
91
Alexandra Donnelly
17
F
Deer Park
NY
51:57.4
16:44
92
Kaitlin Riordan
16
F
Deer Park
NY
51:58.2
16:44
93
Kristin Mac Knight
17
F
East Northport
NY
52:09.0
16:48
94
Amanda Doyle
15
F
Deer Park
NY
54:10.3
17:27
95
Mariavictori Choinski
16
F
East Northport
NY
54:40.5
17:36
96
Maria Gillin
19
F
Holbrook
NY
54:50.9
17:40
97
Emily Curran
16
F
Islip
NY
55:02.2
17:43
98
Brianna Wright
17
F
Deer Park
NY
1:02:39.8
20:11

Male 20 to 24 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Timothy Lee
21
M
North Babylon
NY
15:58.7
5:09
2
Patrick Ginty
20
M
Smithtown
NY
16:44.0
5:24
3
Louden Webster
21
M
Smithtown
NY
18:19.0
5:54
4
Micahel Sena
23
M
Deer Park
NY
18:46.3
6:03
5
Taylor Smith
24
M
Deer Park
NY
18:47.1
6:03
6
Sean Lenahan
20
M
Deer Park
NY
19:22.8
6:15
7
Brandon Lynch
20
M
Deer Park
NY
19:40.3
6:20
8
Andrew Pappas
23
M
Amityville
NY
19:51.3
6:24
9
Christopher Ciuffo
21
M
Deer Park
NY
19:58.4
6:26
10
John Kubisa
23
M
Holbrook
NY
20:02.1
6:27
11
Andrew Cunningham
20
M
East Meadow
NY
20:23.5
6:34
12
Casey Quinn
23
M
Oakdale
NY
20:51.9
6:43
13
Dan Tessar
21
M
East Northport
NY
20:57.4
6:45
14
Kyle Lynch
24
M
Deer Park
NY
21:18.0
6:52
15
Patrick Rodgers
23
M
Stony Brook
NY
21:22.7
6:53
16
Nick Randone
22
M
Deer Park
NY
21:34.5
6:57
17
Jose Cisneros
21
M
Deer Park
NY
21:35.2
6:57
18
Abdul Mirza
22
M
Deer Park
NY
21:35.3
6:57
19
Sebastian Osorio
22
M
Farmingdale
NY
21:36.5
6:58
20
Nick Pastore
21
M
Deer Park
NY
21:59.3
7:05
21
Lee Bergman
20
M
Holbrook
NY
22:14.1
7:10
22
Michael Stoute
24
M
Coram
NY
22:14.3
7:10
23
Brett Woodard
23
M
North Babylon
NY
22:18.0
7:11
24
John Niesen
21
M
West Islip
NY
22:49.5
7:21
25
Kyle Anderson
22
M
Deer Park
NY
22:50.1
7:21
26
Zachary Ssoglelizzo
20
M
Deer Park
NY
22:51.2
7:22
27
Philip Scarfs
20
M
Deer Park
NY
23:14.1
7:29
28
Thomas Kohn
20
M
Oceanside
NY
23:16.0
7:30
29
Vinny Tardella
23
M
Stony Brook
NY
23:18.3
7:31
30
Robbie Bergman
20
M
Holbrook
NY
23:18.7
7:31
31
Robbie Corbett III
22
M
Woodbury
NY
23:39.4
7:37
32
Paul Merlino
24
M
Deer Park
NY
23:51.4
7:41
33
Sean Rooney
24
M
Deer Park
NY
23:51.6
7:41
34
Brandon Rooney
21
M
Deer Park
NY
23:57.5
7:43
35
Justin Schultz
24
M
Farmingville
NY
24:07.3
7:46
36
Michael Dowd
20
M
Medford
NY
24:37.8
7:56
37
Michael Ortecho
22
M
West Babylon
NY
24:42.7
7:58
38
Alex Leiber
21
M
Franklin
MA
25:05.6
8:05
39
Billy Kelsch
21
M
Deer Park
NY
25:10.5
8:07
40
Nicholas Scotto
21
M
Deer Park
NY
25:26.8
8:12
41
Brian Kasman
23
M
Dix Hills
NY
25:27.8
8:12
42
Charlie Vanleuvan
21
M
East Northport
NY
25:43.5
8:17
43
Brandan Coleman
23
M
Rocky Point
NY
25:51.6
8:20
44
Michael Zweroff
23
M
Manorville
NY
25:51.6
8:20
45
Jimmy Bochicchio
20
M
North Babylon
NY
26:07.6
8:25
46
Cody Exum
20
M
Oyster Bay
NY
26:10.6
8:26
47
Greg Littell
24
M
Farmingdale
NY
26:35.3
8:34
48
Jarrett Parks
24
M
Deer Park
NY
26:35.7
8:34
49
Daniel McHigh
20
M
West Babylon
NY
26:47.6
8:38
50
Kevin Card
21
M
Deer Park
NY
27:03.2
8:43
51
David Comens
24
M
Lindenhurst
NY
27:13.7
8:46
52
Hunter Sola
20
M
Centereach
27:21.8
8:49
53
Marcus Johnson
20
M
Deer Park
NY
27:51.7
8:59
54
Robert Villanueva
24
M
North Babylon
NY
27:52.4
8:59
55
Jonathan Scotto
24
M
Deer Park
NY
27:52.4
8:59
56
Patrick Stefanak
24
M
Massapequa
NY
28:13.6
9:06
57
Ricky Guerra
20
M
Deer Park
NY
28:14.6
9:06
58
Steven Stefanak
23
M
Massapequa
NY
28:32.4
9:12
59
Richard Mierjewski
24
M
Deer Park
NY
28:39.1
9:14
60
Michael Scalero
23
M
Baldwin
NY
29:00.0
9:21
61
Brian Gerbbon
22
M
Floral Park
NY
29:01.1
9:21
62
Michael Lombardo
24
M
Deer Park
NY
29:17.5
9:26
63
Gerard Ford
23
M
Long Beach
NY
29:24.5
9:28
64
Daniel Parks
21
M
Shillington
PA
29:54.7
9:38
65
Devin Reich
21
M
Northport
NY
30:20.4
9:46
66
Mathew Rosenkranz
20
M
Nesconset
NY
30:36.6
9:52
67
Robert Desz
24
M
Holbrook
NY
30:43.9
9:54
68
Ryan Fee
21
M
Freeport
NY
30:51.1
9:56
69
Sean Dudley
20
M
Deer Park
NY
31:13.3
10:03
70
Robert Amendola
22
M
31:13.5
10:03
71
Michael Leonard
21
M
Levittown
NY
31:17.1
10:05
72
Joey Ciuffo
24
M
Deer Park
NY
31:35.2
10:10
73
David Velasquez
24
M
Deer Park
NY
31:53.0
10:16
74
Daniel Desz
23
M
Coram
NY
32:03.4
10:20
75
Zach Corbett
20
M
Woodbury
NY
32:05.0
10:20
76
Clint Quappe
21
M
Sayville
NY
33:54.2
10:55
77
Michael Dunphy
20
M
Bethpage
NY
34:10.6
11:00
78
Andrew Farquharson
22
M
Deer Park
NY
34:23.4
11:05
79
Matt Pesko
21
M
Sayville
NY
34:29.1
11:06
80
Mike Myles
20
M
Centereach
NY
34:56.6
11:15
81
Ryan Reich
23
M
Northport
NY
35:05.0
11:18
82
Michael Sollo
23
M
North Babylon
NY
36:33.9
11:47
83
Andrew Tremblay
23
M
Huntington
NY
36:54.3
11:53
84
Joseph Princiotta
21
M
Greenlawn
NY
37:25.7
12:03
85
Benjamin Randone
24
M
Deer Park
NY
38:01.2
12:15
86
Joseph Catanese
24
M
Franklin Square
NY
44:58.1
14:29
87
Kurt Liebe
23
M
Deer Park
NY
45:33.6
14:40
88
Brian Tebben
23
M
Bay Shore
NY
54:37.8
17:35
89
Eric Gunderson
21
M
Medford
NY
55:03.7
17:44
90
Christian Dluginski
20
M
Garden City Pk
NY
55:41.4
17:56
91
Thomas Farquharson
20
M
Deer Park
NY
55:41.9
17:56
92
Kevin Furey
20
M
Deer Park
NY
1:03:27.6
20:26

Female 20 to 24 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Stefanie Braun
23
F
Dix Hills
NY
17:46.4
5:44
2
Danielle Metz
23
F
Commack
NY
20:14.1
6:31
3
Allison Wulff
21
F
Burke
VA
22:05.9
7:07
4
Stephanie Ingenito
24
F
Holbrook
NY
22:08.4
7:08
5
Kimberly Moran
22
F
Brightwaters
NY
22:18.3
7:11
6
Gina Tortorici
21
F
Deer Park
NY
22:28.7
7:15
7
Haley Sanchez
21
F
Rocky Point
NY
22:46.0
7:20
8
Ashley Moran
21
F
Brightwaters
NY
23:42.2
7:38
9
Meaghan Lane
20
F
Miller Place
NY
24:10.0
7:47
10
Rebecca Verderosa
23
F
Deer Park
NY
24:20.8
7:51
11
Kellie Wendell
21
F
Huntington Sta.
NY
24:40.0
7:57
12
Alison Pike
23
F
Deer Park
NY
24:54.5
8:01
13
Kimberly Rauseo
24
F
Huntington Stn
NY
24:55.4
8:02
14
Angela Oliveto
21
F
Deer Park
NY
24:57.2
8:02
15
Meghan Dean
21
F
Franklin
MA
25:05.9
8:05
16
Lisa Abramski
20
F
Lindenhurst
NY
25:11.9
8:07
17
Amanda Smith
22
F
Nanuet
NY
25:25.7
8:12
18
Cassidy Bohan
23
F
Long Island City
NY
25:26.3
8:12
19
Erin Turner
22
F
West Islip
NY
26:02.4
8:23
20
Kimberly-Ann Doxey
23
F
Commack
NY
26:14.6
8:27
21
Caitlin Kennedy
20
F
Farmingdale
NY
26:30.4
8:32
22
Pam Monroig
22
F
East Northport
NY
26:33.4
8:33
23
Kimberly Swezey
21
F
Davis Park
NY
26:45.4
8:37
24
Jeanmarie Doherty
23
F
Huntington Station
NY
26:48.8
8:38
25
Megan McGuire
23
F
Smithtown
NY
26:57.4
8:41
26
Marcus Sanders
20
F
Wading River
NY
27:30.8
8:52
27
Kelsey Dillon
20
F
Deer Park
NY
27:44.7
8:56
28
Dani Bradle
20
F
Commack
NY
27:50.3
8:58
29
Nicole Desz
21
F
Holbrook
NY
28:08.9
9:04
30
Samantha Virzi
23
F
West Babylon
NY
28:10.1
9:04
31
Cara Mattson
23
F
East Meadow
NY
28:26.4
9:10
32
Nicole Sena
21
F
Deer Park
NY
28:43.4
9:15
33
Molly Di Peri
23
F
Bohemia
NY
29:01.2
9:21
34
Megan Riley
24
F
Bay Shore
NY
29:16.1
9:26
35
Gillian Swanson
20
F
Brightwaters
NY
29:20.1
9:27
36
Nina Ragone
22
F
Deer Park
NY
29:38.9
9:33
37
Nicole Zeblisky
22
F
Deer Park
NY
29:47.2
9:36
38
Ellen Gunzel
23
F
Farmingville
NY
30:02.6
9:41
39
Sarah Shoemaker
21
F
East Norwich
NY
30:03.7
9:41
40
Lauren Dunphy
21
F
Bethpage
NY
30:09.0
9:43
41
Jessica Seyler
23
F
Islip Terrace
NY
30:09.5
9:43
42
Mallory Gold
23
F
Atlantic Beach
NY
30:36.7
9:52
43
Jordan Desz
21
F
Holbrook
NY
30:48.0
9:55
44
Jenna Fitzpatrick
20
F
Levittown
NY
31:18.4
10:05
45
Katie Murano
24
F
Deer Park
NY
31:35.5
10:11
46
Erin Greene
20
F
Dix Hills
NY
31:46.2
10:14
47
Samantha Vulpis
22
F
Commack
NY
31:59.9
10:18
48
Deanna Racanelli
21
F
Deer Park
NY
33:19.4
10:44
49
Fabiola Matus
20
F
Brentwood
NY
34:26.1
11:05
50
Cara Goldfarb
22
F
Massapequa
NY
34:29.3
11:07
51
Christina Marmo
21
F
Deer Park
NY
34:33.9
11:08
52
Kim Konklewski
24
F
West Islip
NY
35:11.5
11:20
53
Kelly Fristensky
22
F
East Northport
NY
35:23.5
11:24
54
Kimberly Bochicchio
22
F
North Babylon
NY
35:50.2
11:33
55
Ashley Toala
24
F
New York
NY
36:47.6
11:51
56
Kelsey Desz
22
F
Coram
NY
36:49.2
11:52
57
Megan Hogan
22
F
Lake Ronkonkoma
NY
36:49.8
11:52
58
Jessica Leydon
24
F
Huntington
NY
36:54.1
11:53
59
Carlene Morales
20
F
Deer Park
NY
36:57.0
11:54
60
Kristen Schmid
23
F
Lindenhurst
NY
39:21.6
12:41
61
Erin Devine
20
F
Deer Park
NY
39:38.7
12:46
62
Allison Tresselt
23
F
Deer Park
NY
39:42.3
12:47
63
Allison Ryder
23
F
Babylon
NY
39:48.1
12:49
64
Carissa Scarfi
23
F
Deer Park
NY
41:08.6
13:15
65
Kerry Weber
24
F
Saylorsburg
PA
41:36.4
13:24
66
Rachel Gallagher
21
F
Huntington Sta
NY
44:56.9
14:29
67
Alexandra Weeks
22
F
Deer Park
NY
45:37.0
14:41
68
Jessica Morris
22
F
Huntington Station
NY
45:48.7
14:45
69
Nicole Rubino
21
F
Deer Park
NY
47:39.1
15:21
70
Nicole Rizzo
24
F
North Babylon
NY
47:39.2
15:21
71
Tara Sanders
20
F
Wading River
NY
48:12.9
15:32
72
Kelsey Smith
20
F
Islip
NY
50:20.2
16:13
73
Caitlin Tesseyman
21
F
Rocky Point
NY
50:49.6
16:22
74
Morgan Fahrenkrug
20
F
Deer Park
NY
50:57.4
16:25
75
Ashley Awand
20
F
Bay Shore
NY
52:07.1
16:47
76
Deanna Randazzo
24
F
Islip Terrace
NY
52:56.7
17:03
77
Josephine Williams
23
F
Deer Park
NY
1:00:37.7
19:31
78
Martine Furey
23
F
Deer Park
NY
1:03:30.4
20:27
79
Caitlin MacHicote
23
F
Flushing
NY
1:04:10.0
20:40

Male 25 to 29 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Michael Carter
29
M
Shirley
NY
18:00.0
5:48
2
Michael Blanda
25
M
Deer Park
NY
18:01.2
5:48
3
Spencer Gallop
28
M
Brooklyn
NY
18:14.2
5:53
4
Devin Blessing
26
M
Astoria
NY
18:49.1
6:04
5
Robert Fredette
28
M
Jamaica
NY
18:54.1
6:06
6
Thomas Virzi
26
M
West Babylon
NY
19:04.4
6:09
7
Andrew Carrig
27
M
North Babylon
NY
19:17.3
6:13
8
Frederick Salazar
26
M
Brooklyn
NY
19:40.2
6:20
9
Sean McLiverty
28
M
Babylon
NY
19:50.0
6:23
10
Timothy Smith
29
M
West Islip
NY
19:59.6
6:27
11
Michael Mullahy
28
M
North Babylon
NY
20:05.4
6:28
12
Ciro Pernice
29
M
West Babylon
NY
20:36.6
6:39
13
Christopher Baum
29
M
Deer Park
NY
20:39.6
6:39
14
Kevin Mullahy
27
M
North Babylon
NY
20:57.1
6:45
15
Garrett Langdon
29
M
Jamaica
NY
21:44.4
7:00
16
Sean Stefanak
25
M
Massapequa
NY
21:57.0
7:04
17
Tim Collins
28
M
Yonkers
NY
22:06.5
7:07
18
Lawrence Bilello
29
M
Dix Hills
NY
22:37.9
7:18
19
Tim Gozaloff
26
M
Patchogue
NY
23:34.0
7:36
20
Jason Shoemaker
25
M
East Norwich
NY
23:37.5
7:37
21
Daniel Croce
26
M
North Babylon
NY
24:20.9
7:51
22
Yan Kharkover
27
M
Bellerose
NY
25:09.9
8:06
23
Ryan Kenny
28
M
Bay Shore
NY
25:13.0
8:07
24
Chris Kenney
29
M
East Islip
NY
25:16.7
8:09
25
Michael Marinello
26
M
East Meadow
NY
25:23.5
8:11
26
Timothy Kenney
27
M
Islip Terrace
NY
25:29.8
8:13
27
Joe Parks
26
M
Deer Park
NY
26:36.0
8:34
28
Dan Pembroke
26
M
Babylon
NY
26:46.9
8:38
29
Michael Frasca
29
M
Forest Hills
NY
27:00.0
8:42
30
Kevin Rauseo
28
M
Stamford
CT
28:04.2
9:03
31
Chris McCannel
26
M
Davis Park
NY
28:21.4
9:08
32
Joe Rall
29
M
Holbrook
NY
28:24.0
9:09
33
Bryan Arzberger
25
M
Levittown
NY
28:28.9
9:11
34
Dave Maldonado
29
M
West Babylon
NY
28:33.5
9:12
35
Matt Fimbel
29
M
Northport
NY
28:34.5
9:12
36
Brian Milliken
29
M
Huntington Stn
NY
28:52.1
9:18
37
James Alessi
27
M
Medford
NY
29:18.9
9:27
38
Victor Jr
28
M
Medford
NY
29:19.0
9:27
39
Kevin Calhoun
29
M
Wantagh
NY
29:49.9
9:37
40
Anthony Camacho
27
M
Patchogue
NY
30:54.2
9:57
41
Nicholas Tremaroli
28
M
East Northport
NY
30:59.5
9:59
42
Devin Sassone-Mchugh
26
M
Sound Beach
NY
31:20.4
10:06
43
Joseph Leonardi
26
M
North Babylon
NY
31:25.2
10:07
44
Michael Kohn
27
M
Oceanside
NY
33:39.2
10:50
45
Vincent Monaco
25
M
Deer Park
NY
34:11.0
11:01
46
Andrew Parente
27
M
Deer Park
NY
37:01.6
11:56
47
Darin Rupinski
28
M
Stamford
CT
37:35.1
12:06
48
John Cox
26
M
State College
PA
41:36.4
13:24
49
Kevin McHugh Ii
29
M
Deer Park
NY
42:59.7
13:51
50
Thomas Dintrore
28
M
Huntington
NY
47:51.5
15:25
51
Jason Guzman
26
M
Flushing
NY
48:07.2
15:30
52
Kevin Tremblay
26
M
Huntington
NY
59:36.0
19:11

Female 25 to 29 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Kelley Rauseo
27
F
Huntington Stn
NY
19:25.7
6:16
2
Megan Strout
29
F
Deer Park
NY
21:42.1
7:00
3
Nora Devitt-Brown
27
F
Malverne
NY
21:46.9
7:01
4
Christina Schirone
25
F
Pelham
NY
22:27.3
7:14
5
Laurel Parrish
28
F
Deer Park
NY
22:45.2
7:20
6
Jessica Finley
27
F
Greenlawn
NY
23:44.1
7:39
7
Kathleen Elsener
26
F
East Northport
NY
24:33.9
7:55
8
Kristine Ostrem
26
F
West Islip
NY
24:38.8
7:56
9
Tara Tanoff
27
F
Deer Park
NY
25:41.2
8:17
10
Kimberly Povill
28
F
Massapequa
NY
25:42.4
8:17
11
Jessica Doyle
27
F
Deer Park
NY
25:46.1
8:18
12
Brittany Davis
25
F
Deer Park
NY
25:59.5
8:22
13
Kaitlyn Mc Kenna
28
F
Massapequa
NY
26:47.9
8:38
14
Megan Boccard
27
F
Ronkonkoma
NY
27:39.8
8:55
15
Chrysta Terenzi
27
F
Huntington
NY
28:30.7
9:11
16
Sheryl Davis
26
F
Islip Terrace
NY
28:52.8
9:18
17
Leah Fasano
27
F
East Elmhurst
NY
29:13.1
9:25
18
Kayla Gardner
27
F
Deer Park
NY
29:23.7
9:28
19
Jennifer Jacob
26
F
Deer Park
NY
29:55.9
9:39
20
Lindsay Gorzynski
29
F
Babylon
NY
30:02.9
9:41
21
Ashley Schmid
26
F
Lindenhurst
NY
30:10.7
9:43
22
Stephanie Rossi
29
F
Westbury
NY
30:19.1
9:46
23
Jennifer Randone
26
F
South Huntington
NY
30:36.0
9:51
24
Christina Tutino
29
F
Stony Brook
NY
31:01.7
10:00
25
Katie Hessle
28
F
Massapequa
NY
31:08.9
10:02
26
Sondra Jablonski
25
F
Deer Park
NY
31:09.4
10:02
27
Kristen Matos
25
F
Deer Park
NY
31:21.3
10:06
28
Kristina Arcuri
25
F
Deer Park
NY
31:52.8
10:16
29
Amanda Detiberus
29
F
New Port Richey
FL
32:14.9
10:23
30
Tatiana Herrera
29
F
East Rockaway
NY
32:15.4
10:23
31
Stephanie Gozaloff
29
F
Patchogue
NY
32:15.5
10:23
32
Cassandra Pearson
29
F
Holbrook
NY
32:36.6
10:30
33
Marissa Velez
26
F
Copiague
NY
32:48.1
10:34
34
Linsey Kelly
29
F
Deer Park
NY
33:38.9
10:50
35
Jillian D'Amadeo
28
F
Deer Park
NY
33:57.5
10:56
36
Katie Brown
25
F
Selden
NY
34:04.8
10:59
37
Kimberly Petrosino
29
F
North Babylon
NY
34:59.9
11:16
38
Jenna Ryall
28
F
Deer Park
NY
35:08.3
11:19
39
Lynmarie Tao Taormina
27
F
Brightwaters
NY
35:10.9
11:20
40
Tiffany Konklewski
26
F
West Islip
NY
35:12.2
11:20
41
Danielle Calcara
27
F
Middle Island
NY
35:22.7
11:24
42
Haley Zamer
26
F
Dix Hills
NY
37:23.5
12:03
43
Michelle Merlino
26
F
Deer Park
NY
37:28.7
12:04
44
Melissa Maher
28
F
Stamford
CT
37:34.5
12:06
45
Nancy Datz
28
F
Bay Shore
NY
38:16.4
12:20
46
Jessica Richardson
28
F
Deer Park
NY
38:42.2
12:28
47
Ashley Canonia
29
F
Deer Park
NY
39:34.1
12:45
48
Allison Fee
27
F
New York
NY
40:04.2
12:54
49
Kaitlin Dunphy
26
F
Farmingville
NY
42:21.7
13:39
50
Nina Corsini
27
F
Massapequa Park
NY
44:10.0
14:13
51
Jessica Lombardo
27
F
Deer Park
NY
44:25.0
14:18
52
Gina Ehlers
27
F
Ronkonkoma
NY
46:27.5
14:58
53
Alexandra Princiotta
25
F
Greenlawn
NY
48:00.5
15:28
54
Mary Tomko
27
F
Deer Park
NY
48:22.8
15:35
55
Nicole Destefano
28
F
Centereach
NY
52:31.0
16:55
56
Rosie Doyle
27
F
Deer Park
NY
54:09.7
17:26
57
Ruth Wexler
27
F
East Northport
NY
54:43.0
17:37
58
Beth Parks
26
F
Reading
PA
55:38.1
17:55
59
Casandra Lee
25
F
West Babylon
NY
58:15.4
18:46
60
Mary Capobianco
28
F
Deer Park
NY
59:03.0
19:01
61
Krystle Morales
28
F
Bay Shore
NY
59:05.7
19:02

Male 30 to 34 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Steve Cuomo
31
M
Shirley
NY
18:14.1
5:53
2
Phil Armato
31
M
West Babylon
NY
19:07.7
6:10
3
Matthew Baudier
33
M
Northport
NY
19:12.8
6:12
4
Dennis Ng
32
M
Little Silver
NJ
19:27.2
6:16
5
Daniel O'Shea
31
M
Hollis
NY
20:07.6
6:29
6
Andrew Veres
30
M
Jamaica
NY
20:12.3
6:31
7
Robbie Rex
32
M
Islip Terrace
NY
20:13.6
6:31
8
Jose Argueta
33
M
Hempstead
NY
20:39.8
6:40
9
Erik Sorensen
30
M
Brooklyn
NY
21:13.3
6:50
10
Steve Rossi
34
M
Hauppauge
NY
21:27.7
6:55
11
Theodore Cook Iv
31
M
Bronx
NY
21:46.0
7:01
12
Greg Miano
30
M
West Islip
NY
22:04.5
7:07
13
Bill Bennett
33
M
Levittown
NY
22:24.9
7:13
14
Michael Paglino
31
M
Cherry Grove
NY
23:21.0
7:31
15
John Riga
31
M
West Babylon
NY
23:31.3
7:35
16
Christopher Hamilton
33
M
West Islip
NY
23:40.6
7:38
17
Ken Doherty
30
M
West Babylon
NY
24:38.3
7:56
18
Rory Hood
33
M
Brooklyn
NY
25:21.6
8:10
19
Michael Wisniewski
33
M
Dix Hills
NY
25:55.1
8:21
20
Chris Princiotta
32
M
Long Beach
NY
26:00.6
8:23
21
Eddie Felipe
33
M
Garfield
NJ
26:34.7
8:34
22
Tom Daly
33
M
Farmingville
NY
26:34.9
8:34
23
Jimmy Fokas
34
M
Mineola
NY
26:38.9
8:35
24
Jeremy Barbera
31
M
West Islip
NY
26:49.8
8:39
25
Brian Fishlinger
33
M
North Babylon
NY
27:02.8
8:43
26
Joe Fasano
33
M
East Elmhurst
NY
27:41.3
8:55
27
Sean Fredrickson
31
M
Deer Park
NY
28:23.6
9:09
28
Ryan Henneberry
34
M
New York
NY
28:24.3
9:09
29
Sean Ames
34
M
East Northport
NY
28:47.9
9:17
30
John Howard
34
M
Indian Hoaad
MD
28:49.9
9:17
31
Brandon Boos
34
M
Dix Hills
NY
29:12.7
9:25
32
Raymond Camacho
30
M
Medford
NY
29:13.1
9:25
33
Matthew Gorzynski
31
M
Newark
DE
30:02.8
9:41
34
Chris Gorzynski
34
M
Babylon
NY
30:07.3
9:42
35
Rob Kenedy
32
M
North Babylon
NY
30:42.3
9:53
36
Sergio Claude
33
M
Brooklyn
NY
31:24.3
10:07
37
Eric Attina
34
M
Deer Park
NY
32:14.3
10:23
38
Kevin Steigert
30
M
Copiague
NY
32:47.6
10:34
39
Tom Skrivanek
31
M
West Islip
NY
32:57.3
10:37
40
Sean Thompson
34
M
Deer Park
NY
33:35.1
10:49
41
Thomas Iovine
34
M
Deer Park
NY
34:18.7
11:03
42
Michael Panzarino
30
M
Holbrook
NY
34:23.8
11:05
43
Steven Ulrich
33
M
Lindenhurst
NY
35:04.1
11:18
44
Michael Muller
32
M
Deer Park
NY
37:24.6
12:03
45
Phil Datz
31
M
Medford
NY
38:16.0
12:19
46
Joseph Saravia
32
M
Brentwood
NY
39:08.5
12:36
47
Michael McDonnell
34
M
Flushing
NY
39:54.9
12:51
48
Ben Tieniber
30
M
Blue Point
NY
42:11.7
13:35
49
Nicholas Wong
30
M
Deer Park
NY
44:24.8
14:18
50
Bobby Ulrich
34
M
Lindenhurst
NY
50:50.0
16:22
51
James Stella
34
M
Massapequa
NY
56:22.0
18:09
52
Steven Castelli
30
M
West Babylon
NY
58:15.5
18:46
53
Frank Capobianco
30
M
Deer Park
NY
59:05.9
19:02
54
Kevin Monaco
33
M
Babylon
NY
1:04:34.2
20:47

Female 30 to 34 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Jessica Hamilton
30
F
Babylon
NY
21:56.5
7:04
2
Maeve Carter
32
F
Heathcote
NY
22:53.1
7:22
3
Josephne Smith
34
F
Selden
NY
23:52.4
7:42
4
Colby Povill
31
F
Amityville
NY
24:22.3
7:51
5
Maria Sideras
33
F
West Babylon
NY
25:18.2
8:09
6
Danielle Fredrickson
31
F
Deer Park
NY
25:22.2
8:10
7
Kristine Katt
31
F
Deer Park
NY
26:10.2
8:26
8
Dina Siegfried
31
F
W Babylon
NY
26:14.0
8:27
9
Jessica Milliken
31
F
Huntington Stn
NY
26:24.1
8:30
10
Deidre Carl
34
F
Rockville Centre
NY
27:26.6
8:50
11
Camille Goldner
33
F
Dix Hills
NY
27:32.2
8:52
12
Allison Kohmann
34
F
Deer Park
NY
27:36.7
8:54
13
Deirdre O'Sullivan
30
F
Astoria
NY
27:38.5
8:54
14
Lindsay Baudier
34
F
Northport
NY
27:41.9
8:55
15
Jennifer Mabanta
30
F
Islip
NY
28:11.2
9:05
16
Erica Previti
32
F
Lindenhurst
NY
28:11.7
9:05
17
Erika Rivera
34
F
Flushing
NY
28:39.7
9:14
18
Jen Maiorini
33
F
Deer Park
NY
29:29.6
9:30
19
Cassandra Watson
30
F
East Patchogue
NY
29:31.7
9:31
20
Erin Bennett
30
F
Levittown
NY
29:51.6
9:37
21
Vita Lombardo
34
F
Mt Sinai
NY
30:19.5
9:46
22
Amanda Kowalski
34
F
Long Beach
NY
30:20.6
9:46
23
Shelby Alaimo
34
F
Deer Park
NY
30:32.4
9:50
24
Jennifer Bartalini
31
F
Bay Shore
NY
30:35.9
9:51
25
Kristine McCarren
31
F
Port Jefferson Sta
NY
31:10.5
10:03
26
Rebecca Abensor
34
F
Huntington Sta
NY
31:45.2
10:14
27
Melissa Arzberger
31
F
Levittown
NY
31:55.2
10:17
28
Jenine Carmichael
30
F
Lynbrook
NY
32:15.4
10:23
29
Jill Stratton
33
F
Huntington Station
NY
32:26.7
10:27
30
Kelly Pisarz
31
F
Levittown
NY
32:31.3
10:29
31
Karen Seidler
30
F
Massapequa
NY
32:34.7
10:30
32
Amanda Thrane
33
F
Mastic Beach
NY
32:42.2
10:32
33
Heather Schmalz
30
F
Medford
NY
32:53.8
10:36
34
Karima Suarez
33
F
Bay Shore
NY
33:00.6
10:38
35
Margarita Verdejo
34
F
Deer Park
NY
33:01.9
10:38
36
Christine Ruiz
32
F
Forest Hills
NY
33:18.0
10:44
37
Jackie Asencio
31
F
North Bellmore
NY
33:40.2
10:51
38
Cindy Tunod
32
F
Long Beach
NY
33:44.1
10:52
39
Heather Horodnicki
31
F
Deer Park
NY
33:50.2
10:54
40
Heather Ulrich
31
F
Lindenhurst
NY
35:03.8
11:18
41
Keri Zuk
31
F
Kings Park
NY
35:37.4
11:28
42
Corinne Carberry
30
F
West Islip
NY
35:43.0
11:30
43
Rauzza Succar
31
F
Holbrook
NY
36:02.9
11:37
44
Lisa Pfisterer
30
F
West Babylon
NY
36:29.9
11:45
45
Jerilyn Marinan
34
F
Deer Park
NY
37:21.4
12:02
46
Bridget Rooney
33
F
Deer Park
NY
39:32.3
12:44
47
Renee Depeiza
34
F
Garden City
NY
40:23.7
13:01
48
Lauren Mc Hugh
32
F
Deer Park
NY
41:29.4
13:22
49
Evangelia Papamichael
32
F
Deer Park
NY
43:44.2
14:05
50
Starlyn Oshea
31
F
Long Beach
NY
44:41.5
14:24
51
Kristen Tanawots
32
F
Rego Park
NY
44:58.4
14:29
52
Ivy Ramirez
32
F
Bay Shore
NY
46:23.0
14:56
53
Laura Beth Dintvone
30
F
Huntington
NY
47:51.7
15:25
54
Linsey Ulrich
32
F
Deer Park
NY
50:50.0
16:22
55
Cara Prinzevalli
32
F
Oceanside
NY
51:17.0
16:31
56
Jacqueline Myles-Mcanolly
31
F
Lindenhurst
NY
52:15.0
16:50
57
Erin Thompson
31
F
Sound Beach
NY
52:24.1
16:52
58
Lisa Rossell-Warner
32
F
Smithtown
NY
52:46.9
17:00
59
Michelle Albala
31
F
Holbrook
NY
53:09.0
17:07
60
Kady Evelyn
31
F
West Babylon
NY
53:09.9
17:07
61
Sandra Pereisa
32
F
Mineola
NY
54:46.4
17:38
62
Meghan Stella
30
F
Massapequa
NY
56:23.1
18:09
63
Dana Capobianco
30
F
Deer Park
NY
58:32.2
18:51
64
Kristen Bennett
33
F
East Northport
NY
58:33.5
18:51
65
Patricia Baum
32
F
Deer Park
NY
59:00.1
19:00
66
Jeanna Novelli
34
F
Bethpage
NY
1:02:29.0
20:07
67
Jetzabel Serrano
31
F
Bay Shore
NY
1:03:17.2
20:23

Male 35 to 39 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Javier Rodriguez
39
M
New York
NY
15:59.9
5:09
2
Michael Brown
37
M
South Huntington
NY
18:15.5
5:53
3
Steven Weiss
37
M
Plainview
NY
18:41.7
6:02
4
Misha Silverman
35
M
Yonkers
NY
19:55.1
6:25
5
Kevin Cogan
35
M
Northport
NY
21:08.1
6:49
6
Jesse Waters
38
M
Mount Vernon
NY
21:30.3
6:56
7
Joseph Luppy
38
M
Melville
NY
21:32.1
6:56
8
Brian Maloney
37
M
Oak Beach
NY
21:34.1
6:57
9
John Burrell
38
M
Deer Park
NY
21:39.2
6:59
10
Pasquale Crispo
38
M
Deer Park
NY
21:58.7
7:05
11
Giovanni Crispo
38
M
Deer Park
NY
22:15.3
7:10
12
Chris Pollin
39
M
Williston Park
NY
22:52.6
7:22
13
Lance Carter
39
M
Bradenton
FL
23:34.8
7:36
14
Robert Watson
35
M
East Patchogue
NY
23:39.3
7:37
15
Young Cho
35
M
Bayside
NY
23:41.2
7:38
16
Adam Destefano
35
M
Centereach
NY
23:46.2
7:40
17
Anthony Paduano
35
M
Deer Park
NY
23:50.1
7:41
18
Eric Reese
39
M
West Babylon
NY
23:51.6
7:41
19
Darren Shaw
39
M
Huntington
NY
23:57.3
7:43
20
James McCarren
35
M
Port Jefferson Sta
NY
23:58.6
7:44
21
Chuck Dudley
37
M
West Babylon
NY
24:10.9
7:47
22
Kevin Auer
35
M
Levittown
NY
24:36.1
7:56
23
David Nicols
37
M
Glen Cove
NY
24:37.1
7:56
24
James Prinzevalli
36
M
Oceanside
NY
25:10.9
8:07
25
John Healy
37
M
Hollis
NY
25:24.2
8:11
26
Charles Ebert
36
M
Holbrook
NY
25:33.6
8:14
27
Pat Nolan
37
M
Queens
NY
26:00.1
8:23
28
Joseph Matz
37
M
Hilbrook
NY
26:12.8
8:27
29
Dave Walters
37
M
Lake Grove
NY
26:24.4
8:30
30
Christopher Akalski
36
M
West Islip
NY
26:24.6
8:31
31
Daniel McCarren
37
M
Mount Sinai
NY
26:27.0
8:31
32
Michael Cabales
37
M
Copiague
NY
26:36.6
8:34
33
Michael Sorrentino
35
M
Patchogue
NY
26:37.1
8:35
34
Eddie Goldner
35
M
Dix Hills
NY
26:49.3
8:38
35
Eric Zimmer Jr.
39
M
St. James
NY
26:54.5
8:40
36
Jeff Willemin
36
M
Massapequa Pk
NY
27:49.7
8:58
37
Christopher Riordan
39
M
Merrick
NY
28:10.7
9:05
38
Jay Martino
35
M
Deer Park
NY
28:28.3
9:10
39
Marc Jurman
39
M
Deer Park
NY
28:29.5
9:11
40
Timothy Carl
37
M
Rockville Centre
NY
28:31.7
9:11
41
Daniel Ortiz
39
M
North Babylon
NY
28:41.8
9:15
42
Mike Warner
35
M
Smithtown
NY
28:42.4
9:15
43
Steven Marrone
37
M
West Babylon
NY
28:51.1
9:18
44
Michael Thrane
36
M
Mastic Beach
NY
28:56.2
9:19
45
Adam Okurowski
39
M
West Islip
NY
29:06.8
9:23
46
David Lombardo
38
M
Deer Park
NY
29:17.7
9:26
47
Jason Holgerson
38
M
Deer Park
NY
29:24.4
9:28
48
Jonathan Boes
35
M
Deer Park
NY
30:37.2
9:52
49
Saun Cunningham
37
M
Hauppauge
NY
31:49.6
10:15
50
David Randazzo
35
M
West Islip
NY
31:51.8
10:16
51
Kevin Cooke
39
M
Bay Shore
NY
31:59.2
10:18
52
Robert McGrath
35
M
West Islip
NY
33:16.8
10:43
53
Andres Gutierrez
36
M
Deer Park
NY
33:54.7
10:55
54
Christopher Pflug
38
M
Deer Park
NY
33:56.9
10:56
55
Marc Francois
39
M
Sound Beach
NY
34:36.7
11:09
56
Christopher Martino
37
M
Babylon
NY
36:00.2
11:36
57
John Bandl
35
M
Holbrook
NY
36:03.3
11:37
58
Edward Discenza
39
M
Deer Park
NY
36:18.5
11:42
59
Howie Salus
39
M
West Islip
NY
37:09.6
11:58
60
Daniel Rodriguez
37
M
Bronx
NY
39:35.6
12:45
61
Anthony Urso
39
M
Kings Park
NY
40:14.7
12:58
62
Adam Brown
36
M
Lindenhurst
NY
42:40.4
13:45
63
Damianos Contopoulos
38
M
Deer Park
NY
43:44.0
14:05
64
Matt Infona
37
M
Islip
NY
44:36.1
14:22
65
Eric Verdejo
38
M
Deer Park
NY
45:02.6
14:30
66
Steven Suprenant
38
M
Commack
NY
45:18.3
14:35
67
Fred Benlein
39
M
Farmingdale
NY
45:43.1
14:43
68
Robert McCarthy
39
M
Deer Park
NY
50:43.5
16:20
69
Steven Maniaci
37
M
Centereach
NY
52:15.1
16:50
70
Eric Albala
36
M
Holbrook
NY
53:09.0
17:07
71
Michael Canciani
36
M
Deer Park
NY
56:28.6
18:11
72
James Ugalde
35
M
Brooklyn
NY
56:37.5
18:14
73
Mannfred Ronquillo
37
M
Deer Park
NY
58:28.8
18:50
74
William Ulrich
36
M
Lindenhurst
NY
1:03:20.9
20:24
75
Christopher Hebel
37
M
Deer Park
NY
1:04:02.1
20:37

Female 35 to 39 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Anna Hjartardottir
38
F
New York
NY
20:54.5
6:44
2
Jamie Pittelli
36
F
Deer Park
NY
22:48.7
7:21
3
Dawn Ripp
38
F
Massapequa Park
NY
23:38.0
7:37
4
Vincenza Crispo
37
F
Deer Park
NY
23:38.4
7:37
5
Christine Downey
39
F
Babylon
NY
23:51.6
7:41
6
Kate Ames
36
F
East Northport
NY
24:48.5
8:00
7
Carey Okurowski
35
F
West Islip
NY
25:01.7
8:04
8
Erin Serrano
38
F
Bloomsburg
PA
25:31.5
8:13
9
Concetta Van Winckel
36
F
Fort Salonga
NY
25:37.1
8:15
10
Stacey Piropato
39
F
West Islip
NY
26:21.3
8:29
11
Jennie Nedell
35
F
Lindenhurst
NY
26:42.0
8:36
12
Melanie Muccini
38
F
Douglaston
NY
28:02.6
9:02
13
Jennifer Holgerson
37
F
Deer Park
NY
28:41.5
9:15
14
Amber Sanchez
39
F
Deer Park
NY
28:43.4
9:15
15
Christina Armyn-Lepik
38
F
North Babylon
NY
28:43.7
9:15
16
Isabel Wilimczyk
37
F
Copiague
NY
28:48.9
9:17
17
Kelly Reese
35
F
West Babylon
NY
29:04.6
9:22
18
Denise Brown
38
F
South Huntington
NY
29:54.2
9:38
19
Cindy Shek-Silverstein
35
F
Deer Park
NY
30:10.4
9:43
20
Anita Caruso
36
F
Shirley
NY
30:24.9
9:48
21
Nicole Buquicchio
38
F
Dix Hills
NY
30:42.9
9:54
22
Kelly Viar
39
F
West Islip
NY
31:35.5
10:11
23
Kelley McCarren
37
F
Mount Sinai
NY
31:36.0
10:11
24
Laura Gillespie
39
F
Smithtown
NY
31:50.7
10:15
25
Lori Walters
39
F
Lake Grove
NY
31:55.5
10:17
26
Geriann McNamee
37
F
North Babylon
NY
32:35.2
10:30
27
Valerie Blume
38
F
East Islip
NY
32:41.4
10:32
28
Shari Siegel
39
F
Astoria
NY
32:45.3
10:33
29
Lynnette Shaw
36
F
Levittown
NY
32:57.0
10:37
30
Amanda Myles-Mcanally
37
F
Lindenhurst
NY
33:02.5
10:39
31
Sarah Kornhanser
35
F
Brooklyn
NY
33:03.4
10:39
32
Margaret Okurowski
38
F
West Islip
NY
33:35.5
10:49
33
Stacy Spector
35
F
Dix Hills
NY
33:36.8
10:50
34
Kathleen Grauer
37
F
Wheatley Heights
NY
33:56.7
10:56
35
Alicia Freda
36
F
Deer Park
NY
34:41.6
11:10
36
Jenny Haseney
35
F
Valhalla
NY
35:03.9
11:18
37
Jennifer O'Connor
39
F
Saint James
NY
35:15.0
11:21
38
Kara Ross
37
F
Brewster
NY
35:37.9
11:29
39
Melissa Read
35
F
Wantagh
NY
36:48.6
11:51
40
Sue Salus
39
F
West Islip
NY
37:09.0
11:58
41
Karen Bravo
38
F
Hicksville
NY
38:05.6
12:16
42
Christie Nickel
38
F
Islip Terrace
NY
38:07.1
12:17
43
Britt Maceo
39
F
Hicksville
NY
38:07.2
12:17
44
Eileen Kelly
35
F
Flushing
NY
38:51.6
12:31
45
Michelle Coyne
36
F
Bayport
NY
39:16.8
12:39
46
Lori Lefebvre
38
F
Deer Park
NY
39:26.0
12:42
47
Stacy Kouba
39
F
Plainview
NY
39:39.0
12:46
48
Jessica McAleer-Decatur
39
F
Blue Point
NY
40:32.6
13:03
49
Tara Brown
37
F
Islip
NY
42:39.9
13:44
50
Mary Fokas
39
F
Deer Park
NY
43:07.8
13:53
51
Amy Infante
36
F
Islip
NY
44:36.7
14:22
52
Maryellen Rogan
35
F
Bronxville
NY
44:58.5
14:29
53
Sarah Peters
39
F
Shirley
NY
45:01.9
14:30
54
Kerri Held
38
F
Holbrook
NY
45:48.6
14:45
55
Denise Morales
39
F
Deer Park
NY
45:58.1
14:48
56
Colleen Rao
39
F
West Islip
NY
48:42.4
15:41
57
Allison McCarthy
37
F
Deer Park
NY
50:41.4
16:19
58
Laurie Perrotta
39
F
Deer Park
NY
50:43.8
16:20
59
Hope Picciocchi
37
F
Deer Park
NY
51:42.4
16:39
60
Vanessa Whitney
38
F
Long Beach
NY
53:43.0
17:18
61
Melissa Perry
38
F
Patchogue
NY
54:42.3
17:37
62
Christine Roth
39
F
Islip Terrace
NY
54:47.1
17:38
63
Lindsay Williams
36
F
Islip
NY
54:47.5
17:39
64
Kristine Sulivan
38
F
Deer Park
NY
57:33.2
18:32
65
Brea Ledbetter
35
F
Deer Park
NY
58:28.4
18:50
66
Maureen Marrone
38
F
West Babylon
NY
1:00:50.9
19:36
67
Caroline John
37
F
Freeport
NY
1:01:46.1
19:53
68
Nicole Amesti
35
F
Massapequa
NY
1:01:51.5
19:55
69
Kristy Martino
36
F
Babylon
NY
1:02:28.4
20:07
70
Colleen Ulrich
39
F
Deer Park
NY
1:03:21.0
20:24

Male 40 to 44 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Stephen Abruzzo
43
M
Commack
NY
17:23.7
5:36
2
Ronald Curry
40
M
South Huntington
NY
18:20.4
5:55
3
Robert Patten
44
M
Wantagh
NY
19:56.0
6:25
4
Charles Akalski
40
M
West Babylon
NY
20:44.8
6:41
5
James Desz
44
M
Holbrook
NY
20:48.2
6:42
6
David Sime
44
M
Levittown
NY
21:03.7
6:47
7
James Gilroy
44
M
Huntington
NY
21:25.7
6:54
8
Jamie Glick
42
M
Commack
NY
21:26.3
6:55
9
Michael Marzullo
41
M
Greenlawn
NY
21:33.1
6:57
10
Vincent Moran
41
M
Brightwaters
NY
21:40.9
6:59
11
Jason McNamee
41
M
North Babylon
NY
21:47.4
7:01
12
Kurt Lassen
44
M
Babylon
NY
21:55.2
7:04
13
Ronald Frisbie
44
M
Holbrook
NY
21:58.1
7:05
14
Benjamin Beavers
41
M
Amiyville
NY
22:42.4
7:19
15
Thomas Pettersen
40
M
Amityville
NY
22:57.3
7:24
16
Kevin Mc Elroy
41
M
Merrick
NY
22:59.0
7:24
17
Keith Huntington
40
M
Greenlawn
NY
23:02.0
7:25
18
Juan Flores Jr
41
M
Brentwood
NY
23:24.3
7:32
19
Timothy Lynch
43
M
West Babylon
NY
23:27.8
7:34
20
Rob Bentrewitz
40
M
Deer Park
NY
23:29.4
7:34
21
Dominick Carone
41
M
Hampton Bays
NY
23:35.9
7:36
22
Damian Capone
41
M
Deer Park
NY
24:05.5
7:46
23
Craig Amarando
41
M
Lake Ronkonkoma
NY
24:17.5
7:50
24
Gary Borowski
44
M
Deer Park
NY
24:31.7
7:54
25
Joey Luzopone
44
M
Commack
NY
24:49.2
8:00
26
Eric Wozniak
40
M
Bayside
NY
25:14.7
8:08
27
Michael Manzo
43
M
Plainview
NY
25:20.4
8:10
28
Jim Horn
41
M
Garden City
NY
25:27.9
8:12
29
William Fodor
44
M
East Northport
NY
25:37.6
8:15
30
Rob Devinney
43
M
Long Beach
NY
25:41.5
8:17
31
Mike Serrano
41
M
Bloomsburg
PA
25:52.8
8:20
32
Kevin Donohue
44
M
Bay Shore
NY
26:04.8
8:24
33
Marc Nicols
40
M
Deer Park
NY
26:06.4
8:25
34
Kyle Hastie
43
M
Deer Park
NY
26:07.6
8:25
35
Andrew Gregory
43
M
Commack
NY
26:08.4
8:25
36
Daniel Casey
43
M
Lynbrook
NY
26:09.0
8:25
37
Marc Saffren
44
M
Manorville
NY
26:10.9
8:26
38
Thomas Daly
41
M
Bayside
NY
26:12.9
8:27
39
Pete Green
42
M
Melville
NY
26:13.6
8:27
40
Sal Valentin
43
M
Deer Park
NY
26:15.1
8:27
41
Peter Boyie
44
M
West Islip
NY
26:15.5
8:28
42
Richard Sanchez
43
M
Deer Park
NY
26:25.4
8:31
43
Joseph Guasto
44
M
West Babylon
NY
26:25.7
8:31
44
Matt Murphy
42
M
Oak Beach
NY
26:31.7
8:33
45
Steven Trainor
44
M
Melville
NY
26:32.5
8:33
46
Cecil Chau
43
M
North Babylon
NY
26:37.8
8:35
47
Jonathan Decatur
42
M
Blue Point
NY
26:40.5
8:36
48
Manuel Munoz
41
M
Deer Park
NY
26:54.0
8:40
49
Eddie Whalen
42
M
Rockville Centre
NY
26:56.3
8:41
50
Mike Capone
44
M
Deer Park
NY
27:09.1
8:45
51
Frank Saladino
42
M
Deer Park
NY
27:14.3
8:46
52
Richard Haberman
44
M
East Northport
NY
27:22.2
8:49
53
Patrick Bishop
41
M
Massapequa
NY
27:22.4
8:49
54
Jason Perrone
44
M
Mt Sinai
NY
27:27.3
8:51
55
Vincent Pickford
44
M
Kings Park
NY
27:27.6
8:51
56
Dean Militello
40
M
Hauppauge
NY
27:30.5
8:52
57
Steve Okurowski
42
M
West Islip
NY
27:43.7
8:56
58
Thomas Rao
42
M
West Islip
NY
27:57.4
9:00
59
Lou Buquicchio
41
M
Dix Hills
NY
27:58.5
9:01
60
Michael Galgano
44
M
Westhampton Beach
NY
28:10.9
9:05
61
Christopher Oddo
43
M
Deer Park
NY
28:11.2
9:05
62
Michael Dimaggio
42
M
Moriches
NY
28:12.8
9:05
63
James Knott
43
M
Kings Park
NY
28:40.3
9:14
64
Scott Martino
40
M
Deer Park
NY
28:45.2
9:16
65
Mark Maurino
40
M
Dix Hills
NY
28:51.2
9:18
66
Robert Bonasia
44
M
Carle Place
NY
28:54.0
9:19
67
Jason Altman
44
M
Dix Hills
NY
28:56.8
9:20
68
Bill Heidenreich
42
M
Merrick
NY
28:57.8
9:20
69
Timothy O'Leary
44
M
East Meadow
NY
29:23.1
9:28
70
David Simonson
42
M
West Babylon
NY
29:27.8
9:29
71
Philip Scott
41
M
Babylon
NY
29:50.6
9:37
72
Frank Luppy
42
M
Deer Park
NY
29:57.6
9:39
73
John Rocchetta
41
M
Manorville
NY
30:07.0
9:42
74
Marcus Kalinowski
41
M
East Northport
NY
30:08.8
9:43
75
Christopher Carew
41
M
Babylon
NY
30:13.6
9:44
76
Frank Lima
44
M
West Babylon
NY
30:23.1
9:47
77
Michael Leo
41
M
Bay Shore
NY
30:36.5
9:52
78
Michael Punger
43
M
Deer Park
NY
30:47.9
9:55
79
Paul Viar
43
M
West Islip
NY
31:00.9
9:59
80
Jason Amster
44
M
Deer Park
NY
31:22.5
10:06
81
Ken Haskell
44
M
Wantagh
NY
31:24.8
10:07
82
Thomas Coll
43
M
Massapequa Park
NY
31:31.5
10:09
83
Dennis Shay
44
M
Islip
NY
31:36.4
10:11
84
James Russo
43
M
Merrick
NY
31:39.6
10:12
85
Michael Lepik
43
M
N. Babylon
NY
31:47.1
10:14
86
Richard Gramolini
42
M
Farmingville
NY
31:47.6
10:14
87
Joseph Suprenant
41
M
North Babylon
NY
32:13.2
10:23
88
Michael Callan
43
M
Manorville
NY
32:37.7
10:31
89
David Jurman
41
M
Melville
NY
33:08.8
10:41
90
Neal Borah
43
M
Bay Shore
NY
35:21.7
11:23
91
Kenny Mannetta
44
M
Islip
NY
35:24.6
11:24
92
Robert Brennan
44
M
West Babylon
NY
35:28.2
11:25
93
Joe Cavanagh Jr.
41
M
Islip
NY
36:25.6
11:44
94
Andrew Hawkins
40
M
New York
NY
36:39.3
11:48
95
James Shin
41
M
Deer Park
NY
37:54.6
12:13
96
Davis Douglas
43
M
Farmingdale
NY
38:14.8
12:19
97
Noramn Wallace
41
M
Islip
NY
39:18.6
12:40
98
Edward Hanley
42
M
Oakdale
NY
39:20.6
12:40
99
Russell Spielman
43
M
Dix Hills
NY
39:28.0
12:43
100
Doug Kouba
42
M
Plainview
NY
39:45.6
12:48
101
Robert Kopetic
43
M
Glen Head
NY
40:34.3
13:04
102
Dave Colquhoun
44
M
Deer Park
NY
40:53.3
13:10
103
Billy Connick
41
M
Smithtown
NY
41:02.4
13:13
104
James McGovern
40
M
Sleepy Hollow
NY
42:20.7
13:38
105
David Zuckerman
42
M
Doylestown
PA
44:11.5
14:14
106
Mark Laegey
44
M
Deer Park
NY
47:03.6
15:09
107
Carmine Capobianco
44
M
East Northport
NY
48:13.3
15:32
108
Tony Thompson
41
M
Sound Beach
NY
52:23.4
16:52
109
John Skouloas
42
M
Deer Park
NY
53:08.2
17:07
110
Edward Doerrbecker
44
M
Islip
NY
55:00.3
17:43
111
Philip Maniaci
40
M
Melville
NY
55:15.6
17:48
112
Douglas Williams
42
M
Bay Shore
NY
55:30.9
17:53
113
Stephen Shine
40
M
Deer Park
NY
56:34.5
18:13
114
Eric Bradley
44
M
Dix Hills
NY
56:58.5
18:21
115
Mike Sulivan
41
M
Mifflinburg
PA
57:36.2
18:33
116
Paul Quinn
44
M
Deer Park
NY
1:00:59.0
19:38
117
Anthony Amesti
44
M
Lake Ronkonkoma
NY
1:01:52.0
19:55

Female 40 to 44 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Jenney Tesoriero
43
F
Westbury
NY
22:54.7
7:23
2
Ellen Hogan
42
F
Babylon
NY
24:44.7
7:58
3
Karen Cantalupe
40
F
Smithtown
NY
25:42.6
8:17
4
Jennifer Provda
41
F
Brightwaters
NY
26:16.9
8:28
5
Valerie Hofstetter
40
F
Deer Park
NY
27:02.4
8:43
6
Maria Lynch
42
F
West Babylon
NY
27:07.0
8:44
7
Heather Bishop
41
F
Massapequa
NY
28:23.0
9:09
8
Patti Gagliano Salomon
43
F
East Northport
NY
28:27.5
9:10
9
Yvonne Knott
44
F
Kings Park
NY
28:40.1
9:14
10
Gina Gregory
44
F
Commack
NY
28:46.8
9:16
11
Marjorie Cooper-Nicols
40
F
Deer Park
NY
29:25.2
9:29
12
Rosaria Luppy
41
F
Deer Park
NY
29:39.2
9:33
13
Jennifer Schempp
40
F
East Northport
NY
29:43.7
9:35
14
Susan Rudnicki
42
F
Holtzville
NY
29:50.8
9:37
15
Karen Desz
44
F
Holbrook
NY
29:55.3
9:38
16
Rose Lyn Cipparulo
40
F
West Islip
NY
30:12.6
9:44
17
Maria Buquicchio
43
F
Deer Park
NY
30:45.2
9:54
18
Laura Klein
42
F
Medford
NY
31:03.2
10:00
19
Ellen Difrancisco
44
F
Ridge
NY
31:15.1
10:04
20
Laura Ann Devito
43
F
Farmingdale
NY
31:23.0
10:07
21
Genene Haskell
42
F
Wantagh
NY
31:25.1
10:07
22
Alicia Delano
40
F
Medford
NY
31:29.8
10:09
23
Marie Hawkins
43
F
Alden Manor
NY
31:33.5
10:10
24
Laura Oddo
44
F
Deer Park
NY
31:36.5
10:11
25
Cathie Balbera
42
F
Patchogue
NY
31:47.0
10:14
26
Shari Shaw
43
F
East Northport
NY
32:06.7
10:21
27
Debbie Manzo
44
F
Plainview
NY
32:35.7
10:30
28
Jody Davidson
40
F
Seaford
NY
32:41.6
10:32
29
Kim Doerrbecker
44
F
Islip
NY
33:05.7
10:40
30
Tara Patten
42
F
Wantagh
NY
33:17.4
10:43
31
Tracy Dobkin
42
F
New Hyde Park
NY
33:46.5
10:53
32
Yvette Felipe
44
F
Garfield
NJ
34:07.0
10:59
33
Lori Lennnon
43
F
Dix Hills
NY
34:13.1
11:01
34
Stacey Meddis
43
F
Shirley
NY
34:24.2
11:05
35
Kerri Lopez
40
F
Sayville
NY
34:32.0
11:07
36
Kathleen Lubey
42
F
Setauket
NY
34:34.5
11:08
37
Sheri Wilkonski
41
F
Deer Park
NY
34:36.4
11:09
38
Jayne Giannini
41
F
Deer Park
NY
34:42.8
11:11
39
Jodi Greenberg
42
F
Melville
NY
35:08.0
11:19
40
Eileen Hastie
40
F
Deer Park
NY
35:14.9
11:21
41
Lori Dyer
42
F
West Islip
NY
35:40.3
11:29
42
Andrea Miller
43
F
Deer Park
NY
35:52.3
11:33
43
Jean Galgano
40
F
Westhampton Beach
NY
35:58.0
11:35
44
Julieann Discenza
44
F
Deer Park
NY
36:01.5
11:36
45
Jenn Cavanagh
41
F
Islip
NY
36:04.1
11:37
46
Karrie Henderson
43
F
Manorville
NY
36:41.4
11:49
47
Melissa Tommasino-Storz
43
F
Setauket
NY
37:22.2
12:02
48
Yvonne Amarando
41
F
Lake Ronkonkoma
NY
38:11.4
12:18
49
Maricar Haberman
41
F
East Northport
NY
38:16.9
12:20
50
Stacy Callan
41
F
Manorville
NY
38:24.3
12:22
51
Amy Rocchetta
41
F
Manorville
NY
38:58.3
12:33
52
Susan Lipps
43
F
Deer Park
NY
39:05.7
12:35
53
Laura Tuccillo
44
F
Babylon
NY
39:40.2
12:47
54
Keri Inghitterra
41
F
Deer Park
NY
40:08.4
12:56
55
Allyson Giles
41
F
Deer Park
NY
40:43.1
13:07
56
Maricel Franco
41
F
Brentwood
NY
40:49.4
13:09
57
Jennifer Spielman
43
F
Dix Hills
NY
41:11.8
13:16
58
Linda Bonasia
44
F
Carle Place
NY
44:22.0
14:17
59
Laura Conroy
44
F
Commack
NY
44:34.7
14:21
60
Rosalie Smith
43
F
Doylestown
NY
44:45.0
14:25
61
Colleen Peters
44
F
Sunnyside
NY
45:01.3
14:30
62
Sharon Howe
42
F
Deer Park
NY
46:04.8
14:50
63
Collen Kennedy
41
F
Sayville
NY
46:42.8
15:03
64
Jennifer Capobianco
43
F
East Northport
NY
48:13.3
15:32
65
Rory McCormick
42
F
Deer Park
NY
48:35.0
15:39
66
Hope Rosenkranz
43
F
Nesconset
NY
48:45.7
15:42
67
Regina Pizzonia
42
F
Manorville
NY
49:06.0
15:49
68
Samantha Whittaker
42
F
Babylon
NY
49:22.5
15:54
69
Carmine Picciocchi
43
F
Deer Park
NY
51:06.9
16:28
70
Debra Urso
40
F
Kings Park
NY
52:43.9
16:59
71
Claudia Matus
40
F
San Miguel
NY
54:18.7
17:29
72
Susan McIntyre
43
F
Hauppauge
NY
54:59.6
17:42
73
Suzanne Cona
42
F
Merrick
NY
54:59.6
17:43
74
Debi Williams
43
F
Bay Shore
NY
55:30.5
17:52
75
Laura Amesti
43
F
Ronkonkoma
NY
57:19.8
18:28
76
Jamine Fischer
44
F
Sound Beach
NY
57:24.1
18:29
77
Cathy Skouloas
42
F
Deer Park
NY
58:23.2
18:48
78
Ann Di Petro
40
F
Massapequa Park
NY
58:30.2
18:50
79
Missy Avellino
43
F
Deer Park
NY
59:04.1
19:01
80
Yasmin Ronquillo
42
F
Deer Park
NY
59:51.9
19:17
81
Noe'l Williams
41
F
Deer Park
NY
1:00:40.2
19:32
82
Kathleen Conti
44
F
Franklin Square
NY
1:00:48.5
19:35
83
Andrea Foote
42
F
Tarrytown
NY
1:00:54.6
19:37
84
Dawn Moore
42
F
Wheatley Heights
NY
1:01:47.3
19:54
85
Melissa Gallo
42
F
Deer Park
NY
1:03:17.1
20:23
86
Laura Weiler
44
F
Huntington
NY
1:14:01.1
23:50

Male 45 to 49 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Wil Widman
49
M
North Babylon
NY
17:16.7
5:34
2
Kieran Gibbon
49
M
Northport
NY
18:05.6
5:50
3
Chris Delmedico
47
M
Commack
NY
18:12.8
5:52
4
Marc Bochner
48
M
New York
NY
18:32.3
5:59
5
Patrick Ginty
46
M
Smithtown
NY
19:54.3
6:25
6
Jeff Pastore
45
M
Deer Park
NY
20:35.7
6:38
7
Michael Sloan
48
M
East Setauket
NY
21:15.2
6:51
8
Jason Miller
46
M
West Hempstead
NY
21:22.0
6:53
9
Robert Smith
46
M
Northport
NY
21:23.9
6:54
10
Jefrey Borah
49
M
Deer Park
NY
21:28.8
6:55
11
Richard Tantone
49
M
West Islilp
NY
21:29.1
6:55
12
Raymond Downey
46
M
Babylon
NY
21:31.3
6:56
13
Daniel Murphy
48
M
Lake Grove
NY
21:37.1
6:58
14
Charles Crowe
47
M
Deer Park
NY
21:43.6
7:00
15
Robert Conroy
45
M
Commack
NY
21:52.7
7:03
16
Lou Scaglione
49
M
Deer Park
NY
21:53.0
7:03
17
George Biegner
45
M
Medford
NY
22:40.1
7:18
18
Michael Vulpis
46
M
Islip Terrace
NY
22:40.4
7:18
19
Todd Oconnel
46
M
Hauppauge
NY
22:46.3
7:20
20
Thomas Lynch
47
M
East Northport
NY
22:47.0
7:20
21
Thomas Donnelly
48
M
Deer Park
NY
22:54.9
7:23
22
Steven Desantis
45
M
Hauppauge
NY
23:02.0
7:25
23
Tim Radomski
45
M
Massapequa Park
NY
23:14.2
7:29
24
Daniel Tesseyman
49
M
Rocky Point
NY
23:16.1
7:30
25
Tim Horan
46
M
West Islip
NY
23:20.4
7:31
26
Michael Casey
47
M
Port Washington
NY
23:22.9
7:32
27
Darren Belcher
49
M
West Babylon
NY
23:51.3
7:41
28
Patrick Dorney
46
M
Deer Park
NY
23:55.7
7:43
29
Matthew Covati
47
M
Coram
NY
23:58.6
7:44
30
Kenneth Carsten
48
M
Melville
NY
23:59.9
7:44
31
Doug Barry
45
M
Flushing
NY
24:03.4
7:45
32
Mike Chidester
46
M
Commack
NY
24:03.5
7:45
33
Steven Friedland
49
M
Great Neck
NY
24:06.0
7:46
34
Jack Di Maggio
48
M
Smithtown
NY
24:34.9
7:55
35
Mike Cacic
49
M
East Northport
NY
24:37.2
7:56
36
Gary Stark
49
M
Babylon
NY
24:45.1
7:58
37
Joseph Wilkonski
46
M
Deer Park
NY
25:00.1
8:03
38
Kevin Cullen
47
M
Bay Shore
NY
25:02.2
8:04
39
Keith Wagner
47
M
Manorville
NY
25:38.1
8:16
40
John Snyder
49
M
Babylon
NY
25:44.1
8:17
41
Daniel McHugh
49
M
West Babylon
NY
25:47.3
8:19
42
Eric Dobkin
49
M
New Hyde Park
NY
25:49.1
8:19
43
Tom Dluginski
48
M
Garden City Pk
NY
25:52.0
8:20
44
John Bentrewicz
46
M
Hicksville
NY
25:53.1
8:20
45
James Finn
45
M
Massapequa
NY
26:05.1
8:24
46
Christopher Pluta
45
M
Smithtown
NY
26:06.8
8:25
47
Joseph Bentrewicz
48
M
Millersville
MD
26:12.2
8:27
48
William Fernandez
46
M
Stony Brook
NY
26:14.6
8:27
49
David Zimmerly
47
M
West Islip
NY
26:40.2
8:36
50
Kenneth Giles
47
M
Deer Park
NY
26:41.0
8:36
51
Jeff Parks
46
M
Deer Park
NY
26:51.5
8:39
52
Brian Dillon
48
M
Deer Park
NY
26:57.3
8:41
53
Neil Farrell
47
M
Commack
NY
27:01.2
8:42
54
Lenny Rosenkranz
46
M
Nesconset
NY
27:06.7
8:44
55
Kevin Sullivan
48
M
West Islip
NY
27:18.3
8:48
56
J Pedone
48
M
Wantagh
NY
27:30.4
8:52
57
Ray Mascolo
49
M
West Islip
NY
27:31.7
8:52
58
Michael Santoriello
45
M
Holtsville
NY
27:35.3
8:53
59
John Kelton
45
M
Holtsville
NY
27:38.0
8:54
60
Adam Weber
47
M
Commack
NY
27:38.6
8:54
61
Hugh Diamond
46
M
Massapequa
NY
27:40.9
8:55
62
Michael Bonasia
49
M
Carle Place
NY
27:42.2
8:55
63
M Lamando
46
M
East Islip
NY
27:44.0
8:56
64
Ken Bradle
48
M
Commack
NY
27:50.0
8:58
65
Craig Papach
48
M
Wantagh
NY
27:52.0
8:59
66
Scott Irwin
46
M
Smithtown
NY
27:55.1
9:00
67
Michael Amato
47
M
Stony Brook
NY
27:56.1
9:00
68
Thomas Volz
48
M
Nesconset
NY
27:56.4
9:00
69
Edward Muccini
48
M
Douglaston
NY
28:02.4
9:02
70
Christopher Jaronczyk
49
M
Islip
NY
28:03.1
9:02
71
Ken Ulrich
48
M
Nesconset
NY
28:10.8
9:05
72
Vincent Corrado
47
M
Massapequa
NY
28:16.6
9:07
73
Gary Pesko
49
M
Blue Point
NY
28:47.5
9:16
74
Michael Rooney
48
M
Islip
NY
29:05.0
9:22
75
Louis Malcangi
46
M
Seaford
NY
29:22.9
9:28
76
Andrew Jadate
48
M
Kings Park
NY
29:37.5
9:33
77
Michael Tuccillo
45
M
Babylon
NY
29:54.0
9:38
78
James McGetrick
46
M
Babylon
NY
30:07.9
9:42
79
Frank Leeb
45
M
West Babylon
NY
30:09.6
9:43
80
James McArdle
46
M
Huntington Sta.
NY
30:20.9
9:47
81
Michael Bawdille
45
M
Babylon
NY
30:53.1
9:57
82
John Schroeder
45
M
Mineola
NY
30:57.7
9:58
83
Al Mattera
49
M
West Babylon
NY
30:58.5
9:59
84
Chris Paladino
47
M
Seaford
NY
31:02.4
10:00
85
Eric Anderson
46
M
West Babylon
NY
31:18.0
10:05
86
Ed Howe
45
M
Deer Park
NY
31:18.2
10:05
87
Michael Smithwick
49
M
Syosset
NY
31:22.7
10:06
88
Rich Incandela
49
M
Deer Park
NY
31:30.5
10:09
89
Alexander Lopez
46
M
Sayville
NY
31:55.8
10:17
90
Chris Cartisano
48
M
Huntington Station
NY
31:56.6
10:17
91
Ed Plitt
47
M
Deer Park
NY
32:02.2
10:19
92
Frederick Hess
45
M
Rocky Point
NY
32:04.3
10:20
93
Thomas Musachio
46
M
Massapequa
NY
32:14.3
10:23
94
Scott Ross
47
M
Brewster
NY
32:15.1
10:23
95
Marc Holsborg
49
M
Massapequa
NY
32:18.2
10:24
96
Richie Newcombe
48
M
Deer Park
NY
32:54.2
10:36
97
Brian Dobkin
48
M
New Hyde Park
NY
33:23.0
10:45
98
Brian Dunne
47
M
Deer Park
NY
33:42.9
10:52
99
Eric Ringel
45
M
Deer Park
NY
33:43.0
10:52
100
William Celona
49
M
Deer Park
NY
34:19.2
11:03
101
John Marmo
47
M
Deer Park
NY
34:33.6
11:08
102
Tom McGovern
45
M
East Islip
NY
34:42.5
11:11
103
John Blosser
49
M
Greenlawn
NY
34:47.3
11:12
104
Adolfo Menjivar
47
M
Bethpage
NY
35:16.8
11:22
105
Chris Catanzaro
48
M
Islip Terrace
NY
35:57.3
11:35
106
Kevin Ferrara
47
M
Deer Park
NY
36:01.1
11:36
107
Pasquale Palumbo Jr.
48
M
West Islip
NY
36:12.4
11:40
108
Brian Storz
48
M
Setauket
NY
36:16.6
11:41
109
Chris McCaffrey
47
M
Rockville Centre
NY
36:55.7
11:54
110
Kevin Lazar
48
M
Lake Ronkonkoma
NY
37:00.6
11:55
111
Daniel Bove
45
M
Deer Park
NY
37:25.2
12:03
112
Jquan Walker
48
M
Wheatley Heights
NY
37:46.8
12:10
113
Joseph Minicozzi
48
M
Lindenhurst
NY
38:13.3
12:19
114
Thomas Alvino
48
M
Deer Park
NY
38:18.2
12:20
115
Steven Desz
49
M
Holbrook
NY
39:06.5
12:36
116
Ralph Perricelli
46
M
Montauk
NY
39:27.5
12:42
117
Scott Khare
47
M
Deer Park
NY
39:58.7
12:53
118
Glenn Fischer
46
M
Sound Beach
NY
39:59.7
12:53
119
Luis De La Prida
48
M
Dix Hills
NY
41:46.1
13:27
120
David Grootenboer
45
M
Smithtown
NY
42:35.9
13:43
121
Timothy Collins
47
M
Dix Hills
NY
42:37.5
13:44
122
Michael Fahy
48
M
East Meadow
NY
43:09.2
13:54
123
Leon Sayler
49
M
Sound Beach
NY
43:30.0
14:01
124
Roger Sciorsci
48
M
Deer Park
NY
43:32.9
14:01
125
John Buquicchio
45
M
Deer Park
NY
43:45.7
14:06
126
Joseph Morales
48
M
Deer Park
NY
45:58.1
14:48
127
Steven Farrell
48
M
Deer Park
NY
49:00.8
15:47
128
Raymond Whittaker
47
M
Babylon
NY
49:22.5
15:54
129
Phil Piarulli
47
M
Massapequa Park
NY
50:25.3
16:14
130
Mike Votta
47
M
Deer Park
NY
54:44.4
17:38
131
Mike Montovano
49
M
Glen Cove
NY
56:25.5
18:10
132
Bill Parkas
48
M
Dix Hills
NY
58:27.4
18:49
133
Mark Avellino
46
M
Deer Park
NY
59:05.4
19:02
134
Richard Manion
49
M
West Islip
NY
1:03:20.6
20:24

Female 45 to 49 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Una Broderick
47
F
Wantagh
NY
18:48.7
6:04
2
Nancy Tantone
49
F
West Islip
NY
20:35.8
6:38
3
Dominique Caramagno
47
F
Dix Hills
NY
22:29.5
7:15
4
Marilyn Sloan
45
F
East Setauket
NY
22:56.2
7:23
5
Lisa Jordan
47
F
Westhampton
NY
23:24.9
7:33
6
Kathleen Baier
49
F
East Islip
NY
25:07.8
8:06
7
Joanne Parkas
46
F
Dix Hills
NY
25:45.8
8:18
8
Anna Knice
48
F
Deer Park
NY
25:46.8
8:18
9
Carolyn Maust
49
F
Patchogue
NY
27:23.8
8:50
10
Camile Amato
45
F
Stony Brook
NY
27:56.1
9:00
11
Noreen Lynch
47
F
East Northport
NY
28:00.0
9:01
12
Patricia Gambale
49
F
Rocky Point
NY
28:06.2
9:03
13
Janine Grossman
49
F
Medford
NY
28:06.2
9:03
14
Dolores Guglielmi
49
F
Deer Park
NY
28:17.1
9:07
15
Hollie Brostek
49
F
North Babulon
NY
28:35.5
9:13
16
Kimberly Broda
49
F
Manorville
NY
28:37.0
9:13
17
Beth Oliver
48
F
Hauppauge
NY
28:38.6
9:14
18
Marie Spina
48
F
Deer Park
NY
28:48.1
9:17
19
Marie Certa
48
F
Franklin Square
NY
28:58.5
9:20
20
Karen Ann De Vito
46
F
Farmingdale
NY
29:18.9
9:27
21
Carole Going
45
F
Plainview
NY
29:31.4
9:31
22
Karen McGetrick
46
F
Babylon
NY
30:07.4
9:42
23
Kim Morris
49
F
Islip Terrace
NY
30:09.3
9:43
24
Melissa Downey
45
F
Deer Park
NY
30:24.2
9:48
25
Mary Griffin Disanza
45
F
Floral Park
NY
30:33.1
9:50
26
Melanie Baudille
46
F
Babylon
NY
30:53.1
9:57
27
Elissa Smithwick
49
F
Syosset
NY
31:22.8
10:06
28
Chris Abramski
49
F
Lindenhurst
NY
31:38.2
10:11
29
Karen Dimaggio
48
F
Smithtown
NY
31:41.4
10:12
30
Kristine Dorney
45
F
Deer Park
NY
31:42.5
10:13
31
Kelliann Incandela
47
F
Deer Park
NY
32:14.3
10:23
32
Cathleen Kneidl
45
F
Deer Park
NY
32:18.9
10:25
33
Susan Gallagher
48
F
Dix Hills
NY
32:22.7
10:26
34
Jeanne Plitt
46
F
Deer Park
NY
32:26.9
10:27
35
Caroline Bennett
49
F
Rocky Point
NY
32:32.2
10:29
36
Alisa Glick
45
F
Commack
NY
32:35.4
10:30
37
Margaret O'Shea
47
F
Brentwood
NY
33:23.7
10:45
38
Kathryn Campbell
45
F
Ronkonkoma
NY
33:28.1
10:47
39
Lynn Downey
48
F
West Islip
NY
33:31.6
10:48
40
Lisa Sanchez
48
F
Rocky Point
NY
33:45.4
10:52
41
Jodi Lamanna
46
F
Huntington Station
NY
33:55.5
10:56
42
Bobbie Colby
47
F
Huntington
NY
34:08.3
11:00
43
Robin Blosser
48
F
Greenlawn
NY
34:10.0
11:00
44
Patricia Wendell
49
F
Huntington Sta.
NY
35:00.0
11:16
45
Noreen Cunningham
48
F
Cherry Grove
NY
35:16.4
11:22
46
Kerry Desz
47
F
Holbrook
NY
36:46.2
11:51
47
Christine Musachio
46
F
Massapequa
NY
36:50.9
11:52
48
Maryanne Riportella
48
F
Smithtown
NY
37:19.8
12:01
49
Michelle Trovato
48
F
Deer Park
NY
37:20.3
12:02
50
Patty Desiderio
49
F
Deer Park
NY
38:05.3
12:16
51
Ann Marie Parksa
47
F
Deer Park
NY
38:38.1
12:27
52
Mary Lane
49
F
Miller Place
NY
38:44.7
12:29
53
Gina McGuire
47
F
Patchogue
NY
38:54.9
12:32
54
Debbie Waterbury
49
F
Islip
NY
39:05.6
12:35
55
Kathy Rooney
46
F
Islip
NY
39:15.7
12:39
56
Debra Kelsch
48
F
Deer Park
NY
40:13.6
12:57
57
Lori Buonocore
48
F
West Babylon
NY
40:25.5
13:01
58
Christine Bauser
47
F
Deer Park
NY
40:40.2
13:06
59
Christine Cutunbore
48
F
Deer Park
NY
41:30.4
13:22
60
Diane Hofknecht
45
F
Blue Point
NY
41:48.6
13:28
61
Annie Kubisa
49
F
Holbrook
NY
42:12.2
13:36
62
Christina Brooks
45
F
Deer Park
NY
42:13.7
13:36
63
Beth Weiss
46
F
Dix Hills
NY
42:31.2
13:42
64
Elizabeth Desz
49
F
Coram
NY
42:59.1
13:51
65
Lisa Roker
47
F
Cape Coral
FL
43:17.4
13:57
66
Adria Drew
48
F
Greenlawn
NY
43:41.4
14:04
67
Lisa Shirreffs
49
F
West Babylon
NY
44:23.2
14:18
68
Anne Suprenant
49
F
Long Beach
NY
45:18.4
14:35
69
Laura Mattera
48
F
Deer Park
NY
45:28.5
14:39
70
Theresa Morris
48
F
Huntington Station
NY
45:48.9
14:45
71
Dawnmarie Dillon
46
F
Deer Park
NY
46:09.0
14:52
72
Diane Bradle
49
F
Commack
NY
47:07.2
15:10
73
Lisa Tricomi
49
F
Huntington Station
NY
47:27.4
15:17
74
Kerri Kolano
46
F
Babylon
NY
47:28.6
15:17
75
Kimberly Hope
46
F
Deer Park
NY
47:59.1
15:27
76
Emicia Napolitano
49
F
Deer Park
NY
48:01.9
15:28
77
Marijane Trentalange
49
F
Northbabylon
NY
48:04.7
15:29
78
Bridget McCormick
49
F
Deer Park
NY
48:34.6
15:39
79
Cynthia Metzig
49
F
Deer Park
NY
48:51.3
15:44
80
Mary Dark
48
F
Farmingville
NY
49:06.0
15:49
81
Kerry Burke
46
F
Deer Park
NY
49:14.2
15:51
82
Patricia Froehlich
47
F
Carle Place
NY
49:18.8
15:53
83
Patricia Piarulli
46
F
Wading River
NY
50:25.8
16:14
84
Kathleen Rennert
45
F
Deer Park
NY
51:42.5
16:39
85
Colleen Lynch
49
F
Franklin
MA
51:57.1
16:44
86
Ann Marie Sanfilippo
47
F
Deer Park
NY
52:03.2
16:46
87
Ellen Marzigliano
45
F
Greenlawn
NY
52:11.5
16:48
88
Jennifer Weiss
49
F
Oceanside
NY
53:26.2
17:12
89
Kathleen Maguffin
49
F
Levittown
NY
54:08.0
17:26
90
Vanessa Charles
49
F
Coram
NY
54:56.9
17:42
91
Maria Oleary
49
F
East Meadow
NY
55:21.2
17:49
92
Kimberly Malcangi
48
F
Seaford
NY
55:21.3
17:49
93
Darlene Fischer
46
F
Deer Park
NY
55:31.8
17:53
94
Kristin Dluginski
47
F
Garden City Pk
NY
55:41.0
17:56
95
Karen Montovano
48
F
Glen Cove
NY
56:36.4
18:14
96
Connie Smith
49
F
Islip
NY
56:40.1
18:15
97
Danuta Antonowicz
45
F
West Islip
NY
57:01.8
18:22
98
Christine Ray
46
F
North Babylon
NY
57:45.3
18:36
99
Diana Snyder
48
F
Deer Park
NY
58:42.8
18:54
100
Patricia Cooney
49
F
Lindenhurst
NY
59:11.2
19:03
101
Donna Luongo
47
F
Deer Park
NY
1:00:39.8
19:32
102
Megan Foote
45
F
Babylon
NY
1:01:01.3
19:39
103
Diane Napoli
49
F
Deer Park
NY
1:02:40.4
20:11

Male 50 to 54 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Martin Knapp
51
M
Bay Shore
NY
18:47.8
6:03
2
Diego Ferreyra
54
M
Brooklyn
NY
18:58.5
6:07
3
Bernardo Castellanos
50
M
Brooklyn
NY
19:20.5
6:14
4
John Greene
53
M
Dix Hills
NY
19:45.3
6:22
5
Ken Bohan
51
M
Sound Beach
NY
19:53.6
6:25
6
Ray Corge
51
M
Babylon
NY
20:17.8
6:32
7
Rob Fried
53
M
Great Neck
NY
20:19.3
6:33
8
Peter Levy
53
M
Jericho
NY
20:28.9
6:36
9
John Rossi
51
M
West Islip
NY
20:31.2
6:37
10
Christopher Stoia
51
M
New York
NY
20:40.2
6:40
11
Paul Rauseo
54
M
Huntington Stn
NY
20:43.2
6:41
12
James Desiderio
50
M
Deer Park
NY
20:49.1
6:43
13
Rich Bury
52
M
Bellmore
NY
20:59.1
6:46
14
Chris Ugalde
51
M
Long Island City
NY
21:14.2
6:51
15
Tommy Abramski
53
M
Lindenhurst
NY
21:34.8
6:57
16
Michael Sanchez
50
M
Rocky Point
NY
21:49.2
7:02
17
David Burns
51
M
Islip
NY
21:52.3
7:03
18
Michael Merlino
53
M
Deer Park
NY
22:04.4
7:07
19
Thomas Gomez
50
M
Oakdale
NY
22:16.2
7:11
20
Karl Fassberger
54
M
Centerport
NY
22:42.3
7:19
21
Robert Nardie
50
M
East Northport
NY
22:43.8
7:19
22
Bob Gaeta
51
M
Deer Park
NY
22:46.5
7:20
23
Bobby Corbett Jr.
52
M
Woodbury
NY
22:51.1
7:22
24
Vincent Aquino
54
M
Dix Hills
NY
23:00.0
7:25
25
Neal Smith
52
M
Nanuet
NY
23:29.3
7:34
26
Michael Dibartolo
53
M
Farmingville
NY
23:35.7
7:36
27
Gary Freitag
50
M
Lake Ronkonkoma
NY
23:43.0
7:39
28
Michael Blau
51
M
Hauppauge
NY
23:47.7
7:40
29
Michael Parisi
53
M
West Islip
NY
23:51.4
7:41
30
Vito Cassara
52
M
Bay Shore
NY
24:14.0
7:48
31
Gary Bochner
50
M
Plainview
NY
24:14.2
7:49
32
Joe Cunningham
52
M
Cherry Grove
NY
24:26.5
7:52
33
James Jacinth
52
M
West Babylon
NY
24:36.2
7:56
34
Neal Brandsdorfer
53
M
Huntington Sta
NY
24:38.9
7:56
35
Scott Watson
51
M
Commack
NY
25:03.0
8:04
36
Robert Weiln
52
M
West Islip
NY
25:04.6
8:05
37
John Shoemaker
52
M
East Norwich
NY
25:12.3
8:07
38
Paul Colabella
50
M
Hauppauge
NY
25:47.1
8:18
39
John Gleave
51
M
Seaford
NY
25:54.2
8:21
40
John Campbell
50
M
West Islip
NY
25:55.2
8:21
41
Vince Carey
54
M
East Meadow
NY
26:00.9
8:23
42
Bruce Hastings
50
M
Commack
NY
26:40.6
8:36
43
Anthony Cavallaro
50
M
Port Washington
NY
26:50.3
8:39
44
Mauricio Osorio
51
M
Eatontown
NJ
26:54.3
8:40
45
William Knice
50
M
Deer Park
NY
26:57.1
8:41
46
Paul Turner
53
M
West Islip
NY
27:00.9
8:42
47
Brian Gunderson
54
M
Medford
NY
27:23.6
8:50
48
Ralph Weyant
54
M
Lake Ronkonkoma
NY
27:32.2
8:52
49
Francis Demayo
50
M
Greenlawn
NY
27:55.2
9:00
50
August Virzi
51
M
West Babylon
NY
28:09.8
9:04
51
Michael McLaughlin
54
M
Mont Vernon
NH
28:11.0
9:05
52
Tom Kennedy
51
M
Farmingdale
NY
28:16.7
9:07
53
Edward Dillon
50
M
Deer Park
NY
28:38.4
9:14
54
Paul Edgecomb
51
M
Huntington
NY
28:41.3
9:15
55
John McCabe
52
M
Hauppauge
NY
28:42.8
9:15
56
Keith Rabinowitz
50
M
Great Neck
NY
28:44.6
9:16
57
Robert McIntyre
54
M
Baldwin
NY
28:47.2
9:16
58
Michael Martino
52
M
Smithtown
NY
28:53.2
9:18
59
John Palmer
54
M
Deer Park
NY
28:53.6
9:18
60
Michael Williams
50
M
Huntington Stn
NY
29:03.1
9:22
61
Brien McGuire
51
M
Smithtown
NY
29:13.2
9:25
62
Thomas Keener
52
M
Deer Park
NY
29:24.0
9:28
63
Kai Chan
52
M
Hillside Manor
NY
29:37.3
9:33
64
Robert Montgomery
54
M
Hicksville
NY
29:40.9
9:34
65
Harry Vanleuvan
52
M
East Northport
NY
29:43.2
9:34
66
Gerard Shanley
53
M
Greenlawn
NY
29:51.5
9:37
67
Stephen Morello
50
M
Dix Hills
NY
31:20.3
10:06
68
Chris Mac Knight
54
M
East Northport
NY
31:26.7
10:08
69
Thomas Mc Sherry
52
M
Babylon
NY
31:27.4
10:08
70
Thomas Curran
51
M
Islip
NY
31:36.5
10:11
71
Mark Gallagher
50
M
Cold Spring Harbor
NY
31:42.5
10:13
72
James Doyle
52
M
Deer Park
NY
32:10.4
10:22
73
Vito Vulpis
51
M
Bethpage
NY
32:14.7
10:23
74
Michael Schmid
53
M
Lindenhurst
NY
32:33.6
10:29
75
Andrew Michaels
51
M
Hicksville
NY
32:37.0
10:30
76
Bob Bjelke
50
M
Dix Hills
NY
32:40.4
10:31
77
Patrick Nolan
52
M
Massapequa
NY
33:10.2
10:41
78
Steve Weisbret
52
M
Huntington Sta
NY
33:14.8
10:43
79
Thomas Jackson
54
M
North Babylon
NY
33:27.3
10:47
80
Robert Koenig
51
M
Levittown
NY
33:29.8
10:47
81
Jorge Matus
53
M
Edgewood
NY
33:53.2
10:55
82
Patrick Higgins
50
M
White Plains
MD
35:01.8
11:17
83
Richie Dark
53
M
Farmingville
NY
36:45.5
11:50
84
Carlos Morales
54
M
Deer Park
NY
36:56.6
11:54
85
Robert Jones
54
M
Farmingville
NY
37:27.3
12:04
86
John Newell
50
M
Baldwin
NY
37:37.0
12:07
87
Howard Scott
52
M
Bellmore Village
NY
37:56.8
12:13
88
Thomas Richardson
54
M
Deer Park
NY
38:42.3
12:28
89
Roberto Villanueva Sr
53
M
North Babylon
NY
39:03.0
12:35
90
Francis Fee
53
M
Freeport
NY
40:02.5
12:54
91
Matt Phillips
50
M
West Babylon
NY
40:17.1
12:58
92
George Maguffin
51
M
Levittown
NY
42:12.4
13:36
93
Michael Dunphy
51
M
Bethpage
NY
42:21.2
13:38
94
Daniel Thompson
51
M
Deer Park
NY
42:43.0
13:45
95
Michael Desz
52
M
Coram
NY
42:54.1
13:49
96
Gary Burg
50
M
Commack
NY
44:17.5
14:16
97
Thomas Shirreffs
52
M
Wet Babylon
NY
44:23.5
14:18
98
Phil Mattera
52
M
Deer Park
NY
45:28.6
14:39
99
Ray Khare
52
M
Deer Park
NY
45:54.4
14:47
100
Joseph Schultz
50
M
Deer Park
NY
47:07.6
15:11
101
Gene Parks
54
M
Gilbert
AZ
47:12.2
15:12
102
Kevin Thornton
50
M
Stony Brook
NY
51:00.1
16:25
103
Richard Morris
50
M
Huntington Station
NY
51:40.7
16:38
104
Ron Colby Jr
53
M
Huntington
NY
51:41.2
16:39
105
Keith Schnabel
52
M
Deer Park
NY
52:41.8
16:58
106
John Devine
51
M
Deer Park
NY
53:03.0
17:05
107
Joe Tebben
54
M
Bay Shore
NY
53:38.6
17:16
108
Michael Gardner
52
M
North Babylon
NY
53:58.3
17:23
109
Stevie Tebben
50
M
Bay Shore
NY
54:36.6
17:35
110
Kassim Awand
50
M
Bay Shore
NY
55:31.6
17:53
111
Joseph Doyle
54
M
Deer Park
NY
56:37.6
18:14
112
Kenneth Smith
50
M
Islip
NY
56:39.1
18:15
113
Jay Christiano
53
M
Deer Park
NY
58:03.8
18:42
114
Hector Almodovar
51
M
Deer Park
NY
58:39.1
18:53
115
Greg Janusz
51
M
Deer Park
NY
59:05.3
19:02
116
Steve Furey
53
M
Deer Park
NY
1:03:38.4
20:29
117
Bill Kelsch
51
M
Deer Park
NY
1:04:09.8
20:40
118
Vincent Montella
52
M
Commack
NY
1:05:08.3
20:58

Female 50 to 54 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Liz Flahavan
50
F
Hicksville
NY
23:11.1
7:28
2
Rosanne Ehlers
54
F
Ronkonkoma
NY
24:51.8
8:01
3
Donna Gomez
50
F
Oakdale
NY
25:07.6
8:06
4
Susan Fiore
50
F
Bay Shore
NY
25:48.8
8:19
5
Yolanda Woodard
51
F
North Babylon
NY
26:01.0
8:23
6
Karen Landherr
52
F
26:46.0
8:37
7
Doreen McDougall
50
F
Lake Ronkonkoma
NY
26:53.2
8:40
8
Dolores Sullivan
51
F
Farmingdale
NY
27:18.1
8:48
9
Nancy Tremblay
53
F
Huntington
NY
27:34.7
8:53
10
Denise Bentrewicz/ahearn
53
F
Tewksbury
MA
27:35.0
8:53
11
Lauren Chipker
53
F
Jericho
NY
27:45.1
8:56
12
Leslie Braun
54
F
Dix Hills
NY
27:51.9
8:59
13
Donna Rondove
53
F
Huntington Sta
NY
27:59.8
9:01
14
Carol Randone
53
F
Deer Park
NY
28:09.5
9:04
15
Maureen Matos
52
F
Deer Park
NY
28:09.9
9:04
16
Carol Pembroke
52
F
Babylon
NY
28:23.6
9:09
17
Nancy Godden
54
F
North Babylon
NY
28:35.4
9:13
18
Sue Fitzpatrick
54
F
Dix Hills
NY
29:07.4
9:23
19
Joanne Kanaley
50
F
Brightwaters
NY
29:08.9
9:23
20
Deborah Pluta
53
F
Smithtown
NY
29:38.3
9:33
21
Ronda Michalek
54
F
Deer Park
NY
29:45.0
9:35
22
Susan Cochrane
52
F
29:55.4
9:38
23
Michelle Parks
53
F
Gilbert
AZ
29:57.5
9:39
24
Clare Lipponer
51
F
Davis Park
NY
30:11.0
9:43
25
Moira Fitall
54
F
Islip
NY
30:58.6
9:59
26
Rose Jablonski
50
F
Deer Park
NY
31:09.4
10:02
27
Janine Augustine
52
F
Northport
NY
31:19.8
10:06
28
Marie Tortorici
50
F
Deer Park
NY
31:23.1
10:07
29
Kim Mascolo
50
F
West Islip
NY
31:30.0
10:09
30
Donna Witter
53
F
Northport
NY
31:38.3
10:11
31
Judy Corbett
53
F
Woodbury
NY
32:09.8
10:22
32
Rose Schmid
50
F
Lindenhurst
NY
32:33.6
10:29
33
Donna Flynn
53
F
East Meadow
NY
32:37.3
10:30
34
Nancy Grosskurth
54
F
Dixhills
NY
32:49.5
10:34
35
Dana Gold
52
F
Atlantic Beach
NY
32:54.8
10:36
36
Judith Sochinski
54
F
Stony Brook
NY
33:12.4
10:42
37
Jean Dowd
54
F
Medford
NY
33:21.1
10:45
38
Annette Rossi
51
F
West Islip
NY
34:28.3
11:06
39
Eileen Doran
50
F
Melville
NY
34:47.5
11:12
40
Cheryl Christie
50
F
East Islip
NY
34:48.5
11:13
41
Sheila McCabe
51
F
Hauppauge
NY
35:06.1
11:18
42
Mary Beth Topczynski
54
F
Farmingville
NY
35:21.2
11:23
43
Alice Hageman
52
F
West Islip
NY
35:35.2
11:28
44
Linda Jacinth
53
F
West Babylon
NY
35:58.6
11:35
45
Rosie Freitag
50
F
Lake Ronkonkoma
NY
38:14.7
12:19
46
Virgina Borah
50
F
Deer Park
NY
38:51.6
12:31
47
Penny Noto
51
F
Smithtown
NY
39:09.9
12:37
48
Kathleen Silverman
53
F
Old Brdige
NJ
39:26.7
12:42
49
Tracey Dillon
52
F
Deer Park
NY
39:59.6
12:53
50
Laurie Bellitte
50
F
Huntington Sta
NY
40:02.8
12:54
51
Helene Muenkel
52
F
Deer Park
NY
40:11.8
12:57
52
Donna Maziarz
50
F
West Babylon
NY
40:54.2
13:10
53
Paula Behrens
54
F
Smithtown
NY
41:23.3
13:20
54
Mamie Mackay
50
F
Bay Shore
NY
41:48.9
13:28
55
Mary Dunphy
50
F
Bethpage
NY
42:21.5
13:38
56
Marlene Kasman
54
F
Dix Hills
NY
42:29.3
13:41
57
Janice Bochicchio
54
F
North Babylon
NY
42:46.9
13:47
58
Maria Dibenedetto
54
F
Wantagh
NY
42:58.5
13:50
59
Grace Croce
51
F
North Babylon
NY
43:15.7
13:56
60
Josephine Rubino
51
F
Deer Park
NY
43:15.8
13:56
61
Debra Belsky
52
F
Deer Park
NY
44:17.6
14:16
62
Iris Burg
50
F
Commack
NY
44:35.1
14:22
63
Sue Chan
52
F
Hillside Manor
NY
44:52.4
14:27
64
Doreen Bernard
50
F
Deer Park
NY
45:23.6
14:37
65
Kathleen Weeks
53
F
Deer Park
NY
45:37.1
14:41
66
Jane Quappe
51
F
Sayville
NY
45:55.6
14:47
67
Linda Bonistali
54
F
Amityville
NY
46:25.1
14:57
68
Elena Scaglione
53
F
Deer Park
NY
46:41.5
15:02
69
Ann Devine
52
F
Deer Park
NY
47:23.0
15:16
70
Christine Wyhowarec
50
F
Deer Park
NY
48:01.7
15:28
71
Deidra McElhatton
52
F
Dix Hills
NY
48:13.6
15:32
72
Anne Cognato
50
F
Deer Park
NY
48:50.4
15:44
73
Barbara Sena
52
F
Deer Park
NY
48:52.6
15:44
74
Denise Gallo
51
F
Deer Park
NY
48:54.7
15:45
75
Barbara Comens
53
F
Lindenhurst
NY
49:19.0
15:53
76
Lori Fahrenkrug
53
F
Deer Park
NY
50:57.3
16:25
77
Patricia Mullen
52
F
Commack
NY
51:44.1
16:40
78
Daisy Newell
52
F
Baldwin
NY
51:54.0
16:43
79
Gina Cataldo
53
F
Deer Park
NY
52:01.6
16:45
80
Arlene Riga
54
F
West Babylon
NY
52:09.4
16:48
81
Jayme Wade
53
F
Amityville
NY
52:38.8
16:57
82
Roseann Merlino
53
F
Deer Park
NY
52:43.6
16:59
83
Marie Oliveto
51
F
Deer Park
NY
52:43.7
16:59
84
Debra Randazzo
54
F
Islip Terrace
NY
52:56.4
17:03
85
Marylou Guerra
53
F
Deer Park
NY
52:57.5
17:03
86
Beth Gardner
54
F
North Babylon
NY
53:58.3
17:23
87
Kathryn Bellucci
50
F
Levittown
NY
54:06.6
17:25
88
Riki Lobel
51
F
Wheatley Heights
NY
54:11.2
17:27
89
Debbie Andersen
51
F
Deer Park
NY
54:16.7
17:29
90
Laura Dudley
54
F
Deer Park
NY
54:19.5
17:30
91
Maryann Paladino
52
F
N Babylon
NY
54:25.9
17:32
92
Lisa Lugo
50
F
Deer Park
NY
55:31.2
17:53
93
Kathleen Awand
52
F
Bay Shore
NY
55:31.7
17:53
94
Sandra Parks
53
F
Shillington
PA
55:38.0
17:55
95
Karen Parks
54
F
Deer Park
NY
55:38.5
17:55
96
Ann Ahmed
53
F
Deer Park
NY
55:56.9
18:01
97
Maria Coletto
51
F
Deer Park
NY
56:26.4
18:10
98
Lena Bouklos
54
F
West Babylon
NY
56:36.1
18:14
99
Debbie Rauseo
53
F
So. Huntington
NY
57:28.0
18:30
100
Phyllis Senia
50
F
Deer Park
NY
57:46.0
18:36
101
Ann Depietro
54
F
Massapequa Park
NY
58:29.5
18:50
102
Lisa Starkey
50
F
North Babylon
NY
58:42.7
18:54
103
Lori Tutino
53
F
Stony Brook
NY
59:54.2
19:17
104
Connie Choinski
50
F
East Northport
NY
1:00:24.2
19:27
105
Regina Swanson
50
F
Brightwaters
NY
1:00:50.6
19:35
106
Gina Cortina
53
F
Deer Park
NY
1:01:19.5
19:45
107
Suzanne Wright
52
F
Deer Park
NY
1:02:41.3
20:11
108
Rita Shea
50
F
Flushing
NY
1:04:09.4
20:39
109
Eileen Mallon
53
F
Deer Park
NY
1:04:51.5
20:53
110
Mary Beth Tannacore
51
F
North Babylon
NY
1:12:57.1
23:29
111
Lydia Bauer
52
F
North Babylon
NY
1:13:00.2
23:30

Male 55 to 59 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Michael Robles
55
M
Smithtown
NY
18:08.0
5:51
2
Edward Thrane
55
M
Shirley
NY
20:57.3
6:45
3
Tod Fichtelberg
55
M
Kings Park
NY
20:57.5
6:45
4
Eddie Ward
58
M
West Hempstead
NY
21:09.8
6:49
5
Stan Bujacich
55
M
West Islip
NY
21:38.1
6:58
6
David Grosskurth
55
M
Dixhills
NY
21:57.8
7:05
7
Jerry Crennan
56
M
Patchogue
NY
22:08.3
7:08
8
Larry Striegel
56
M
East Northport
NY
23:08.4
7:27
9
Michael Oliveri
59
M
Bay Shore
NY
23:21.9
7:32
10
Dan Delargy
56
M
Hicksville
NY
23:35.8
7:36
11
James McDougall
59
M
Lake Ronkonkoma
NY
23:36.4
7:36
12
Stephen Fitzpatrick
57
M
Dix Hills
NY
24:05.1
7:46
13
John Fugina
56
M
Bellmore
NY
24:28.4
7:53
14
Bill Guichard
58
M
Melville
NY
24:32.8
7:55
15
Robert Elsener
59
M
East Northport
NY
24:39.1
7:57
16
Lloyd Gold
55
M
Atlantic Beach
NY
25:17.9
8:09
17
Thomas Miano
59
M
Bay Shore
NY
25:56.7
8:22
18
Peter Brala
58
M
Albertson
NY
25:59.8
8:23
19
Tom Cunningham
55
M
East Meadow
NY
26:04.0
8:24
20
Hector Herrera
56
M
East Rockaway
NY
26:20.8
8:29
21
Earl Parks
57
M
Deer Park
NY
26:39.5
8:35
22
Kenneth Macdowell
58
M
Dix Hills
NY
26:40.2
8:36
23
William Lofmark
56
M
Lake Ronkonkoma
NY
26:44.3
8:37
24
Richard Hoffman
57
M
Bellmore
NY
26:58.4
8:41
25
Bud Ahearn
56
M
Tewksbury
MA
27:35.2
8:53
26
Edward Dolan
55
M
Islandia
NY
27:55.7
9:00
27
Mike Randone
55
M
Huntington Sta
NY
28:03.0
9:02
28
Jesus Estaba
59
M
Brooklyn
NY
28:04.4
9:03
29
Kevin Mullahy
56
M
North Babylon
NY
28:07.6
9:04
30
Michael Myles
55
M
Centereach
NY
28:13.2
9:05
31
Jim Moffatt
56
M
Commack
NY
28:23.7
9:09
32
Timothy Clarke
57
M
North Bellmore
NY
28:25.9
9:10
33
Ed Mattson
55
M
East Meadow
NY
28:26.3
9:10
34
Michael Fitall
55
M
Islip
NY
28:29.0
9:11
35
Michael Riley
58
M
Bay Shore
NY
29:15.8
9:26
36
Mike Dillon
56
M
Deer Park
NY
30:00.5
9:40
37
Scott Keith
58
M
Lake Grove
NY
30:13.6
9:44
38
James Dowd
55
M
Medford
NY
30:47.5
9:55
39
Mitchell Merber
56
M
Dix Hills
NY
31:37.5
10:11
40
Bob Kenney
55
M
East Islip
NY
31:45.5
10:14
41
Jose Sola
57
M
Centereach
NY
31:46.7
10:14
42
Christopher Waters
56
M
Dix Hills
NY
32:59.2
10:38
43
Richard Randone
59
M
Deer Park
NY
33:13.3
10:42
44
Daniel Kohn
56
M
Oceanside
NY
33:18.2
10:44
45
Michael Cataldo
55
M
Deer Park
NY
33:25.3
10:46
46
Gary Maziarz
55
M
West Babylon
NY
33:29.2
10:47
47
Kevin Quinn
55
M
Oakdale
NY
34:06.1
10:59
48
Paul Ragone
58
M
Deer Park
NY
34:07.0
10:59
49
Bruce Farquharson
55
M
Deer Park
NY
34:23.0
11:04
50
Murray Baraw
58
M
Coram
NY
35:14.1
11:21
51
John Bochicchio
55
M
North Babylon
NY
35:20.1
11:23
52
Joseph Topczynski
56
M
Farmingville
NY
35:21.3
11:23
53
Lenny Toala
55
M
Bellmore
NY
36:47.4
11:51
54
John McKenna III
58
M
Massapequa
NY
36:53.0
11:53
55
Brad Zamer
59
M
Dix Hills
NY
37:17.8
12:01
56
Tom O'Shea
56
M
Edgewood
NY
37:30.4
12:05
57
Robert Tutino
57
M
Stony Brook
NY
38:07.4
12:17
58
Carl Reich
55
M
North Port
FL
38:59.2
12:33
59
Rich Miller
59
M
W Hempstead
NY
41:05.4
13:14
60
Michael Randazzo
56
M
Islip Terrace
NY
43:17.8
13:57
61
Joseph Depalma
55
M
Deer Park
NY
46:05.6
14:51
62
William Escaravage
57
M
Deer Park
NY
46:22.1
14:56
63
Kevin Mc Quillan
59
M
Amityville
NY
46:52.6
15:06
64
Bob Liquorie
55
M
Deer Park
NY
47:59.2
15:27
65
Andrew Consola
57
M
Deer Park
NY
48:33.7
15:38
66
John Bauer
57
M
North Babylon
NY
48:44.9
15:42
67
Edward Comens
58
M
Lindenhurst
NY
49:19.0
15:53
68
Fred Weeks
55
M
Deer Park
NY
50:56.4
16:24
69
James Pike
59
M
Deer Park
NY
52:02.5
16:45
70
Paul Hayden
55
M
Miller Place
NY
53:46.4
17:19
71
Kevin Cordone
55
M
Deer Park
NY
55:51.0
17:59
72
Steven Goran
56
M
Poughkeepsie
NY
55:51.9
17:59
73
John Coletto
58
M
Deer Park
NY
56:26.4
18:10
74
Steve Fratello
58
M
West Islip
NY
57:01.2
18:22
75
Ronald Riordan
56
M
Deer Park
NY
59:37.1
19:12
76
Bill Tremblay
59
M
Huntington
NY
59:56.2
19:18
77
Emanuel Frasca
58
M
Bohemia
NY
59:57.9
19:19
78
Chris Galbraith
58
M
Deer Park
NY
1:00:27.1
19:28
79
Frank Williams
59
M
Deer Park
NY
1:00:40.8
19:32
80
Charles MacHicote
57
M
Flushing
NY
1:04:10.0
20:40
81
Terry Sanders
59
M
Wading River
NY
1:06:34.3
21:26

Female 55 to 59 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Jodi Brodsky
59
F
Atlantic Beach
NY
24:04.0
7:45
2
Patricia Brown
57
F
Malverne
NY
24:29.4
7:53
3
Jane Blackburn
56
F
Long Beach
NY
25:17.5
8:09
4
Marijean Buhse
57
F
Dix Hills
NY
26:18.9
8:29
5
Vera Thompson
56
F
North Babylon
NY
26:23.3
8:30
6
Donna Rosen
58
F
Woodbury
NY
29:31.8
9:31
7
Deirdre Bambrick Oriani
56
F
Baldwin
NY
30:04.9
9:41
8
Pamela Weess
56
F
Great Neck
NY
30:54.6
9:57
9
Stella Toro
56
F
Shirley
NY
31:40.3
10:12
10
Jo Ellen Elsenen
56
F
Deer Park
NY
31:50.5
10:15
11
Vicki Merber
55
F
Dix Hills
NY
31:58.4
10:18
12
Karen Jacob
55
F
Deer Park
NY
32:06.6
10:21
13
Noreen Sadoff
57
F
Massapequa
NY
33:34.9
10:49
14
Cathy Blachy
55
F
Deer Park
NY
35:03.1
11:17
15
Marie Finley
56
F
Greenlawn
NY
36:37.2
11:48
16
Barbara Lucia
59
F
Lake Grove
NY
36:49.7
11:52
17
Karen McKenna
56
F
Massapequa
NY
36:52.8
11:53
18
Ruth Elsener
56
F
East Northport
NY
37:14.5
12:00
19
Alice Miller
58
F
Cocoa Beach
FL
37:51.8
12:12
20
Linda Siegfried
55
F
Mastic
NY
41:45.3
13:27
21
Margaret McCourt
56
F
Bronx
NY
43:28.0
14:00
22
Claudia Plaza
55
F
Deer Park
NY
44:40.9
14:23
23
Eileen O'Shea
55
F
Edgewood
NY
44:41.4
14:24
24
Debra Cook
55
F
Deer Park
NY
45:54.1
14:47
25
Elaine Calafates
58
F
Babylon
NY
46:23.1
14:56
26
Gloria Fiore
59
F
Deer Park
NY
47:50.3
15:24
27
Barbara Liquorie
56
F
Deer Park
NY
47:59.2
15:27
28
Ana Clarke
56
F
North Bellmore
NY
49:35.6
15:58
29
Marie Trnka
56
F
Deer Park
NY
49:59.6
16:06
30
Mary Jo Parente
56
F
Deer Park
NY
50:02.3
16:07
31
Netta Waters
58
F
Dix Hills
NY
50:03.1
16:07
32
Linda Consola
56
F
Maspeth
NY
50:25.0
16:14
33
Roberta Goldfarb
59
F
Massapequa
NY
50:43.6
16:20
34
Lori Halstead
55
F
Miller Place
NY
50:59.0
16:25
35
Patricia Pike
57
F
Deer Park
NY
52:00.8
16:45
36
Karen Fausner
56
F
Kings Park
NY
52:11.0
16:48
37
Helen McAleer
55
F
East Islip
NY
52:13.6
16:49
38
Pamela Kornhanser
59
F
Setauket
NY
53:29.2
17:13
39
Irene Hayden
55
F
Miller Place
NY
53:46.3
17:19
40
Donna Ryall
57
F
Deer Park
NY
54:03.8
17:25
41
Donna Fleiss
59
F
Huntington
NY
54:13.2
17:28
42
Andrea Palmer
56
F
Deer Park
NY
54:18.3
17:29
43
Gaby Dudley
57
F
North Babylon
NY
54:19.8
17:30
44
Gina Bachety
59
F
Levittown
NY
54:36.0
17:35
45
Donna Ragogna
59
F
Levittown
NY
54:36.1
17:35
46
Janice Hili
58
F
Levittown
NY
54:37.1
17:35
47
Patricia Joyce
59
F
Levittown
NY
54:37.2
17:35
48
Nancy Cordone
57
F
Deer Park
NY
55:51.9
17:59
49
Rosario Matos
57
F
Brentwood
NY
56:20.6
18:09
50
Patrice Hood
58
F
Deer Park
NY
57:40.6
18:34
51
Julie Richardson
57
F
Deer Park
NY
57:45.9
18:36
52
Maureen Gunderson
55
F
Medford
NY
57:53.8
18:39
53
Pat Hanlon
58
F
Wading River
NY
57:54.1
18:39
54
Gayle Bennett
58
F
Hauppauge
NY
58:33.8
18:51
55
Darlene Rall
55
F
Holbrook
NY
58:48.3
18:56
56
Lisa Hartman
56
F
Setauket
NY
59:53.5
19:17
57
Nancy Frasca
57
F
Bohemia
NY
59:57.8
19:18
58
Beth Isola
55
F
Centereach
NY
1:00:24.2
19:27
59
Lynn Galbraith
59
F
Deer Park
NY
1:00:26.0
19:28
60
Joyce Ulrich
59
F
Lindenhurst
NY
1:03:20.5
20:24
61
Laura Beard
57
F
Brentwood
NY
1:04:02.6
20:37

Male 60 to 64 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Eric Zimmer Sr.
62
M
St. James
NY
19:10.7
6:11
2
Brian Manghan
61
M
Wading River
NY
19:14.9
6:12
3
John Hamilton
61
M
West Islip
NY
22:48.2
7:21
4
Alan Siegfried
61
M
Mastic
NY
22:50.4
7:22
5
Edward Buonocore
61
M
West Babylon
NY
22:52.7
7:22
6
Robert De Caro
63
M
Dix Hills
NY
24:12.0
7:48
7
Gerald Snedll
62
M
Long Beach
NY
25:40.3
8:16
8
Juan Oliveras
62
M
Northport
NY
25:47.7
8:19
9
Thomas Prin
64
M
Manchester
NJ
25:48.1
8:19
10
Richard Brodsky
61
M
Atlantic Beach
NY
25:59.2
8:22
11
Joe D'Agostino
64
M
Holtsville
NY
27:00.4
8:42
12
Bill Hessle
62
M
Massapequa
NY
27:41.4
8:55
13
Rory Sadoff
61
M
Massapequa
NY
29:07.9
9:23
14
Bruce Gibson
60
M
29:11.7
9:24
15
Thomas Pappas
62
M
Amityville
NY
29:55.4
9:38
16
Tim Gorzynski
64
M
Newark
DE
30:07.0
9:42
17
Patrick Schiraldi
61
M
Dix Hills
NY
30:23.7
9:47
18
John Leonardi
60
M
North Babylon
NY
30:24.7
9:48
19
Ray Bombardiere
61
M
Massapequa Park
NY
30:41.4
9:53
20
Robert Arzberger
61
M
Levittown
NY
31:08.0
10:02
21
Conrod Bergman
63
M
Holbrook
NY
31:13.9
10:04
22
Walt Schubert
63
M
Aobiyton
PA
32:49.0
10:34
23
Sandy Krieger
64
M
Smithtown
NY
33:35.5
10:49
24
Thomas Pititto
62
M
West Islip
NY
34:22.3
11:04
25
Bob Bennett
60
M
Hauppauge
NY
35:01.9
11:17
26
Danny Cicale
64
M
Dix Hills
NY
35:02.3
11:17
27
Joseph Konklewski
60
M
West Islip
NY
35:11.9
11:20
28
Stan Rogak
60
M
Selden
NY
39:17.3
12:39
29
Steven Cuomo
62
M
Shirley
NY
40:45.7
13:08
30
Stephen Discenza
64
M
Deer Park
NY
40:48.3
13:08
31
Paul Terenzi
60
M
Huntington
NY
40:48.8
13:09
32
Eugene Maier
63
M
Ridge
NY
41:31.2
13:22
33
Nicholas Jacobelllis
61
M
Melville
NY
42:43.9
13:46
34
Gordon Dollack
60
M
North Babylon
NY
43:46.6
14:06
35
Steve Mc Evoy
63
M
Deer Park
NY
44:07.7
14:13
36
Robert Darcy
61
M
North Massapequa
NY
48:11.4
15:31
37
Paul Tomko
60
M
Deer Park
NY
48:23.4
15:35
38
Edward Goldfarb
60
M
Massapequa
NY
50:43.1
16:20
39
Douglas Weberling
63
M
Bristol
VA
51:47.0
16:41
40
Angelo Perrone
63
M
Deer Park
NY
52:28.4
16:54
41
Sam Kornhanser
64
M
Setauket
NY
53:30.5
17:14
42
Joseph Rooney
62
M
Deer Park
NY
54:25.3
17:31
43
Bruce Sander
60
M
Stony Brook
NY
57:20.5
18:28
44
Rory Hood
61
M
Deer Park
NY
57:40.2
18:34
45
Mark Gallop
63
M
West Islip
NY
58:30.6
18:50
46
Robert Bonistali
60
M
Amityville
NY
58:57.8
18:59
47
William Dollack
63
M
North Babylon
NY
1:05:14.2
21:00

Female 60 to 64 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Gloria Withus
64
F
Brentwood
NY
25:04.8
8:05
2
Judi Gallop
62
F
West Islip
NY
27:09.9
8:45
3
Diane Manghan
60
F
Wading River
NY
28:12.5
9:05
4
Sheryl Schiraldi
60
F
Dix Hills
NY
31:24.9
10:07
5
Suzanne Hamilton
60
F
West Islip
NY
31:58.2
10:18
6
Laura Leonard
63
F
Huntington Sta
NY
32:49.1
10:34
7
Janet Gogel
61
F
Manorville
NY
33:02.2
10:38
8
Patrice McGee
61
F
Deer Park
NY
36:46.1
11:51
9
Peggy Schaefer
61
F
North Babylon
NY
41:20.1
13:19
10
Nancy Pappas
62
F
Amityville
NY
46:32.4
14:59
11
Catherine Lane
63
F
Deer Park
NY
51:17.0
16:31
12
Marybeth Tomko
61
F
Deer Park
NY
52:16.3
16:50
13
Jane Zimmerly
62
F
Lindenhurst
NY
53:54.3
17:21
14
Susan Davis
63
F
East Islip
NY
55:06.4
17:45
15
Diane Sander
60
F
Stony Brook
NY
57:15.3
18:26
16
Carolyn Haseney
64
F
College Point
NY
57:51.3
18:38
17
Judy Gorzynski
64
F
Newark
DE
58:11.9
18:44
18
Denise Ford
63
F
Long Beach
NY
58:58.1
18:59
19
Margaret Baum
63
F
Deer Park
NY
59:01.0
19:00
20
Katherine Smith
60
F
West Islip
NY
1:03:58.7
20:36
21
Pamela Monaco
63
F
Babylon
NY
1:04:34.5
20:48
22
Donna Montella
61
F
Commack
NY
1:05:11.1
20:59
23
Kathy Doucette
62
F
West Islip
NY
1:09:17.5
22:19
24
Gail Reiljan
61
F
Deer Park
NY
1:12:58.8
23:30

Male 65 to 69 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Austin Manghan
65
M
Shoreham
NY
22:25.8
7:14
2
Victor Rossi
67
M
Hauppauge
NY
25:06.6
8:05
3
Julian Rossell
66
M
Kings Park
NY
25:47.0
8:18
4
Logan Hewlette
67
M
Deer Park
NY
25:52.1
8:20
5
Edward Goldner
66
M
Melville
NY
26:49.4
8:39
6
Kevin Corcoran
66
M
Patchogue
NY
27:12.3
8:46
7
Bruce Schempp
68
M
East Northport
NY
29:43.9
9:35
8
Richard Gunzel
68
M
Farmingville
NY
30:02.4
9:41
9
James Wegrzyn
68
M
Brightwaters
NY
31:21.2
10:06
10
Tom Leonard
66
M
Huntington Sta
NY
32:01.4
10:19
11
Richard Di Veglio
67
M
North Babylon
NY
32:35.5
10:30
12
James Patten
68
M
Wantagh
NY
33:17.4
10:43
13
Frank Davis
66
M
East Islip
NY
43:15.4
13:56
14
Richard Keller
66
M
Deer Park
NY
46:01.0
14:49
15
Michael Cogan
66
M
East Northport
NY
46:13.8
14:53
16
Roger Whitney
68
M
Southport
NC
53:43.0
17:18
17
Victor Hili
65
M
Levittown
NY
54:09.4
17:26
18
Bill Dunn
67
M
Lindenhurst
NY
57:27.3
18:30
19
Richard Ledbetter
68
M
Deer Park
NY
58:28.2
18:50
20
Richard Baum
67
M
Deer Park
NY
59:01.6
19:00
21
Richard Lassen
67
M
Ronkonkoma
NY
59:11.9
19:04
22
Anthony Tuccillo
67
M
Babylon
NY
59:12.3
19:04
23
Anthony Amesti
66
M
Seaford
NY
1:01:51.4
19:55
24
John Hebel
67
M
Deer Park
NY
1:04:02.7
20:37
25
Michael Monaco
67
M
Babylon
NY
1:04:34.0
20:47

Female 65 to 69 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Hilory Boucher-Carlin
68
F
Northport
NY
29:07.7
9:23
2
Christine Brakel
66
F
Brightwaters
NY
32:05.6
10:20
3
Uszann Schubert
65
F
Abingotn
PA
32:48.8
10:34
4
Harriet Cogan
65
F
East Northport
NY
40:26.9
13:02
5
Barbara Rando
66
F
Deer Park
NY
53:54.3
17:21
6
Margie Russo
66
F
Deer Park
NY
54:47.6
17:39
7
Donna D'Abramo
65
F
Sayville
NY
57:28.0
18:30
8
Ronne Lassen
67
F
Ronkonkoma
NY
59:11.4
19:04
9
Marie Amesti
67
F
Seaford
NY
1:01:52.9
19:56
10
Patricia Valenti
69
F
Bayport
NY
1:09:13.4
22:17

Male 70 to 74 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace
1
Robert Pike
70
M
Levittown
NY
22:57.2
7:24
2
Octavio Lopez
73
M
Brooklyn
NY
28:05.2
9:03
3
Stanley Kalinoski
70
M
Commack
NY
32:16.7
10:24
4
Patrick Dockery
72
M
Deer Park
NY
35:52.4
11:33
5
John Mulvey
72
M
Syosset
NY
40:09.1
12:56
6
Michael Bonasia
70
M
Carle Place
NY
44:20.4
14:17
7
Joseph Guardino
74
M
East Williston
NY
44:32.5
14:21
8
Bob Manzo
72
M
Deer Park
NY
47:57.4
15:27
9
John Lombardo
71
M
Commack
NY
48:46.5
15:42
10
Frank Russo
72
M
Deer Park
NY
50:50.5
16:22
11
Peter Lynch
70
M
Sandwich
MA
51:57.2
16:44
12
Carmine Riga
71
M
West Babylon
NY
52:09.7
16:48
13
Robert Ray
72
M
North Babylon
NY
57:44.5
18:36

Female 70 to 74 Age Division for 2014

Place Name Age Sex City State Time Pace