Navy SEAL LT.Michael P. Murphy Run Around The Lake

2015 Age Group Results

Male 1 to 14 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Kevin Kenney Jr
14
M
Smithtown
NY
29:21.7
7:21
2
Cole Bunicci
13
M
Ronkonkoma
NY
29:48.6
7:28
3
Sean Pedersen
14
M
Kings Park
NY
30:08.8
7:48
4
Peter Moran
14
M
Lindenhurst
NY
30:23.5
7:36
5
Anthony Di Bartolo
13
M
Smithtown
NY
31:06.5
7:51
6
Aaron Rudnicki
11
M
Holtsville
NY
31:27.9
7:54
7
Andrew Rachek
13
M
Stony Brook
NY
31:35.7
8:04
8
Jake Connolly Jr.
14
M
Fort Salonga
NY
31:44.9
8:07
9
John Melville
13
M
Ronkonkoma
NY
31:59.4
8:01
10
Kevin Von Gerichten
11
M
Deer Park
NY
32:13.4
8:19
11
Matthew Carr
14
M
Holbrook
NY
32:21.7
8:07
12
Ryan Brooks
14
M
Deer Park
NY
32:51.7
8:14
13
Jack Schlef
13
M
Massapequa
NY
32:52.8
8:20
14
Luke Gunsel
14
M
Hauppauge
NY
33:29.2
8:23
15
James Hope
12
M
Deer Park
NY
33:31.6
8:26
16
Gregory Sanchez
12
M
Nesconset
NY
33:41.1
8:41
17
Christian Lee
13
M
Kings Park
NY
34:25.2
8:37
18
Matthew Belli
13
M
Stony Brook
NY
34:39.6
8:57
19
Victor Barsotti
14
M
Ronkonkoma
NY
34:51.5
8:44
20
Liam Hughes
12
M
Kings Park
NY
35:03.7
8:56
21
Jack Cleary
12
M
Massapequa
NY
35:04.9
8:53
22
Justin Zhang
13
M
East Setauket
NY
35:08.8
8:48
23
Luke Connolly
12
M
Fort Salonga
NY
35:47.7
9:08
24
Christian Robinson
14
M
Ronkonkoma
NY
36:17.9
9:07
25
Eoin Mc Elhinney
13
M
Riverhead
NY
36:54.0
9:18
26
Glenn Hope
14
M
Deer Park
NY
36:54.5
9:17
27
Bryan Weissler
11
M
Floral Park
NY
36:54.7
9:33
28
Aidan Harrington
12
M
Ronkonkoma
NY
37:33.5
9:28
29
Jimmy Messina
12
M
Wellington
FL
38:34.1
9:46
30
Chris Figueroa
12
M
Nesconset
NY
39:01.5
10:01
31
Aidan Harrigan
10
M
Ronkonkoma
NY
39:35.6
9:57
32
Mikey Dixon
13
M
West Islip
NY
39:57.0
10:06
33
Hunter Roberts
11
M
Severna Park
MD
40:10.0
10:15
34
Luke Dickhoth
10
M
Port Jefferson
NY
40:38.2
10:14
35
Robert Howell
11
M
Bay Shore
NY
41:20.3
10:42
36
Robert Blosser
11
M
Greenlawn
NY
41:42.9
10:38
37
Rwairi McElhimey
8
M
Riverhead
NY
42:51.3
10:48
38
Jaden Rudnicki
7
M
Holtsville
NY
43:02.4
10:49
39
Anthony Tortora
12
M
Blue Point
NY
43:08.3
10:52
40
Christopher Ruland
12
M
Nesconset
NY
45:09.9
11:24
41
Joseph Gallagher
14
M
Medford
NY
46:24.2
11:40
42
Brendan Hughes
10
M
Kings Park
NY
46:30.2
11:48
43
Kevin Suh
13
M
48:00.4
12:11
44
Nolan Keegan
9
M
Brooklyn
NY
48:18.2
12:34
45
Dj Cardone
14
M
Ronkonkoma
NY
51:08.5
13:10
46
Michael Morrison
13
M
Billerica
MA
51:28.0
12:52
47
Billy Schwalback
9
M
Selden
NY
54:32.7
14:03
48
Lucas Genco
14
M
Mount Sinai
NY
54:33.0
13:57
49
Tony Solimine
13
M
Allen
TX
56:00.3
14:20
50
Nicolas Gesuele
13
M
Farmingville
NY
58:06.1
14:49
51
Sean Martin
9
M
Saginaw
MI
1:04:55.0
16:18
52
Hayden Glover
9
M
Center Moriches
NY
1:13:38.4
18:51
53
Timothy Glover Jr
11
M
Center Moriches
NY
1:14:22.8
19:02
54
Roarke Tosi
11
M
Medford
NY
1:24:23.0
21:06

Female 1 to 14 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Gabriella Mott
14
F
Ronkonkoma
NY
27:34.4
6:54
2
Miranda Harrigan
14
F
Ronkonkoma
NY
28:46.8
7:13
3
Karina Allen
14
F
Port Jefferson
NY
30:44.8
7:43
4
Isabella Dipalermo
12
F
Mount Sinai
NY
34:00.0
8:32
5
Kathleen O'Connor
14
F
Rocky Point
NY
34:15.2
8:38
6
Molly Riss
13
F
Ronkonkoma
NY
35:03.8
8:48
7
Celina Schenk
14
F
Ronkonkoma
NY
36:03.9
9:14
8
Alicea Cabrela
11
F
Coram
NY
36:13.0
9:05
9
Sara Buszkiewicz
11
F
Westminster
MA
36:50.3
9:27
10
Hannah Yack
9
F
Farmingville
NY
38:13.8
9:49
11
Andrea Martino
13
F
Ronkonkoma
NY
40:51.5
10:19
12
Olivia Esposito
13
F
Ronkonkoma
NY
41:07.3
10:30
13
Michele Muscolo
13
F
Ronkonkoma
NY
41:07.7
10:30
14
Deirdre McBreen
14
F
Lake Ronkonkoma
NY
41:19.5
10:45
15
Emily Gunsel
12
F
Hauppauge
NY
41:30.9
10:24
16
Caroline Delacrausaz
9
F
West Babylon
NY
41:37.8
10:32
17
Joanna Weissler
14
F
Floral Park
NY
42:00.0
10:50
18
Kaylin Markart
14
F
Medford
NY
42:44.2
10:52
19
Belle Lipponer
14
F
Patchogue
NY
42:59.1
10:47
20
Samantha Baker
10
F
Shirley
NY
44:23.9
11:11
21
Elizabeth Cirelli
13
F
Saint James
NY
45:22.5
11:26
22
Caitlin Murphy
14
F
Southbury
CT
45:29.7
11:26
23
Brianna O'Connor
14
F
Manorville
NY
49:43.4
12:32
24
Giovanna Barsalona
13
F
Farmingville
NY
50:10.6
12:57
25
Daniella Bivas
13
F
Huntington
NY
50:16.4
12:57
26
Sophia Gesuela
10
F
Farmingville
NY
50:53.7
13:01
27
Alana Dimartino
13
F
Nesconset
NY
51:02.3
12:59
28
Kayleigh Smith
13
F
Ronkonkoma
NY
54:08.0
13:45
29
Liana Segreto
11
F
Oakdale
NY
55:36.8
14:01
30
Ella Mills
10
F
Ronkonkoma
NY
55:38.7
14:01
31
Alessandra Cappadora
9
F
Shirley
NY
55:48.6
14:23
32
Talia Napoli
9
F
Lake Grove
NY
59:19.9
15:03
33
Savanna Eberhardt
12
F
Holtsville
NY
59:55.8
15:28
34
Emily Mitchell
10
F
Sayville
NY
1:00:50.9
15:19
35
Tiffany Longhitano
14
F
Coram
NY
1:06:52.3
16:55
36
Erin Morrison
12
F
Billerica
MA
1:07:22.3
17:15
37
Jordan Salzano
13
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:10:21.4
18:03
38
Carly Salzano
10
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:10:24.0
18:03
39
Camdyn Glover
8
F
Ceter Moriches
NY
1:13:23.6
18:47
40
Ella Connolly
10
F
Fort Salonga
NY
1:13:44.7
18:39
41
Angelica Lee
10
F
Kings Park
NY
1:14:35.0
18:39
42
Marykate Haggerty
13
F
Northport
NY
1:14:41.3
18:55
43
Mia Gesuele
12
F
Farmingville
NY
1:15:39.9
19:12
44
Sarah Schwalback
3
F
Selden
NY
1:20:18.0
20:36

Male 15 to 19 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Ben Smith
18
M
Katonah
NY
22:12.5
5:34
2
Austin Morretta
17
M
Bedford
NY
23:44.0
5:56
3
Luis-Antonio Fernandez
16
M
Centereach
NY
23:55.7
6:00
4
Liam Ward
17
M
Bohemia
NY
24:41.6
6:11
5
Greg Schultz
18
M
Holtsville
NY
24:50.3
6:14
6
Garrett Bracht
18
M
Nesconset
NY
24:52.7
6:14
7
Thomas O'Boyle
16
M
Oradell
NJ
24:52.7
6:14
8
Justin Greenberg
16
M
Leonia
NJ
24:58.7
6:15
9
Tristan Sess
19
M
Center Moriches
NY
25:59.8
6:32
10
Damian Clement
17
M
Huntington
NY
26:05.9
6:33
11
Timothy Zeblisky
17
M
East Northport
NY
26:34.6
6:40
12
Matthew O'Hea
16
M
East Setauket
NY
26:41.2
6:42
13
Bobby Kelly
19
M
Smithtown
NY
26:42.0
6:46
14
Austin Munro
18
M
Hauppauge
NY
26:52.3
6:48
15
Anthony Fernandez
18
M
Centereach
NY
27:00.0
6:46
16
Jake Russo
17
M
Ronkonkoma
NY
27:36.9
6:55
17
Andrew Polakos
17
M
Holbrook
NY
27:38.9
6:56
18
Andrew McKenna
16
M
Stony Brook
NY
27:46.3
6:58
19
Austin Dunleavy
18
M
Deptford
NJ
27:51.6
7:03
20
Brendan Wenzel
18
M
Saint James
NY
28:01.8
7:01
21
Christopher Valleau
16
M
Rocky Point
NY
28:02.8
7:01
22
Andrew Lee
15
M
Kings Park
NY
28:11.8
7:04
23
Alex Williams
18
M
Westhampton Bea
NY
28:51.0
7:16
24
John Murray
15
M
Deer Park
NY
28:53.4
7:17
25
Edward Cullum
19
M
Commack
NY
29:27.2
7:24
26
Joshua Prager
16
M
Mattituck
NY
29:41.7
7:30
27
Cory Hartley
17
M
Adams
MA
29:46.2
7:35
28
Michael Carboni
19
M
West Islip
NY
29:49.6
7:29
29
Anthony Labarbera
15
M
East Northport
NY
29:57.8
7:37
30
George Demetriou
19
M
Islip Terrace
NY
30:21.5
7:41
31
Patrick McGorry
19
M
Manhasset
NY
30:40.1
7:42
32
Christopher Pedota
19
M
Mastic
NY
31:29.2
7:57
33
Jake Murray
15
M
Palm City
FL
31:34.4
7:55
34
Alex Viruet
16
M
Middle Island
NY
31:41.9
8:03
35
Mark Cirelli
15
M
Saint James
NY
32:07.0
8:07
36
Zachary Kaesmann
19
M
Trumbull
CT
33:10.2
8:34
37
Danny Valle
17
M
Mastic
NY
33:55.6
8:32
38
Matt Sherlock
15
M
Wading River
NY
34:14.2
8:35
39
Richie Pingle
16
M
Langley
34:20.7
8:39
40
Dakota Shay
16
M
Islip
NY
34:28.1
8:45
41
Jack White
16
M
Scotch Plains
NJ
34:31.9
8:41
42
Jonathan Pham
18
M
Ronkonkoma
NY
34:32.7
8:44
43
Ryan Curtis
15
M
Mount Sinai
NY
34:33.1
8:46
44
Sean Sinski
18
M
Baiting Hollow
NY
34:34.2
8:47
45
Aaron Messina
15
M
Medford
NY
34:48.7
8:43
46
Kevin Eberhardt Jr
15
M
Holtsville
NY
35:33.8
8:54
47
Corey Case
16
M
Bayport
NY
36:00.4
9:17
48
Christian Anderson
15
M
Yaphank
NY
37:30.3
9:39
49
Jack Bunicci
16
M
Ronkonkoma
NY
37:35.3
9:29
50
John John Leland
16
M
Westhampton Bea
NY
38:23.4
9:56
51
Peter Genco
17
M
Mount Sinai
NY
38:42.8
9:59
52
Robert Christ
15
M
Mount Sinai
NY
38:58.5
10:00
53
Joseph Dewitt
16
M
Lake Ronkonkoma
NY
39:49.1
9:58
54
Brandon Bozeat
19
M
Hauppauge
NY
40:22.4
10:09
55
Bryan Runz
19
M
Ronkonkoma
NY
40:45.1
10:22
56
Matt Grabowski
19
M
Glen Cove
NY
40:56.2
10:30
57
Nick Cavallone
18
M
Glen Cove
NY
40:59.1
10:31
58
Alex Toth
16
M
Miller Place
NY
42:32.1
10:59
59
Timothy Haggerty
19
M
Northport
NY
43:38.6
11:11
60
David Fuentes
17
M
Brentwood
NY
44:01.0
11:22
61
Jack Whalen
16
M
East Northport
NY
44:07.7
11:08
62
Jack Murphy
15
M
Commack
NY
44:17.3
11:21
63
Liam Doyle
17
M
Islip Terrace
NY
44:24.1
11:11
64
Kyle Dougal
16
M
Sayville
NY
44:53.0
11:32
65
Anthony Ruland
17
M
Nesconset
NY
45:13.0
11:25
66
Gregory Henninger
19
M
Fort Salonga
NY
45:37.8
11:42
67
Louie Ventura
18
M
Port Jefferson
NY
46:48.4
11:58
68
Thomas Maust
16
M
Patchogue
NY
46:57.2
11:54
69
Dan Costello
19
M
Patchogue
NY
47:41.4
12:01
70
Cameron Curtin
18
M
York
ME
48:12.7
12:16
71
Connor Haggerty
16
M
Northport
NY
48:55.7
12:31
72
Isaac Greebel
16
M
Woodmere
NY
50:00.7
12:44
73
Peter Henninger
17
M
Fort Salonga
NY
50:02.6
12:48
74
Matt Metz
16
M
Syosset
NY
50:34.9
12:42
75
Kyle Kenney
15
M
Smithtown
NY
1:12:45.4
18:39
76
John A Vincente
19
M
Hauppauge
NY
1:14:25.7
18:58
77
Keegan Young
18
M
Rockville
MD
1:24:22.8
21:06

Female 15 to 19 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Emily Bermudez
16
F
Westwood
NJ
29:58.7
7:33
2
Lauren Gallagher
17
F
Mahwah
NJ
31:24.1
7:55
3
Courtney Kenyon
19
F
Ridgefield
CT
32:14.9
8:09
4
Erin Connolly
16
F
Fort Salonga
NY
32:19.9
8:18
5
Sophia Saladino
16
F
Farmingville
NY
32:31.3
8:10
6
Meghan O'Connor
17
F
Rocky Point
NY
35:10.0
8:48
7
Victoria Duffy
17
F
Hawthorne
NJ
36:05.3
9:05
8
Madeline Lipponer
17
F
Patchogue
NY
36:23.5
9:07
9
Jacqueline Townsend
15
F
Pequannock
NJ
36:28.8
9:11
10
Brooke Gubitosi
19
F
East Northport
NY
36:44.4
9:32
11
Devlin Mc Elhinney
15
F
Riverhead
NY
36:48.5
9:18
12
Haley Cooke
16
F
Port Jefferson
NY
37:25.0
9:35
13
Alyssa Ingargiola
19
F
West Islip
NY
38:03.9
9:40
14
Catherine Clement
17
F
Huntington
NY
38:16.5
9:40
15
Elena Kaleda
15
F
Centerport
NY
38:20.1
9:39
16
Bridget Scanlon
17
F
Ramsey
NJ
38:31.9
9:42
17
Kendall Tegins
15
F
Westhampton Bea
NY
39:02.4
10:05
18
Emily Coyle
15
F
East Northport
NY
39:24.7
10:05
19
Nicole Petry
19
F
Islip
NY
39:27.0
10:01
20
Haley Entenmann
19
F
Lake Ronkonkoma
NY
40:45.1
10:22
21
Emily Mueller
18
F
Jericho
NY
42:59.8
10:57
22
Jacqueline Luchetti
18
F
Farmingville
NY
43:04.6
11:06
23
Jennifer Curtin
17
F
Ronkonkoma
NY
43:16.6
11:01
24
Francesca Gray
19
F
Huntington
NY
43:49.7
11:07
25
Ashlyn Kennedy
19
F
East Moriches
NY
44:22.7
11:11
26
Robyn Frank
18
F
Central Islip
NY
45:14.0
11:39
27
Emily Hoey
16
F
East Setauket
NY
45:37.2
11:42
28
Hailey Lynch
15
F
Holbrook
NY
46:27.7
11:53
29
Mary Weissler
15
F
Floral Park
NY
46:46.9
12:03
30
Ariana Dipierno
17
F
Port Jefferson
NY
46:47.9
11:58
31
Jennifer Brown
19
F
Croam
NY
47:52.3
12:21
32
Julia Brown
18
F
Manorville
NY
47:52.7
12:21
33
Carli Pusateri
18
F
Lake Grove
NY
48:10.8
12:23
34
Batshera Apellecu
16
F
Sayville
NY
49:53.0
12:41
35
Kathryn Suh
15
F
51:06.2
12:58
36
Nicole Metrick
16
F
Floral Park
NY
51:33.4
13:18
37
Taylor Buscemi
19
F
West Babylon
NY
51:34.4
13:19
38
Nora Brennan
16
F
Floral Park
NY
52:22.8
13:30
39
Sabrina Young
19
F
Wellington
FL
55:27.1
14:11
40
Jessica Deprima
16
F
Port Jefferson
NY
57:14.7
14:33
41
Allison Pazienski
17
F
New Hyde Park
NY
59:32.7
15:07
42
Kristen E. Murphy
15
F
Wading River
NY
1:00:34.0
15:23
43
Michelle Vincente
17
F
Hauppauge
NY
1:14:25.1
18:58

Male 20 to 24 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Kraig Rau
23
M
Centereach
NY
22:10.4
5:33
2
Frank Fezza
23
M
Ronkonkoma
NY
22:36.8
5:40
3
Kenny Cheung
24
M
Bohemia
NY
24:24.6
6:07
4
Matt Collins
22
M
Brooklyn
NY
24:37.0
6:11
5
Brendan Canese
22
M
Smithtown
NY
25:00.1
6:15
6
Chris Emerson
22
M
Stony Brook
NY
25:19.0
6:21
7
Daivd Palo
24
M
Hillsborough
NJ
25:36.6
6:26
8
Leif Colberg
21
M
Madison
CT
25:37.6
6:25
9
Daniel Turchan
22
M
Smithtown
NY
25:48.1
6:32
10
Timothy Randazzo
23
M
Lake Grove
NY
26:13.6
6:34
11
Joshua Tracy
24
M
Norfolk
VA
26:41.6
6:41
12
Tom Gosnell
24
M
Bronxville
NY
27:24.1
6:51
13
Samuel Marin
23
M
Clark
NJ
27:25.1
6:53
14
Ryan Beierle
20
M
Lake Ronkonkoma
NY
27:26.8
6:52
15
Kevin Sanders
21
M
Wading River
NY
27:32.6
6:55
16
Robert Seder
22
M
Farmingville
NY
27:37.6
6:56
17
Rob Walker
21
M
Bel Air
MD
27:45.8
7:01
18
Craig Geoghan
24
M
Lake Ronkonkoma
NY
27:57.5
7:00
19
Terence White
22
M
Scotch Plains
NJ
28:04.4
7:03
20
Thomas Machovec
23
M
Dallas
PA
28:05.5
7:05
21
Dylan Gallagher
24
M
Forest Hills
NY
28:09.0
7:04
22
Thomas Chapman
20
M
Lake Ronkonkoma
NY
28:12.3
7:08
23
James Fava
20
M
Smithtown
NY
28:25.1
7:07
24
Niall Ferris
22
M
Riverhead
NY
28:31.9
7:13
25
Matt Grimaldi
21
M
Coram
NY
28:38.9
7:32
26
Mike Powel
24
M
Bethpage
NY
28:40.5
7:32
27
Jose Arroyo
22
M
Bronx
NY
29:24.1
7:23
28
David Trancynger
22
M
Pearl River
NY
29:30.3
7:24
29
Christopher Gozzetta
21
M
East Islip
NY
29:34.3
7:25
30
Manny Tieri
24
M
Peekskill
NY
29:43.4
7:27
31
Eric Collazo
20
M
Garnerville
NY
29:46.0
7:35
32
Jesus Flores
22
M
New York
NY
29:54.4
7:31
33
Cathal O HarĂ¡
23
M
Riverhead
NY
30:08.5
7:36
34
Lee Bergman
20
M
Holbrook
NY
30:32.9
7:39
35
Vinny Tardella
23
M
Stony Brook
NY
30:33.9
7:40
36
Ryan Eyester
24
M
Lake Grove
NY
30:40.2
7:46
37
Kyle Russ
21
M
Congers
NY
30:44.1
7:42
38
Kevin O'Hea
23
M
East Setauket
NY
30:51.1
7:45
39
Thomas Carew
21
M
Islip Terrace
NY
31:13.2
7:50
40
Steven Ambrosino
22
M
Syosset
NY
31:46.1
7:59
41
Al Destefano
23
M
Stony Brook
NY
31:53.9
8:19
42
Patrick O'Hea
22
M
East Setauket
NY
31:54.2
8:19
43
Peter Vivonetto
23
M
Rocky Point
NY
32:08.9
8:05
44
Sean Roberts
23
M
Secaucus
NJ
32:10.8
8:15
45
Roland Rankel
24
M
Centereach
NY
32:12.0
8:05
46
Chris Polasek
22
M
Rocky Point
NY
32:17.6
8:07
47
John Kenyon
24
M
Ridgefield
CT
32:49.7
8:17
48
David Kirsch
24
M
Setauket
NY
33:56.6
8:33
49
Ernie D'Ambrosie
23
M
Stony Brook
NY
33:57.3
8:33
50
James McKenna
22
M
Bohemia
NY
34:32.3
8:49
51
Patrick Grimaldi
23
M
Coram
NY
34:47.4
9:05
52
Cameron Sciotto
24
M
Rocky Point
NY
34:48.2
8:45
53
Mugel Soto
24
M
Smithtown
NY
34:50.8
8:44
54
James Ryan
23
M
Stony Brook
NY
35:00.2
9:06
55
Andrew Janosick
22
M
Stony Brook
NY
35:21.6
8:58
56
Max Lipeles
21
M
Troy
NY
35:22.1
8:58
57
Chris Forst
22
M
Ho-Ho-Kus
NJ
35:22.3
8:58
58
Anthony Gallina
23
M
Nesconset
NY
36:04.2
9:07
59
Chris Porten
22
M
Auburn
NY
36:15.6
9:06
60
John Kahl
23
M
East Northport
NY
36:45.2
9:15
61
Michael Fiederlein
23
M
Oakdale
NY
36:50.1
9:23
62
Christian Wagner
20
M
Coram
NY
37:01.9
9:23
63
Gregory Cabella
24
M
Nesconset
NY
37:18.9
9:38
64
Daniel Craddock
24
M
Wading River
NY
38:06.7
9:34
65
Keith Kern
22
M
Holbrook
NY
42:28.2
11:04
66
Ryan Aloise
21
M
Islip Terrace
NY
43:24.1
11:12
67
Christopher Gray
23
M
Centereach
NY
43:47.1
11:18
68
Timothy Divietri
21
M
Massapequa
NY
44:07.5
11:14
69
Roberto Lipponer
20
M
Patchogue
NY
44:52.2
11:28
70
Mike Kalamaia's
24
M
Ronkonkoma
NY
46:14.7
11:38
71
Dan Figliozzi
20
M
St. James
NY
48:10.3
12:21
72
Ryan Curtin
21
M
York
ME
48:13.6
12:17
73
Andrew Dunleavy
22
M
Deptford
NJ
49:06.1
12:39
74
Michael Zweroff
24
M
Manorville
NY
51:13.5
12:53
75
Cory Paradire
23
M
Kings Park
NY
55:21.7
14:07
76
Christopher Leech
23
M
Wading River
NY
56:27.2
14:41
77
Robbie Bergman
20
M
Holbrook
NY
58:23.6
14:43
78
Brendan Hagarty
20
M
Farmingdale
NY
1:07:09.9
17:09
79
Robert Uhlman
24
M
Brooklyn
NY
1:09:24.8
17:55
80
Timothy Pamlanye
20
M
Ronkonkoma
NY
1:09:38.3
17:53
81
Rich Happel
21
M
Syosset
NY
1:17:39.8
19:57
82
David Hughes
22
M
Middletown
NY
1:17:40.6
19:57
83
Conor Everett
22
M
Horseheads
NY
1:18:08.3
20:04
84
Edward Palladino
22
M
Centereach
NY
1:18:09.2
20:04
85
Glenn Schiotis
24
M
Centereach
NY
1:18:09.6
20:04
86
Mike Sanders
21
M
Wading River
NY
1:18:45.0
19:50

Female 20 to 24 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Kathryn Sheehan
24
F
Wading River
NY
24:36.8
6:10
2
Caroline O'Hea
20
F
East Setauket
NY
25:43.7
6:26
3
Maria Marascia
24
F
Huntington
NY
26:47.3
6:43
4
Danielle Milo
20
F
West Islip
NY
27:38.7
6:55
5
Lauren Waka
22
F
Lake Ronkonkoma
NY
27:56.9
7:01
6
Sara Demalderis
24
F
Lake Grove
NY
28:37.0
7:10
7
Jackie Dimaria
22
F
Dix Hills
NY
29:25.3
7:23
8
Melanie Sterling
20
F
Ronkonkoma
NY
29:56.1
7:31
9
Annie Vaughan
24
F
East Setauket
NY
30:52.4
7:45
10
Juliette Ocon
23
F
Lake Ronkonkoma
NY
31:16.4
7:59
11
Kristen Magliola
24
F
Shoreham
NY
31:16.9
7:52
12
Alexandra Pavese
20
F
Kings Park
NY
32:10.0
8:08
13
Erin Calderoni
22
F
Riverside
CT
32:15.0
8:09
14
Genevieve Crescenzo
21
F
Stony Brook
NY
32:29.9
8:13
15
Taryn Prusinski
24
F
Holbrook
NY
33:36.6
8:39
16
Chelsea Boullianne
24
F
Brooklyn
NY
33:44.7
8:36
17
Kristie Capuano
21
F
Smithtown
NY
33:56.4
8:48
18
Ryan Marynowski
24
F
White Plains
NY
35:43.8
9:01
19
Kate Kuerner
20
F
Lake Grove
NY
35:57.1
9:20
20
Megan Huften
24
F
Brooklyn
NY
35:58.6
9:06
21
Megan Schlegel
24
F
Hicksville
NY
36:30.9
9:13
22
Kelly Kuerner
22
F
Lake Grove
NY
36:45.2
9:33
23
Elizabeth Huggins
21
F
Lindenhurst
NY
36:45.4
9:25
24
Kathryn Fitzmaurice
22
F
Northport
NY
36:54.8
9:29
25
Grace Fitzmaurice
20
F
Northport
NY
36:55.1
9:29
26
Jade Doherty
23
F
Yaphank
NY
37:38.4
9:41
27
Laura Anderson
24
F
New York
NY
38:09.3
9:33
28
Heather Braunagel
23
F
Ossining
NY
38:40.7
9:59
29
Jennifer Scodes
24
F
Nesconset
NY
39:20.7
9:53
30
Rebecca Kim
23
F
Ronkonkoma
NY
39:22.9
10:07
31
Amanda Lynch
24
F
East Northport
NY
39:26.3
10:08
32
Nicole Digraziano
22
F
East Northport
NY
40:22.7
10:14
33
Erin Long
23
F
Ronkonkoma
NY
41:33.7
10:38
34
Ashlie Kosinski
24
F
Mastic Beach
NY
41:53.5
10:37
35
Leighana Keefe
20
F
Port Jefferson
NY
42:23.5
10:45
36
Sara Stupi
20
F
Westminster
MD
42:25.7
10:55
37
Alyssa Mastromarino
24
F
Ronkonkoma
NY
44:00.7
11:13
38
Michelle Navas
23
F
Lake Ronkonkoma
NY
44:13.1
11:07
39
Marykate Collins
20
F
Hicksville
NY
45:15.7
11:32
40
Christine Yi
24
F
Syosset
NY
45:19.3
11:35
41
Ashley Gumm
24
F
Lake Ronkonkoma
NY
45:56.1
11:46
42
Sylwia Brzozka
21
F
Lindenhurst
NY
46:00.8
11:54
43
Kiersten Kissinger
20
F
Islip Terrace
NY
47:26.9
12:12
44
Emily Lumley
21
F
Sayville
NY
48:10.3
12:21
45
Marissa Miller
24
F
Ronkonkoma
NY
48:13.8
12:23
46
Kyla Martin
22
F
Madison
CT
49:24.8
12:36
47
Kimberly Ianno
23
F
Centerport
NY
51:06.5
13:01
48
Jillian Pamlanye
23
F
Ronkonkoma
NY
52:15.6
13:21
49
Sarah Kahrs
24
F
Ronkonkoma
NY
54:39.9
14:05
50
Taryn Prusinski
24
F
Holbrook
NY
1:00:03.7
15:29
51
Elyssa Gullo
23
F
Bethpage
NY
1:05:33.7
16:27
52
Lauren Chiaramonte
24
F
Smithtown
NY
1:16:30.7
19:08
53
Tara Sanders
21
F
Wading River
NY
1:18:43.7
19:49

Male 25 to 29 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Vincent Paladino
25
M
Babylon
NY
22:37.8
5:40
2
Patrick Ginty
25
M
Smithtown
NY
23:16.7
5:50
3
Salazar Frederick
28
M
Brooklyn
NY
26:29.0
6:39
4
Ben Turner
28
M
Babylon
NY
27:40.6
6:56
5
Brendan Hansen
29
M
Lake Grove
NY
27:47.9
6:58
6
Ian Hansen
26
M
Stony Brook
NY
28:07.1
7:03
7
Robert Pirog
26
M
Saint James
NY
28:09.6
7:05
8
Kenny Kadar
25
M
Coram
NY
28:23.7
7:28
9
Troy Cisuas
29
M
Islip Terrace
NY
28:47.9
7:18
10
Christopher Biener
28
M
Fall River
MA
29:55.9
7:33
11
Donald Pearce
26
M
Miller Place
NY
30:11.4
7:56
12
Brian Miller
26
M
Nesconset
NY
30:22.1
7:38
13
John Davis
28
M
Smithtown
NY
30:26.9
7:38
14
Carlos Romero
29
M
Centerport
NY
30:53.3
8:25
15
Thomas Aadahl
25
M
Mastic
NY
31:07.4
7:55
16
Joshua Gravett
29
M
Smithtown
NY
31:36.8
7:55
17
Ryan Boone
25
M
Centerport
NY
31:47.4
8:03
18
Daniel Butera
27
M
Saint James
NY
31:55.3
8:02
19
Nick Viscovich
25
M
Ronkonkoma
NY
31:59.0
8:04
20
Frank Ilvento
29
M
Selden
NY
32:26.5
8:09
21
Jack Murphy
26
M
Rocky Point
NY
33:02.6
8:20
22
Scott Blasberg
27
M
Sound Beach
NY
33:49.9
8:31
23
Thomas Sciotto
26
M
Rocky Point
NY
33:51.8
8:31
24
Alfred Clerico Iv
27
M
Shirley
NY
33:54.7
8:32
25
Matthew Laube
27
M
Farmingville
NY
33:59.1
8:37
26
Jason Barr
25
M
East Islip
NY
34:20.8
8:44
27
Phil Forte
26
M
Selden
NY
34:51.4
8:51
28
Kris Hayes
29
M
Riverhead
NY
35:59.2
9:18
29
Andrew McKenna
25
M
Bohemia
NY
36:00.0
9:11
30
Bradley Just
27
M
Holtsville
NY
36:09.3
9:07
31
Jacob Centeno Healy
25
M
36:14.6
9:16
32
Alex Mylett
28
M
Selden
NY
36:21.8
9:18
33
John Masciopinto
29
M
Patchogue
NY
37:03.7
9:22
34
Stephen Loschiavo
29
M
West Sayville
NY
37:16.4
9:25
35
Jc Pabon
27
M
Holtsville
NY
37:21.8
9:25
36
John Kalata
28
M
Smithtown
NY
37:34.6
9:37
37
Timothy Daw
27
M
Maspeth
NY
38:13.0
9:46
38
Thomas MacDougall
27
M
Hillsborough
NJ
38:35.2
9:48
39
Kyle Stupi
25
M
Ossining
NY
38:39.4
9:59
40
Charles Lubliner
29
M
Ronkonkoma
NY
39:06.5
10:00
41
Patrick Williamson
26
M
Medford
NY
40:43.3
10:26
42
Brian Wilson
25
M
West Sayville
NY
40:47.1
10:34
43
Salvatore Grisafi
25
M
East Setauket
NY
40:55.7
10:39
44
Matthew Stivala
25
M
Yonkers
NY
41:19.0
10:42
45
Eduardo Rodrigues
26
M
Ossining
NY
41:36.0
10:46
46
Patrick Boyle
27
M
Ronkonkoma
NY
41:49.4
10:41
47
Evan Kaesmann
27
M
Smithtown
NY
41:49.7
10:44
48
Jason Kline
28
M
Smithtown
NY
41:50.3
10:44
49
Tom Gorton
27
M
Smithtown
NY
41:51.0
10:44
50
Way Campos
27
M
Carteret
NJ
42:21.4
10:44
51
Michael Fusco
29
M
Lake Grove
NY
45:08.3
11:35
52
Eric Teague
25
M
Port Jefferson
NY
45:42.0
11:39
53
Jeff Dilorenzo
27
M
Holbrook
NY
47:00.8
11:52
54
Fabrizio Bustos
29
M
Oakdale
NY
48:02.1
12:16
55
Brendan Boyle
27
M
Albany
NY
50:19.8
12:52
56
Ryan Brill
25
M
Ronkonkoma
NY
52:10.9
13:05
57
Jeff Weber
28
M
Lake Ronkonkoma
NY
1:01:01.2
15:37
58
Freddy Rodriguez
27
M
Carle Place
NY
1:05:58.9
17:04
59
Justin Karp
27
M
Plainview
NY
1:05:59.4
17:04
60
James Cappa
26
M
Holbrook
NY
1:07:05.1
16:47
61
Brian Midi
29
M
Melville
NY
1:09:44.5
17:35
62
John Murphy
28
M
Smithtown
NY
1:16:30.2
19:08

Female 25 to 29 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Caitrin Demchko
25
F
Nanuet
NY
24:10.4
6:03
2
Allison Waka
25
F
Lake Ronkonkoma
NY
26:23.2
6:36
3
Danielle Barrington
29
F
Lake Ronkonkoma
NY
28:20.0
7:06
4
Sarah Kirsch
26
F
Setauket
NY
29:18.4
7:21
5
Ashley Browne
25
F
Farmingville
NY
30:14.5
7:41
6
Jaclyn Ardolino
26
F
West Islip
NY
30:39.2
7:46
7
Sara Costantino
25
F
Mount Sinai
NY
32:45.5
8:17
8
Danielle Baldwin
29
F
Stony Brook
NY
32:46.7
8:19
9
Beth Ann Clyde
28
F
Selden
NY
33:03.4
8:30
10
Lisa Dobson
27
F
Middle Island
NY
33:48.3
8:39
11
Victoria Ventura
29
F
Huntington
NY
34:24.9
8:38
12
Katie O'Neill
28
F
Blue Point
NY
34:43.2
8:41
13
Nina Schlissel
28
F
Jericho
NY
35:11.6
8:58
14
Elizabeth Moran
28
F
Lindenhurst
NY
35:12.9
8:53
15
Aimee Ronzetti
28
F
East Northport
NY
35:28.0
8:58
16
Dawn Pena
29
F
Hicksville
NY
36:01.3
9:07
17
Kaitlyn Trinchese
29
F
Merrick
NY
36:25.1
9:19
18
Amy Yencharis
29
F
Babylon
NY
36:26.1
9:11
19
Jessica Robbs
27
F
Brooklyn
NY
36:54.6
9:18
20
Chelsea Mattias
27
F
Patchogue
NY
37:04.9
9:24
21
Crystal Gray
26
F
Smithtown
NY
37:17.6
9:29
22
Caitlin White
25
F
Miller Place
NY
38:01.0
9:35
23
Amanda Greenberg
25
F
Lake Grove
NY
38:13.6
9:45
24
Jessie Leete
25
F
Floral Park
NY
38:16.7
9:45
25
Gina Veloz
29
F
Huntington Stat
NY
38:31.7
9:43
26
Kerianne Leath
25
F
Ronkonkoma
NY
38:41.8
9:45
27
Michelle Tooulias
29
F
Farmingvilld
NY
38:42.5
9:49
28
Kerri Watkins
28
F
Nesconset
NY
38:45.4
9:46
29
Daniella Capraro
26
F
Medford
NY
39:12.2
9:53
30
Sung Suh
29
F
39:14.4
9:59
31
Lauren Mastandrea
29
F
Bayport
NY
39:33.5
9:56
32
Jenna Murphy
26
F
Holbrook
NY
39:41.8
10:07
33
Brittni Leskowicz
26
F
Bellport
NY
39:46.0
10:08
34
Kerrin Blieka
27
F
Rocky Point
NY
39:48.4
10:13
35
Aubrey Bittner
27
F
Ronkonkoma
NY
40:23.2
10:20
36
Alli Pamlanye
25
F
Ronkonkoma
NY
40:27.4
10:21
37
Amanda Tamburino
28
F
Westbury
NY
40:42.4
10:25
38
Kerri Hammond
29
F
Medford
NY
40:42.5
10:25
39
Amy Sommerville
29
F
Stamford
CT
40:44.1
10:26
40
Rebecca Cohen
26
F
Centerport
NY
40:58.9
10:19
41
Catherine Callari
29
F
Forest Hills
NY
41:02.6
10:21
42
Caitlin Havron
29
F
Bayport
NY
41:06.4
10:38
43
Amanda Wittemann
27
F
Manorville
NY
41:10.3
10:36
44
Erica Scodes
25
F
Saint James
NY
41:29.1
10:25
45
Rachele Fischer
28
F
Holbrook
NY
41:32.5
10:38
46
Maureen Costello
29
F
Washington
DC
42:30.7
11:03
47
Christine Salto
25
F
Ronkonkoma
NY
43:43.7
11:10
48
Jennifer Randone
28
F
South Huntingto
NY
44:30.8
11:24
49
Elizabeth Walters
29
F
Homestead
FL
44:36.5
11:33
50
Ashley Mayfield
26
F
Port Orange
FL
44:56.6
11:29
51
Kathleen Mergl
26
F
East Patchogue
NY
45:14.6
11:30
52
Lauren Mason
27
F
Levittown
NY
45:43.3
11:38
53
Meghan Murphy
29
F
Farmingville
NY
46:11.9
11:53
54
Gina Kuehne
28
F
Ronkonkoma
NY
47:48.0
12:14
55
Cristen Swannick
26
F
Fall River
MA
47:55.0
12:03
56
Elana Ayer
29
F
Litchfield
NH
47:55.6
12:06
57
Krystyna Baumgartner
29
F
Holbrook
NY
48:32.4
12:28
58
Marie Travis
27
F
Lindenhurst
NY
49:25.8
12:39
59
Kristen Ladwig
28
F
East Setauket
NY
51:24.2
12:52
60
Erika Mueller
26
F
Jericho
NY
51:35.0
13:06
61
Kelsie Solimine
27
F
Allen
TX
51:45.3
13:16
62
Corrine McMahon
25
F
Hampton Bays
NY
52:11.0
13:05
63
Deborah Harris
26
F
Yaphank
NY
52:39.1
13:30
64
Natalie Lugo
29
F
Centereach
NY
52:40.2
13:30
65
Shannon Meany
25
F
Massapequa Park
NY
57:37.2
14:39
66
Katie Prusinki
28
F
Ronkonkoma
NY
1:00:04.5
15:29
67
Alex Giuliani
27
F
Middle Village
NY
1:02:22.4
15:59
68
Gloria Leone
29
F
Dix Hills
NY
1:05:33.3
16:27
69
Jessica Konop
27
F
Farmingdale
NY
1:06:38.9
17:04
70
Amy Latuga
28
F
Plainview
NY
1:09:19.3
17:23
71
Samantha Brennan
27
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:10:08.4
17:59
72
Erin Rogan
25
F
Ronkonkoma
NY
1:12:29.8
18:27
73
Jessica Romano
25
F
Ronkonkoma
NY
1:14:52.5
19:21

Male 30 to 34 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Steven V Cuomo
33
M
Shirley
NY
24:17.6
6:05
2
Edward Devlin
30
M
Ronkonkoma
NY
25:02.8
6:18
3
James Steigele Jr
34
M
Ronkonkoma
NY
25:24.6
6:22
4
Joseph Imbriaca
30
M
Smithtown
NY
25:33.3
6:24
5
Benjamin Beebe
34
M
Ronkonkoma
NY
26:22.1
6:37
6
Owen Zechmann
31
M
Smithtown
NY
28:05.3
7:02
7
Kevin Gilbert
32
M
Sayville
NY
28:25.5
7:08
8
Ryan McGarry
32
M
Sayville
NY
29:20.1
7:22
9
Victor Goytanviechweg
31
M
Smithtown
NY
29:39.4
7:26
10
Anthony Anitra
30
M
West Islip
NY
29:49.3
7:36
11
Kevin Weinisch
34
M
Wading River
NY
30:31.3
7:42
12
Mark Waka
30
M
Lake Ronkonkoma
NY
30:32.1
7:40
13
Matt Mc Auliffe
30
M
Ronkonkoma
NY
30:32.6
7:42
14
Michael Fernandez
34
M
Centereach
NY
30:41.8
7:44
15
Salvatore Dabbraccio
32
M
Miller Place
NY
31:06.5
8:02
16
Michael Condo
34
M
Huntington
NY
31:17.0
7:55
17
Douglas Butera
30
M
Saint James
NY
31:22.6
7:53
18
Timothy Gerasimou
32
M
Nesconset
NY
31:39.1
7:59
19
Brian Lugavere
31
M
Hayes
VA
32:25.0
8:11
20
Paul Libertini
31
M
Mamaroneck
NY
32:27.1
8:24
21
Brad Kohles
34
M
East Islip
NY
33:02.8
8:20
22
Patrick Lynch
30
M
Ronkonkoma
NY
34:11.0
8:41
23
Frank Laport
34
M
Ronkonkoma
NY
34:42.2
8:51
24
Eric Burke
34
M
Rocky Point
NY
35:02.4
8:59
25
Michael Franchi
32
M
Ronkonkoma
NY
35:39.8
9:06
26
Michael Cipollino
33
M
Port Jefferson
NY
36:14.1
9:11
27
Carlos Muy
30
M
Patchogue
NY
36:22.6
9:35
28
Mike Wisniewski
34
M
Huntington Stat
NY
37:42.7
9:46
29
Eric Francis
33
M
Lake Grove
NY
37:48.1
9:40
30
William Lamura
34
M
Ronkonkoma
NY
37:57.0
9:42
31
Nicholas L Vicale
31
M
Ronkonkoma
NY
38:26.2
9:46
32
Gabriel Utset
32
M
Islip
NY
39:07.5
10:06
33
Dan Ryan
31
M
Lake Ronkonkoma
NY
39:32.6
10:13
34
Chris Mylett
31
M
Selden
NY
39:37.4
10:07
35
Jonathan Norris
34
M
Huntington Stat
NY
40:14.5
10:21
36
Thomas Fasanello
30
M
Hauppauge
NY
41:22.4
10:31
37
Dan Condy
31
M
Ronkonkoma
NY
42:18.6
10:46
38
William Richards
33
M
Islip
NY
42:47.7
10:53
39
Geoff Costa
33
M
Ronkonkoma
NY
43:32.9
11:04
40
Robert Cozzie
33
M
Ronkonkoma
NY
44:04.5
11:18
41
Nicholas Auletta
34
M
East Northport
NY
44:31.8
11:24
42
John Giallanza
31
M
Oakdale
NY
44:43.2
11:20
43
Sean Keane
34
M
Selden
NY
45:09.2
11:32
44
Edward Kelly
32
M
Farmingville
NY
45:12.8
11:39
45
Sung Wi
34
M
45:45.4
11:39
46
Andrew Renne
32
M
Holbrook
NY
45:48.1
11:47
47
John Calenzo
30
M
Nesconset
NY
47:23.3
12:02
48
Sergio Binetti
34
M
Patchogue
NY
47:34.1
12:14
49
Chris Solimine
34
M
Allen
TX
47:47.0
12:17
50
Michael Campos
33
M
Lake Grove
NY
48:00.0
12:20
51
Michael Fischer
30
M
Medford
NY
48:08.8
12:17
52
Matthew Ferdon
30
M
Melville
NY
48:10.4
12:06
53
Ken McGarvey
33
M
East Northport
NY
49:32.3
12:27
54
Thomas Alongi
30
M
Ronkonkoma
NY
49:38.2
12:44
55
Carl Kuehne
34
M
Ronkonkoma
NY
50:34.6
12:56
56
Robert Wehmeyer
32
M
Franklin Square
NY
53:35.6
13:58
57
Greg Desanctis
30
M
Coram
NY
56:15.9
14:23
58
Taylor Kitsch
34
M
Austin
TX
56:31.9
14:41
59
Matt Savarese
31
M
Ronkonkoma
NY
56:50.4
14:41
60
Gerald Quigley
34
M
Wading River
NY
58:46.1
14:50
61
Johnny Costello
31
M
Washington
DC
1:00:22.2
15:31
62
Kevin Moran
30
M
Middle Village
NY
1:02:18.5
15:59
63
Christopher Reilly
33
M
Hoboken
NJ
1:02:35.5
16:04
64
Chris Kuroly
32
M
Patchogue
NY
1:04:52.2
16:41
65
Steven Iacoviello
33
M
Staten Island
NY
1:10:04.1
18:05
66
Lima John
32
M
Smithtown
NY
1:13:47.1
19:01

Female 30 to 34 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Michelle Homan
34
F
Farmingville
NY
29:08.8
7:19
2
Brianne Yarborough
33
F
Mount Sinai
NY
29:16.7
7:21
3
Michele Chetuck
32
F
Laurel
NY
31:24.6
7:57
4
Joyce Jelks
31
F
Brooklyn
NY
32:03.1
8:10
5
Margaret Utset
31
F
Islip
NY
32:08.8
8:10
6
Grace Moran
30
F
Ronkonkoma
NY
32:11.2
8:07
7
Katy Beebe
32
F
Blue Point
NY
32:12.9
8:09
8
Nichole Ellis
31
F
Lake Ronkonkoma
NY
32:36.4
8:13
9
Evelyn Kingston
32
F
Whitestone
NY
32:41.2
8:19
10
Michele Rock
32
F
Bellmore
NY
32:49.5
8:13
11
Anne Psomas
34
F
Wantagh
NY
33:08.2
8:26
12
Michelle Pazmino
30
F
Lake Ronkonkoma
NY
33:37.8
8:26
13
Nicole Falkman
30
F
Farmingville
NY
34:13.0
8:47
14
Kelsey Laport
32
F
Ronkonkoma
NY
34:43.0
8:51
15
Jane Bishow-Semevolos
32
F
Northport
NY
35:26.2
9:03
16
Jessica Pace
30
F
West Islip
NY
35:54.7
9:07
17
Natalie Occhipinti
33
F
Hoboken
NJ
36:04.4
9:02
18
Allyson Tobin
33
F
Long Island Cit
NY
36:14.0
9:11
19
Jaime Tomeo
34
F
Ronkonkoma
NY
38:34.8
10:07
20
Amanda White
30
F
Selden
NY
39:23.7
10:06
21
Suzie Garafola
31
F
Centereach
NY
39:35.0
10:01
22
Melissa Montalto
31
F
Mamaroneck
NY
39:38.7
10:12
23
Megan Diehl
30
F
Patchogue
NY
39:50.5
10:06
24
Sarah McIntyre
33
F
Waterbury
CT
40:04.2
10:17
25
Mitza Turcios
34
F
Rockville
NY
40:04.8
10:06
26
Jennifer Spinks
31
F
East Islip
NY
40:07.2
10:16
27
Jessica Tehan
31
F
Dix Hills
NY
40:07.4
10:16
28
Nicole Fariello
33
F
Ronkonkoma
NY
40:20.7
10:14
29
Katie Bittner
34
F
Ronkonkoma
NY
40:21.2
10:20
30
Megan Connolly
32
F
Centereach
NY
41:56.1
10:42
31
Lisette Vilmenay
34
F
Holbrook
NY
42:13.9
10:43
32
Amy Klemm
30
F
Coram
NY
42:47.0
10:55
33
Sarah Kenny
30
F
43:33.1
11:06
34
Tara Kohles
34
F
East Islip
NY
44:08.4
11:22
35
Saleema Massy
31
F
Coram
NY
44:28.6
11:18
36
Amanda Martino
31
F
Franklin Square
NY
44:31.9
11:24
37
Michelle Fernandez
32
F
Northport
NY
44:35.7
11:24
38
Najah Zeidan
34
F
Yonkers
NY
44:48.1
11:34
39
Therese Shirreffs
31
F
Rockville Centr
NY
45:01.4
11:35
40
Sarah Davidson
34
F
West Islip
NY
45:06.0
11:25
41
Cari Kelly
30
F
Farmingville
NY
45:11.5
11:39
42
Leigh-Ann Degroot
32
F
Ronkonkoma
NY
45:22.5
11:50
43
Kimberly Bancke
31
F
Commack
NY
45:23.0
11:30
44
Jessica Tully
33
F
Ronkonkoma
NY
45:39.7
11:45
45
Jenny Andriani
30
F
Holbrook
NY
45:48.3
11:47
46
Jennifer Genova
31
F
Holbrook
NY
46:00.2
11:47
47
Meghan O'Leary
33
F
Bayport
NY
46:17.9
11:56
48
Kimberlee Kostik
32
F
West Islip
NY
46:45.6
12:04
49
Jennifer Bocchieri
31
F
Ronkonkoma
NY
48:12.8
12:23
50
Tricia Clark
31
F
Ronkonkoma
NY
49:36.6
12:44
51
Jaclyn Weber
31
F
Lake Ronkonkoma
NY
50:25.7
12:59
52
Katelyn Maresca
32
F
Ronkonkoma
NY
50:33.1
13:09
53
Lindsay Gregorio
30
F
Chelmsford
MA
50:43.9
12:58
54
Christine Ziman
34
F
Port Jefferson
NY
51:00.4
13:07
55
Danielle Fernandez
30
F
Holbrook
NY
51:26.0
13:07
56
Jessica Francis
31
F
Lake Grove
NY
51:36.7
13:07
57
Laura Spinelli
30
F
Oakdale
NY
52:26.4
13:16
58
Victoria Wehmeyer
30
F
Franklin Square
NY
53:35.3
13:58
59
Ashlee Diaz
33
F
Coram
NY
56:16.5
14:23
60
Kirsten Petersen
33
F
Ridge
NY
58:50.8
14:56
61
Christine Plante
34
F
Ronkonkoma
NY
1:01:23.4
15:35
62
Jacqueline Plante
31
F
Ronkonkoma
NY
1:01:23.8
15:35
63
Kerry Roughton
32
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:02:18.5
15:59
64
Alaina Van Horn
34
F
Setauket
NY
1:02:35.9
16:04
65
Lima Jessica
31
F
Smithtown
NY
1:13:47.6
19:01
66
Keri-Daniell Solich
30
F
Lindenhurst
NY
1:17:51.8
19:28
67
Michelle Keyes
30
F
Medford
NY
1:17:53.9
19:29
68
Ciara Burke
32
F
New York
NY
1:21:12.2
20:19

Male 35 to 39 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Adam Rau
39
M
Rocky Point
NY
22:59.7
5:45
2
Jose Ulloa
36
M
Bellport
NY
24:13.0
6:04
3
John Downey
37
M
Mahwah
NJ
25:17.8
6:20
4
Greg Hansen
39
M
Stony Brook
NY
25:36.1
6:24
5
Justin Kron
35
M
Forest Hills
NY
25:55.3
6:34
6
Vladyslav Vlad
39
M
Stamford
CT
27:04.1
6:47
7
Tom Clancy
38
M
Huntington Stat
NY
28:05.4
7:03
8
William Klien
36
M
Lake Ronkonkoma
NY
28:08.5
7:04
9
Armando Urbina
38
M
Roslyn Heights
NY
28:18.2
7:17
10
Ryan Dassau
36
M
Nesconset
NY
28:28.3
7:10
11
Liam Mc Elhinney
38
M
Queens
NY
28:31.1
7:13
12
Ben Vitale
35
M
Ronkonkoma
NY
28:38.2
7:12
13
Vincent Keaveny
38
M
East Northport
NY
28:38.8
7:12
14
Joseph Tloczkowski
38
M
Holbrook
NY
29:02.2
7:17
15
Daniel Duggan
39
M
Eastchester
NY
29:04.4
7:18
16
Thomas Massaro
38
M
Mount Sinai
NY
29:18.0
7:29
17
Eddyson Rios
36
M
Brentwood
NY
30:08.0
7:34
18
Timothy Carey
38
M
Port Jefferson
NY
30:16.9
7:40
19
Ryan Csoka
38
M
Medford
NY
30:18.1
7:43
20
Craig Lovallo
38
M
Farmingville
NY
30:24.0
7:41
21
Michael Weiner
36
M
Commack
NY
31:48.4
8:03
22
Joshua Russett
35
M
Wantagh
NY
31:50.4
8:03
23
Brian Clinton
36
M
Groton
CT
32:07.1
8:11
24
Pete Polakos
38
M
Holbrook
NY
32:08.8
8:10
25
Brian Keegan
38
M
Lake Grove
NY
32:08.9
8:10
26
Wilfredo Colon
37
M
Ronkonkoma
NY
32:14.4
8:12
27
Joshua Barton
39
M
Smithtown
NY
32:38.9
8:10
28
Bill Macholz
39
M
Bethpage
NY
33:02.7
8:22
29
Michael Macholz
35
M
Bethpage
NY
33:04.1
8:22
30
Mike Bedryk
37
M
Manhasset Hills
NY
33:09.3
8:23
31
Scott Herfel
37
M
Kings Park
NY
33:13.5
8:23
32
Edward Perkins
39
M
Ronkonkoma
NY
33:25.8
8:27
33
Craig Fredriksen
37
M
Nesconset
NY
33:27.7
8:25
34
Adam Ewert
35
M
Brooklyn
NY
33:33.7
8:36
35
Christopher Sanchez
38
M
Nesconset
NY
33:41.2
8:41
36
Adam Shotland
37
M
Port Jefferson
NY
33:46.5
8:38
37
John Pitocco
35
M
Farmingville
NY
34:01.5
8:47
38
Gil Lewkowitz
38
M
Islandia
NY
34:03.0
8:33
39
John Braun
37
M
East Northport
NY
34:18.3
8:52
40
Chris Gaudioso
39
M
Smithtown
NY
34:24.4
8:46
41
Christopher Crisafi
38
M
West Islip
NY
35:18.9
9:01
42
Jason Rudish
37
M
Medford
NY
35:20.1
8:57
43
Brian Noble
38
M
Nesconset
NY
35:35.8
9:08
44
Orlando Torres
36
M
Bayside Hills
NY
35:37.1
9:03
45
Michael Raimondi
39
M
Dunkirk
NY
35:42.8
9:11
46
Joseph Avino
38
M
Teaneck
NJ
36:02.2
9:21
47
Andrew McElhone
38
M
Rockville Centr
NY
36:02.8
9:05
48
Christopher Innace
38
M
Hauppauge
NY
36:04.3
9:04
49
Andrew Wolfrom
38
M
United States
NY
36:06.3
9:12
50
Tommy Ficucello
39
M
New City
NY
36:14.1
9:10
51
Thomas Pisano
38
M
Saint James
NY
36:27.0
9:26
52
Robert Chesnut
35
M
Patchogue
NY
36:31.0
9:19
53
James O'Callaghan
36
M
Miller Place
NY
36:33.9
9:45
54
Owen O'Callaghan
36
M
Mount Sinai
NY
36:34.2
9:45
55
Les Konopka
36
M
Ridge
NY
36:40.4
9:14
56
Jason Jerome
37
M
Ronkonkoma
NY
37:02.4
9:22
57
Rickey Johnson
35
M
West Babylon
NY
37:07.1
9:20
58
Shorab Ibrahim
37
M
Baldwin
NY
37:17.9
9:30
59
Stephen Burke
39
M
Penfield
NY
37:26.1
9:30
60
Michael McCord
39
M
Nesconset
NY
37:43.7
9:36
61
Paul Grub
39
M
Seaford
NY
37:57.6
9:40
62
Erik Bjorneby
36
M
Centereach
NY
38:08.2
9:50
63
Christopher Schwab
37
M
Fair Lawn
NJ
38:09.4
9:46
64
Daniel Martin
36
M
Farmingville
NY
38:13.3
9:49
65
Terry England
35
M
East Meadow
NY
38:26.3
9:46
66
Joseph Tomeo
36
M
Ronkonkoma
NY
38:33.7
10:07
67
Michael Maire
38
M
Mount Sinai
NY
39:32.2
10:00
68
Steven Paterno
37
M
Lake Grove
NY
39:41.0
10:02
69
Edwin Amaya
38
M
Holbrook
NY
39:42.1
10:07
70
Mariusz Kolakowski
39
M
Marietta
GA
40:03.3
10:03
71
Joseph Koller
37
M
Levittown
NY
40:07.5
10:15
72
Brian McCoy
35
M
Roselle Park
NJ
40:48.4
10:35
73
Robert Putney
37
M
Patchogue
NY
41:06.4
10:38
74
Edward Caragan
37
M
South Floral Pa
NY
41:13.9
10:43
75
Kurt Wengart
39
M
Ronkonkoma
NY
41:40.7
10:35
76
Michael Mazzocchi
36
M
Smithtown
NY
41:50.7
10:44
77
Kevin McPadden
39
M
Smithtown
NY
41:51.1
10:44
78
Jakub Molek
37
M
Ozone Park
NY
43:10.2
11:10
79
Chris Defeo
35
M
Miller Place
NY
43:49.7
11:00
80
Michael Piro
35
M
Lindenhurst
NY
44:29.6
11:24
81
Andrew Dalbey
39
M
Lindenhurst
NY
44:30.1
11:24
82
Tim O'Connor
39
M
Rockville Centr
NY
44:30.3
11:23
83
Mathew Meyer
36
M
Selden
NY
44:32.3
11:29
84
David Sonkin
39
M
Babylon
NY
44:56.2
11:29
85
Timothy Nugue
37
M
Ronkonkoma
NY
45:18.9
11:45
86
Randy Misa
38
M
Patchogue
NY
45:37.2
11:48
87
Ryan Norman
35
M
Long Beach
NY
46:05.2
11:50
88
John Nelson
39
M
Wantagh
NY
46:07.3
11:57
89
Michael Krall
39
M
Ronkonkoma
NY
46:18.8
12:04
90
Robert Steck
39
M
Nesconset
NY
46:19.0
12:00
91
Sean Rocco
38
M
Yaphank
NY
47:00.3
12:02
92
Javier Aurrecooechea
39
M
East Northport
NY
48:04.8
12:22
93
Greg Robinson
39
M
Ashford
CT
49:10.2
12:38
94
Rob McGrath
36
M
West Islip
NY
49:32.3
12:44
95
Frank Biondo
35
M
Wantagh
NY
49:48.7
12:47
96
Michael Miller
39
M
Patchogue
NY
49:53.9
12:52
97
Michael Gillingham
39
M
Coram
NY
50:17.8
13:03
98
Marc Maresca
35
M
Ronkonkoma
NY
50:32.3
13:09
99
Michael Sclafani
36
M
Rocky Point
NY
52:48.0
13:29
100
Robert Carroll
38
M
Wading River
NY
54:00.9
13:48
101
Bill Schwalback
35
M
Selden
NY
54:30.9
14:02
102
Vincent Cappadora
36
M
Shirley
NY
55:49.9
14:23
103
Todd Kleinhans
36
M
West Sayville
NY
56:15.6
14:23
104
Michael Whitney
39
M
Massapequa
NY
59:05.1
15:04
105
Marc Sekzer
36
M
Kew Gardens
NY
59:08.6
15:05
106
Paul Seevers
39
M
Patchogue
NY
1:05:38.5
16:52
107
Steven Serigano
39
M
West Babylon
NY
1:07:13.0
17:16
108
Ryan Hogan
36
M
Blue Point
NY
1:17:28.6
19:23
109
Jack Bishop
37
M
Blue Point
NY
1:18:19.0
19:35
110
Thomas Baker
36
M
Mastic
NY
1:19:36.0
20:17

Female 35 to 39 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Kimberly Brehm
38
F
East Moriches
NY
27:36.0
6:59
2
Heather Blasi
37
F
Huntington
NY
29:24.9
7:23
3
Jaime Pita
39
F
Smithtown
NY
29:56.7
7:31
4
Erika Habersaat
37
F
Rocky Point
NY
31:01.0
8:05
5
Michele Rizzo-Berg
39
F
Bellport
NY
31:01.9
7:47
6
Kristyn Lineman
37
F
Ronkonkoma
NY
31:21.4
7:54
7
Jessica Florio
36
F
Port Jefferson
NY
32:43.3
8:28
8
Mindy Dunphy
36
F
Freeport
NY
33:08.9
8:21
9
Nikki Matus
39
F
Rivervale
NJ
33:10.1
8:26
10
Concetta Van Winckel
37
F
Northport
NY
33:16.6
8:20
11
Kelly Rudish
37
F
Medford
NY
33:16.9
8:27
12
Misty Sombrotto
38
F
Port Washington
NY
33:33.9
8:26
13
Stephanie Marino
37
F
Mount Sinai
NY
33:49.7
8:31
14
Jina Arafat
38
F
Ronkonkoma
NY
34:01.4
8:32
15
Dawn Konopka
35
F
Ridge
NY
34:31.4
8:42
16
Michelle Huber
36
F
West Babylon
NY
35:08.9
9:02
17
Cara Brown
36
F
Amityville
NY
35:17.6
8:56
18
Mackenzi Groff
37
F
Lake Ronkonkoma
NY
35:41.0
9:07
19
Rachel Migliorino
37
F
Smithtown
NY
35:41.8
9:10
20
Cathy Campisi
39
F
Selden
NY
36:11.5
9:07
21
Robyn McGee
38
F
Patchogue
NY
36:19.8
9:22
22
Heather Gaudioso
36
F
Smithtown
NY
36:20.3
9:15
23
Stacey Rubino
37
F
Holbrook
NY
36:21.3
9:12
24
Lydia Sullivan
38
F
Medford
NY
36:22.3
9:13
25
Jeanne Mounsey
38
F
Merrick
NY
36:26.9
9:20
26
Eileen Hartley
39
F
Adams
MA
37:01.0
9:24
27
Patricia Visone
35
F
Ronkonkoma
NY
37:13.0
9:30
28
Teresa Marandino
37
F
Holbrook
NY
37:20.4
9:42
29
Meghan Messina
39
F
Smithtown
NY
37:23.7
9:38
30
Jessica Lamura
35
F
Ronkonkoma
NY
37:57.7
9:42
31
Sandra Bareham
37
F
Smithtown
NY
38:03.7
9:48
32
Yvonne Williamson
36
F
Ronkonkoma
NY
39:08.2
9:55
33
Jessica Massaro
38
F
Mount Sinai
NY
39:55.4
10:09
34
Allison Maire
37
F
Mount Sinai
NY
40:05.1
10:08
35
Brandi Everett
36
F
Nesconset
NY
40:17.0
10:15
36
Christine Velia
38
F
Shirley
NY
40:24.8
10:23
37
Sara Suitor
39
F
Manchester
CT
40:43.8
10:25
38
Yasmin Soto
38
F
Nesconset
NY
40:51.5
10:14
39
Theresa Donato
38
F
Saint James
NY
40:56.0
10:38
40
Mary Sanchez
39
F
Nesconset
NY
41:06.1
10:32
41
Sharon Covallo
36
F
Farmingville
NY
41:14.9
10:36
42
Laura Siniski
39
F
Middle Island
NY
41:27.8
10:39
43
Janet Tamburino
38
F
Miller Place
NY
41:37.5
10:39
44
Lisa Moroney
39
F
Medford
NY
41:40.0
10:33
45
Apryl Hargrove
36
F
Yaphank
NY
42:27.9
10:56
46
Juliet Shotland
35
F
Port Jefferson
NY
42:28.8
10:49
47
Krista Whitman
38
F
Hampton Bays
NY
42:29.6
11:03
48
Melanie Sinkiwskij
39
F
Ronkonkoma
NY
42:37.0
10:49
49
Mariel Dawson
36
F
Commack
NY
42:42.6
10:56
50
Charlotte Zenzick
38
F
Enfield
CT
42:52.6
11:04
51
Melissa Chin
35
F
Levittown
NY
42:55.8
10:58
52
Karen Krall
37
F
Ronkonkoma
NY
43:03.1
10:52
53
Meighan Palazzo
37
F
Long Beach
NY
44:14.8
11:17
54
Laura Ann Batursky
35
F
Sayville
NY
44:25.1
11:09
55
Carrie Postel
38
F
Farmingville
NY
45:10.4
11:27
56
Melissa Martin
35
F
Baiting Hollow
NY
45:13.7
11:33
57
Leeana Costa
35
F
Rocky Point
NY
45:18.5
11:38
58
Sarah Fox
36
F
Eastport
NY
45:30.1
11:26
59
Krista Svedberg
37
F
Medford
NY
45:36.0
11:33
60
Michelle Pfaeffle
36
F
Manorville
NY
45:48.8
11:46
61
Jennifer Strahl
37
F
Freeport
NY
47:36.1
11:58
62
Graceann Kieffer
39
F
Patchogue
NY
48:09.4
12:21
63
Denise Steek
37
F
Nesconset
NY
48:37.5
12:35
64
Dena Giacobbe
38
F
Medford
NY
49:14.0
12:42
65
Elisabeth Long
35
F
Blue Point
NY
49:22.0
12:26
66
Tammie Putney
37
F
Patchogue
NY
49:23.8
12:43
67
Mary Martino
39
F
Ronkonkoma
NY
49:57.4
12:35
68
Susan Bjorneby
37
F
Centereach
NY
51:36.6
13:15
69
Colleen Unverzagt
39
F
Islip
NY
51:47.7
13:13
70
Christina Leddin
39
F
Patchogue
NY
53:31.3
13:51
71
Josie Feliz
39
F
Freeport
NY
53:45.9
13:50
72
Tara McElynn
39
F
Long Beach
NY
53:46.6
13:51
73
Melanie Demarco
39
F
Coram
NY
53:55.1
13:48
74
Laura Burke
37
F
East Rochester
NY
54:36.5
13:48
75
Danielle Kleinhans
35
F
West Sayville
NY
56:16.2
14:23
76
Linda Jacobellis
39
F
Medford
NY
57:32.1
14:50
77
Kerry Annitto
36
F
Bayport
NY
58:38.2
15:02
78
Marisol Eberhardt
38
F
Holtsville
NY
1:02:58.5
16:14
79
Melany Halliwell
39
F
Miller Place
NY
1:04:01.2
16:28
80
Danielle Cios
39
F
Patchogue
NY
1:04:01.9
16:28
81
Jamie Seevers
39
F
Patchogue
NY
1:05:39.0
16:52
82
Doreen Zelenka
39
F
Bayport
NY
1:07:10.5
17:16
83
Laurie Shoemaker
36
F
Albertson
NY
1:07:35.5
17:18
84
Eileen Moore
36
F
Huntington Stat
NY
1:10:09.1
17:53
85
Shannon McElhone
38
F
Northport
NY
1:13:34.5
18:51
86
Jen Lima
35
F
Plainview
NY
1:13:49.0
19:01
87
Kristin Bishop
37
F
Blue Point
NY
1:17:11.1
19:18
88
Katie O'Callaghan
37
F
Miller Place
NY
1:17:31.9
19:56
89
Jeninne O'Callaghan
36
F
Mount Sinai
NY
1:17:33.6
19:56
90
Tara Tosi
38
F
Medford
NY
1:18:16.2
19:35
91
Wendi Schwalback
38
F
Selden
NY
1:20:18.0
20:36
92
Eimear Mc Elhinney
37
F
New York
NY
1:21:09.2
20:18
93
Autumn Young
39
F
Rockville
MD
1:21:31.6
20:23

Male 40 to 44 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Timothy Murphy
43
M
Ronkonkoma
NY
23:29.4
5:53
2
Joseph Valerio
44
M
East Northport
NY
23:45.5
5:58
3
Paul Miller
43
M
Centereach
NY
27:08.0
6:50
4
Richard Auritelli
40
M
Ridge
NY
27:30.1
6:53
5
John Giordano
42
M
Holbrook
NY
30:23.1
7:40
6
Jeff Hammond
44
M
St James
NY
30:48.3
7:59
7
Brandon Berman
42
M
Baiting Hollow
NY
30:52.5
7:51
8
Josh Young
41
M
Mastic
NY
31:28.0
7:57
9
Gary Trenaman
44
M
Rockville Centr
NY
31:28.7
7:56
10
Patrick Ryan
42
M
Smithtown
NY
31:44.7
8:03
11
Felix Perez
43
M
West Babylon
NY
31:50.1
8:03
12
Brian Kieffer
41
M
Patchogue
NY
31:54.2
8:01
13
Michael Viruet
42
M
Middle Island
NY
32:08.3
8:09
14
Christopher Santangelo
41
M
Smithtown
NY
32:15.3
8:10
15
Greg Schlef
42
M
Massapequa
NY
32:17.8
8:11
16
Christopher Lloyd
42
M
Smithtown
NY
32:40.9
8:16
17
Chris Tetteris
44
M
Hicksville
NY
32:44.1
8:30
18
Michael Mollaghan
44
M
Belle Harbor
NY
33:01.5
8:21
19
Jason Horowitz
40
M
Wantagh
NY
33:09.4
8:25
20
Matt Moyer
40
M
Easton
PA
33:14.4
8:28
21
Robert Walters
43
M
Sayville
NY
33:43.4
8:50
22
Lance Homan
43
M
Farmingville
NY
34:17.8
9:03
23
Chris Skelley
43
M
St James
NY
34:18.6
8:44
24
David Berchbroick
43
M
Rockville Centr
NY
34:24.1
8:40
25
David Barr
44
M
East Islip
NY
34:24.6
8:44
26
Chris Barr
42
M
East Islip
NY
34:25.2
8:45
27
Matthew Germaine
40
M
Massapequa Park
NY
35:31.2
9:00
28
Maroki Sugimoto
40
M
Nesconset
NY
35:41.9
8:58
29
Chris Wrede
43
M
Holbrook
NY
35:48.7
9:25
30
Charlie Ruvola
43
M
Lake Ronkonkoma
NY
36:03.4
9:07
31
Anthony Matus
40
M
Rivervale
NJ
36:08.1
9:11
32
Phil Lepore
43
M
Port Jefferson
NY
36:16.1
9:22
33
Christopher Oleaga
40
M
Lake Grove
NY
36:18.3
9:15
34
Adam Rooney
42
M
Smithtown
NY
36:19.3
9:12
35
Christopher Winslow
43
M
Medford
NY
36:23.2
9:13
36
Thomas Croci
43
M
Hauppauge
NY
36:23.3
9:10
37
Timothy Glover Sr
41
M
Center Moriches
NY
36:43.3
9:34
38
Renato Migliozzi
41
M
Ronkonkoma
NY
37:28.1
9:50
39
Jeremy Scott
42
M
Richboro
PA
37:39.4
9:45
40
Thomas Becker
43
M
Smithtown
NY
37:47.7
9:45
41
Kevin Reich
44
M
Rockville Centr
NY
37:54.3
9:32
42
Rey Paulemont
44
M
Medford
NY
38:01.0
9:44
43
Matthew Walsh
43
M
Manorville
NY
38:07.0
9:47
44
Frank Lopresti
42
M
Miller Place
NY
38:21.6
9:44
45
Lauchlin Groff
41
M
Lake Ronkonkoma
NY
38:26.0
9:49
46
Dan Hughes
40
M
Port Jefferson
NY
38:29.8
9:48
47
Dave Pedersern
43
M
Kings Park
NY
38:39.7
9:56
48
Jim Messina
44
M
Wellington
FL
38:44.5
9:48
49
Chris Kiernan
43
M
Miller Place
NY
39:03.2
10:05
50
Dennis Williamson
41
M
Ronkonkoma
NY
39:08.3
9:55
51
Eddie Christian
44
M
Mineola
NY
39:13.0
10:08
52
Peter Kelly
43
M
Smithtown
NY
39:14.5
9:56
53
David Robinson
40
M
Smithtown
NY
39:17.9
10:04
54
Mike Saidens
42
M
Smithtown
NY
39:34.5
10:11
55
Patrick Harrigan
43
M
Ronkonkoma
NY
39:35.3
9:57
56
Edward Caroselli Jr.
43
M
Islip
NY
39:47.4
10:21
57
John Shaw
42
M
Islandia
NY
39:50.3
10:06
58
Mike Oneill
43
M
Centereach
NY
40:19.1
10:14
59
Jim Shivas
43
M
North Arlington
NJ
41:14.8
10:34
60
Dan Cardone
43
M
Ronkonkoma
NY
41:54.6
10:52
61
Colm Brennan
43
M
Oakdale
NY
42:59.2
10:57
62
Shawn Curtis
44
M
Mount Sinai
NY
43:01.1
10:52
63
Erik Benson
42
M
Central Islip
NY
44:17.1
11:22
64
Dominick Gallelli
42
M
East Patchogue
NY
44:23.6
11:11
65
Jeffrey Rathbun
40
M
Northport
NY
44:29.2
11:24
66
Christopher Marino
44
M
Holbrook
NY
44:31.9
11:21
67
Kevin Irwin
43
M
Port Jefferson
NY
45:33.3
11:43
68
Brian Van Winckel
41
M
Northport
NY
45:37.7
11:42
69
Chris Cote
44
M
Selden
NY
45:55.9
11:46
70
Fergus McNamara
41
M
Woodside
NY
45:59.2
11:52
71
Myron Woodley
40
M
Medford
NY
46:24.8
11:40
72
Rick Lutz
40
M
Middletown
NY
46:49.9
12:01
73
Cj Zenzick
44
M
Enfield
CT
46:58.7
12:06
74
Daniel Herrera
42
M
Babylon
NY
47:02.1
11:55
75
James Russo
44
M
Merrick
NY
47:24.3
12:09
76
Brian Tully
44
M
Huntington
NY
47:39.9
12:19
77
Philip Suh
44
M
48:33.7
12:21
78
Michael Silliman
41
M
Ronkonkoma
NY
49:02.9
12:33
79
Elliott Greenberg
42
M
Massapequa Park
NY
51:02.8
13:08
80
Jim Space
43
M
Bayport
NY
51:33.6
13:17
81
Kieran Glynn
41
M
White Plains
NY
55:06.2
13:51
82
Chris Mills
44
M
Ronkonkoma
NY
55:38.2
14:01
83
Matthew Ricciardi
43
M
Chandler
AZ
56:31.4
14:26
84
Fj Destefano
43
M
Carlisle
PA
56:36.2
14:39
85
Mike Morrison
40
M
Billerica
MA
1:07:23.8
17:15
86
Patrick Devine
43
M
Lynbrook
NY
1:10:10.3
18:06
87
Mark Salzano
42
M
Lake Ronkonkoma
NY
1:10:39.3
18:07
88
John Ferro
42
M
Shirley
NY
1:19:10.4
19:56
89
Robert Grosso
42
M
Bay Shore
NY
1:23:28.0
20:52
90
James McCarthy
40
M
Woodside
NY
1:24:50.5
21:13

Female 40 to 44 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Melissa Emmerich
43
F
Manchester
CT
28:31.7
7:10
2
Leah Jantzen
42
F
Setauket
NY
28:41.0
7:12
3
Karole Kalin-Holmes
43
F
Miller Place
NY
29:46.4
7:28
4
Briana Taylor
43
F
Wading River
NY
30:18.4
7:36
5
Jennifer Adelberg
42
F
Saint James
NY
30:44.1
7:42
6
Jennifer Digaetano
40
F
Oakdale
NY
30:51.0
7:45
7
Cathleen McQuade
43
F
Smithtown
NY
31:18.9
7:56
8
Kelley McCarthy
41
F
Blue Point
NY
32:57.3
8:17
9
Barbara Kuznetz
42
F
Islandia
NY
33:34.2
8:28
10
Ellen Hogan
43
F
Babylon
NY
34:05.9
8:49
11
Lynn Strickland
43
F
Miller Place
NY
34:53.1
8:46
12
Deb Ferry
43
F
Mount Sinai
NY
35:19.7
9:05
13
Jean Carr
44
F
Holbrook
NY
35:30.6
8:54
14
Elizabeth Kelly
42
F
Smithtown
NY
35:40.8
9:02
15
Kimberly Heinssen
40
F
Holbrook
NY
35:44.2
9:01
16
Susan Roman
44
F
Baiting Hollow
NY
35:50.2
9:02
17
Debra Hughes
44
F
Kings Park
NY
36:06.2
9:12
18
Marissa Campbell
44
F
Blue Point
NY
36:08.4
9:05
19
Kristina Paternostro
40
F
Coram
NY
36:08.9
9:04
20
Margaret Dixon
43
F
West Islip
NY
36:09.1
9:09
21
Erika Walker
43
F
Wading River
NY
36:15.5
9:13
22
Rosemarie Busse
41
F
North Babylon
NY
36:25.1
9:22
23
Jennifer Glover
41
F
Center Moriches
NY
36:42.8
9:34
24
Dawn Regina
41
F
New Rochelle
37:08.1
9:18
25
Jami Amarasinghe
41
F
Sound Beach
NY
37:16.8
9:33
26
Laura Smith
44
F
Ronkonkoma
NY
37:45.7
9:38
27
Jenn Borut
44
F
Sands Point
NY
38:22.2
9:51
28
Jae-Sook Park
41
F
Centereach
NY
38:59.2
9:45
29
Jinah Choi
40
F
Nesconset
NY
39:01.1
9:48
30
Christine Hanmer
43
F
Hauppauge
NY
39:04.5
10:05
31
Lori Buszkiewicz
43
F
Westminster
MA
39:24.9
10:06
32
Karin Cione
42
F
Holbrook
NY
39:37.9
10:04
33
Jennifer Russo
41
F
Huntington Stat
NY
39:54.5
10:03
34
Sharon Dittrich
43
F
Mineola
NY
40:01.7
10:21
35
Tina Adamo
41
F
Miller Place
NY
40:33.8
10:09
36
Kristin Murphy
41
F
Miller Place
NY
40:44.8
10:25
37
Lori Curtis
41
F
Mount Sinai
NY
40:47.6
10:19
38
Melissa Kilkenny
42
F
Center Moriches
NY
41:04.7
10:34
39
Kara Hahn
44
F
Setauket
NY
41:05.2
10:36
40
Lisa Figueroa
40
F
Nesconset
NY
41:06.1
10:32
41
Deana Tietjen
44
F
Mount Sinai
NY
41:15.8
10:29
42
Melissa Altmann
43
F
Holbrook
NY
41:24.1
10:27
43
Jennifer Callery
44
F
N Bellmore
NY
41:24.6
10:38
44
Dorothy Koger
43
F
Baldwin
NY
42:07.4
10:36
45
Stephanie Arroyo
43
F
Central Islip
NY
42:14.6
10:54
46
Jill Lepore
41
F
Port Jefferson
NY
42:17.5
10:53
47
Jennier Iuorio
41
F
Port Washington
NY
42:33.3
10:41
48
Kerry Lovell
42
F
Commack
NY
42:47.5
10:57
49
Sue Rudnicki
42
F
Holtsville
NY
43:03.1
10:49
50
Bobbie Peets
41
F
Mount Sinai
NY
43:50.4
11:08
51
Lizzie Pranzo
42
F
Sound Beach
NY
43:50.8
11:08
52
Krystine Beresford
43
F
Lake Grove
NY
43:53.5
11:17
53
Brigitte Rizzo
43
F
Bohemia
NY
44:16.1
11:13
54
Danielle Sengstock
43
F
East Islip
NY
44:23.2
11:19
55
Luanne Alicea
42
F
Massapequa Park
NY
44:25.2
11:21
56
Jessica Cardone
43
F
Ronkonkoma
NY
44:45.8
11:35
57
Dianne Hummel
44
F
Ronkonkoma
NY
44:57.2
11:30
58
Alona Fusco
40
F
Lake Grove
NY
45:05.5
11:34
59
Stacey Meddis
44
F
Shirley
NY
45:26.8
11:24
60
Debra Rothwell
43
F
Wading River
NY
45:29.2
11:26
61
Amy Ricciardi
40
F
Chandler
AZ
45:29.3
11:41
62
Theresa Hutchison
41
F
Centereach
NY
46:32.6
11:59
63
Leah Koch
42
F
Lake Grove
NY
46:44.5
11:48
64
Kari Schlessinger
41
F
Ronkonkma
NY
47:08.5
12:08
65
Gigi Becker
41
F
Huntington Stat
NY
47:16.3
12:05
66
Jennifer Russo
43
F
Merrick
NY
47:24.3
12:09
67
Janine Leute
41
F
East Setauket
NY
47:45.0
12:14
68
Eileen Monyahan
44
F
Pittsfield
MA
47:55.1
12:05
69
Susan Doherty
44
F
Walpole
MA
47:55.5
12:05
70
Jennifer Pinto
41
F
Northport
NY
48:00.6
12:16
71
Ann Marie Salica
42
F
Holbrook
NY
48:10.4
12:21
72
Colleen Liell
44
F
Brooklyn
NY
48:17.8
12:26
73
Nicole Barkman
42
F
Ronkonkoma
NY
48:42.1
12:26
74
Virginia Paredes
43
F
Wantagh
NY
48:51.2
12:26
75
Sandy Suh
43
F
49:00.6
12:29
76
Angelica Dunleavy
41
F
Ronkonkoma
NY
49:17.5
12:35
77
Marina Shapiro
41
F
Massapequa Park
NY
49:32.0
12:45
78
Linda Viruet
40
F
Middle Island
NY
49:33.5
12:32
79
Angela Wakefield- Kubelle
41
F
St James
NY
51:06.8
13:02
80
Tricia Weissler
43
F
Floral Park
NY
51:37.7
13:16
81
Jeannie Terrill
42
F
Annandale
VA
51:57.1
13:23
82
Amy Frank
44
F
Central Islip
NY
52:11.6
13:23
83
Alanna Delacrausaz
42
F
West Babylon
NY
52:20.2
13:21
84
Kathleen Benasutti-Lutz
43
F
Sayville
NY
52:34.7
13:25
85
Alison McElhone
41
F
Saginaw
MI
53:38.0
13:29
86
Sue Ock
42
F
White Plains
NY
53:53.4
13:29
87
Julia Karlsen
43
F
Deptford
NJ
54:30.6
14:01
88
Ingrid Tully
43
F
Huntington
NY
54:33.6
14:02
89
Laura Gesuele
40
F
Farmingville
NY
55:47.0
14:14
90
Lillian Bryant
44
F
Lake Ronkonkoma
NY
56:29.7
14:33
91
Alexis Isenberg
43
F
Dillsburg
PA
56:35.8
14:39
92
Dawn Nugue
41
F
Ronkonkoma
NY
56:43.3
14:36
93
Michele Deprima
41
F
Port Jefferson
NY
57:17.1
14:34
94
Sharon Kollmar
43
F
Selden
NY
58:04.5
14:54
95
Tricia Grassi
43
F
Miller Place
NY
58:38.7
15:02
96
Jennifer Tabachnick
41
F
Holtsville
NY
58:51.5
14:57
97
Sara Napoli
40
F
Lake Grove
NY
59:19.7
15:03
98
Debra Mitchell
44
F
Sayville
NY
1:00:50.5
15:19
99
Corinne Gillingham
40
F
Coram
NY
1:02:17.1
16:03
100
Jennifer Pugliese
41
F
Farmingville
NY
1:02:18.1
16:03
101
Shannon Burns
44
F
Warren
NJ
1:03:56.1
16:15
102
Meghan McNulty-Rizzo
41
F
Port Washington
NY
1:05:11.5
16:22
103
Nicole Devine
42
F
Lynbred
NY
1:10:07.0
18:06
104
Colby Salzano
40
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:10:36.7
18:07
105
Annette Morrison
40
F
Billerica
MA
1:17:09.9
19:42
106
Mollyo Tenyenhuis
42
F
Mastic
NY
1:19:37.1
20:18
107
Jackie Grosso
40
F
Bay Shore
NY
1:22:26.9
20:37
108
Deirdre McNamara
40
F
Woodside
NY
1:24:50.3
21:13

Male 45 to 49 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Phil Erwin
47
M
Wading River
NY
24:01.7
6:01
2
Roger Geraghty
47
M
Farmingville
NY
25:52.2
6:29
3
James Weydig
49
M
West Islip
NY
26:06.5
6:33
4
Steven Amoroso
48
M
Greenlawn
NY
26:29.0
6:38
5
Patrick Ginty
48
M
Smithtown
NY
27:24.8
6:52
6
Patrick McQuade
47
M
Smithtown
NY
27:38.0
6:58
7
John Taylor
45
M
Wading River
NY
27:42.9
6:57
8
Lance Prager
49
M
Mattituck
NY
28:10.2
7:07
9
Pierce Cohalan
48
M
Farmingville
NY
28:53.8
7:14
10
Chris Manganello
45
M
Huntington Stat
NY
29:08.7
7:19
11
John Mazzei
46
M
Valley Stream
NY
29:29.7
7:35
12
Jeffrey Rellis
46
M
Wading River
NY
29:39.0
7:29
13
Chris Lacey
48
M
Nesconset
NY
29:39.1
7:26
14
Rich Sallustro
46
M
Bayport
NY
29:50.3
7:29
15
David Robinson
48
M
Ronkonkoma
NY
30:00.4
7:33
16
Matt Nocerino
47
M
Nesconset
NY
30:07.9
7:34
17
Steve Bellone
45
M
West Babylon
NY
30:53.8
7:47
18
Douglas Gobbrin
45
M
Carle Place
NY
31:28.2
7:54
19
Sean Tracey
48
M
Farmingville
NY
32:17.5
8:10
20
Albert Strauss
46
M
Holbrook
NY
32:49.3
8:15
21
Lawrence Williamson Jr.
45
M
Middle Island
NY
32:55.2
8:17
22
Dehai Zhang
47
M
East Setauket
NY
33:03.6
8:18
23
Erik Klein
49
M
Lake Ronkonkoma
NY
33:57.4
8:36
24
Jim Harrington
47
M
Ronkonkoma
NY
34:02.2
8:35
25
Scott Benenati
48
M
Islip Terrace
NY
34:04.6
8:39
26
Jim Braunstein
49
M
Levittown
NY
34:42.2
8:52
27
Dennis Shay
45
M
Islip
NY
35:29.7
9:00
28
John Lacorte
45
M
Saint James
NY
35:32.4
9:02
29
Jake Connolly
45
M
Fort Salonga
NY
35:38.4
9:08
30
Keith Wagner
48
M
Manorville
NY
35:41.7
8:59
31
Robert Zeblisky
49
M
East Northport
NY
36:20.1
9:17
32
Todd Martin
45
M
Rockville Centr
NY
36:24.7
9:10
33
Bruce Rowland
45
M
Kings Park
NY
37:07.6
9:35
34
Steve Delacrausaz
46
M
West Babylon
NY
37:12.5
9:26
35
Thomas Weissler
45
M
Floral Park
NY
37:16.1
9:38
36
Rudy Massimo
48
M
Woodbury
NY
37:17.0
9:28
37
Daniel Sarrubbo
46
M
Holbrook
NY
37:39.1
9:44
38
Michael Koziarz
47
M
Westhampton Bea
NY
37:49.3
9:47
39
Andrew Warsaw
47
M
Coram
NY
38:35.5
9:56
40
Chris Shea
47
M
Kings Park
NY
38:42.0
9:53
41
Philip Dluginski
45
M
Nesconset
NY
39:49.1
10:14
42
Stephen Batule
47
M
Ronkonkoma
NY
39:50.4
10:10
43
Gerald Roberts
45
M
Severna Park
MD
40:09.3
10:15
44
Gregory Pranzo
45
M
Sound Beach
NY
40:15.3
10:14
45
Jeff Lange
45
M
Central Islip
NY
40:41.3
10:18
46
Tim Markart
47
M
Medford
NY
40:53.4
10:25
47
Marcus Morales
48
M
Ronkonkoma
NY
41:01.8
10:29
48
James Haggerty
47
M
Northport
NY
41:11.8
10:35
49
Thomas McBreen
46
M
Lake Ronkonkoma
NY
41:20.6
10:45
50
Christopher Shelton
49
M
Ronkonkoma
NY
41:33.4
10:42
51
Mark Letsch
45
M
Smithtown
NY
41:50.9
10:44
52
Ed Greene
45
M
Smithtown
NY
41:52.0
10:44
53
Gary Artinger
48
M
Bohemia
NY
42:00.5
10:49
54
Kevin Kenney
49
M
Smithtown
NY
42:35.8
10:52
55
Kevin Walsh
45
M
Miller Place
NY
42:58.0
11:00
56
Richard Deprima
47
M
Port Jefferson
NY
42:58.8
11:00
57
Bill Brennan
48
M
Mount Sinai
NY
43:28.6
10:59
58
James Devito
48
M
Center Moriches
NY
43:55.5
11:17
59
Scott Whalen
47
M
East Northport
NY
44:02.5
11:07
60
Adam Stone
46
M
Arlington
VA
44:11.6
11:17
61
Robert Wylie
45
M
North Babylon
NY
44:43.6
11:32
62
Brian Dobkin
49
M
New Hyde Park
NY
44:48.9
11:18
63
Salvatore Marinello
48
M
West Babylon
NY
45:09.3
11:35
64
Bill King
49
M
Billerica
MA
45:48.5
11:48
65
Donal Hughes
48
M
Kings Park
NY
46:26.9
11:49
66
John Iliou
45
M
West Babylon
NY
47:18.8
12:08
67
Stan Karlsen
46
M
Westville
NJ
47:21.2
12:14
68
Patrick Keegan
47
M
Brooklyn
NY
48:19.5
12:34
69
Daniel Murphy
45
M
Southbury
CT
48:46.7
12:15
70
Sean Ruane
47
M
Farmingdale
NY
49:55.5
12:48
71
Jonathan Ehrlich
46
M
Farmingdale
NY
50:36.6
13:02
72
Chris McCaffrey
48
M
Bellmore
NY
52:54.8
13:27
73
John Vincente
48
M
Hauppauge
NY
55:35.9
14:16
74
Scott Long
47
M
Hazle Township
PA
1:00:35.6
15:32
75
Louis Cibelli
46
M
East Northport
NY
1:09:22.9
17:55
76
Chris Morra
45
M
Coram
NY
1:15:33.4
19:21

Female 45 to 49 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Dawn Ryan
49
F
Hauppauge
NY
32:22.1
8:07
2
Ann Gill
47
F
Garden City
NY
32:56.6
8:23
3
Wendy Disilvestro
47
F
East Northport
NY
33:00.0
8:25
4
Georgia Carden
45
F
Lake Grove
NY
33:37.6
8:36
5
Nancy Anderson
46
F
Port Jefferson
NY
33:41.3
8:36
6
Darlene Mercieca
45
F
Poquott
NY
34:39.5
8:47
7
Lynn Martinek
47
F
Lake Grove
NY
34:47.1
8:49
8
Danielle Bruno
49
F
Ronkonkoma
NY
35:18.6
8:58
9
Eileen Walter
48
F
Miller Place
NY
35:36.0
8:59
10
Patricia Theodorou
48
F
Franklin Square
NY
36:03.2
9:13
11
Christina Shalijan
48
F
Mount Sinai
NY
36:15.6
9:06
12
Kelly Cuba
45
F
Islip Terrace
NY
36:22.9
9:21
13
Denise Hughes
47
F
Bohemia
NY
36:37.2
9:24
14
Denise Connolly
49
F
West Islip
NY
36:37.2
9:14
15
Lisa Demetriou
48
F
Islip Terrace
NY
36:38.9
9:15
16
Karen Audia
48
F
Holbrook
NY
37:02.7
9:22
17
Anita Distefano
48
F
Nesconset
NY
37:10.2
9:26
18
Lidia Abrego
49
F
Garden City
NY
37:23.3
9:30
19
Susan Belli
48
F
Stony Brook
NY
37:29.8
9:40
20
Cynthia Prinzivalli
46
F
St. James
NY
37:38.0
9:42
21
Ruth Falco
47
F
Kings Park
NY
38:04.7
9:46
22
Jodi Pedisich
45
F
Lake Ronkonkoma
NY
38:10.3
9:42
23
De Dee Meekan
47
F
Lake Ronkonkoma
NY
38:21.4
9:53
24
Christine Schuerlein
49
F
Kings Park
NY
38:40.8
9:53
25
Alisa Rosati
49
F
Lake Grove
NY
38:54.4
9:51
26
Julie Weinheimer
48
F
Coram
NY
38:55.8
9:54
27
Dianne Murtha-Fitzpatrick
49
F
Setauket
NY
39:01.3
9:55
28
Christine Vella
49
F
Lake Grove
NY
39:52.9
10:08
29
Susan Warsaw
48
F
Coram
NY
40:11.4
10:20
30
Angela Baer
47
F
Holtsville
NY
40:12.7
10:08
31
Kristine Gozaloff
49
F
West Sayville
NY
40:18.6
10:08
32
Joan Doyle
49
F
Islip Terrace
NY
40:22.9
10:09
33
Kay Rachek
48
F
Stony Brook
NY
40:27.5
10:17
34
Christine Thorp
48
F
Ronkonkoma
NY
40:29.0
10:12
35
Rena Sylvester
45
F
Stony Brook
NY
41:21.0
10:42
36
Marie Certa
49
F
Franklin Square
NY
41:27.0
10:27
37
Victoria Valerio
45
F
East Northport
NY
41:42.5
10:38
38
Robin Blosser
49
F
Greenlawn
NY
41:43.9
10:38
39
Lisa Marie Upatoff
48
F
Watertown
CT
42:08.9
10:43
40
Jamie Stewart
49
F
Sound Beach
NY
42:19.8
10:46
41
Jeannette Morales
46
F
Ronkonkoma
NY
42:29.1
10:51
42
Pilar Stevens
45
F
Centereach
NY
42:42.8
10:56
43
Lisa Fritz
45
F
Bellmore
NY
42:51.1
10:59
44
Sandy Kyrkostas
47
F
Miller Place
NY
43:02.2
11:06
45
Maria Christ
47
F
Mount Sinai
NY
43:12.9
11:03
46
Mary Ellis
46
F
Selden
NY
43:17.9
11:04
47
Maureen Brennan
47
F
Mount Sinai
NY
43:28.4
10:59
48
Marlise Troy
49
F
Nesconset
NY
43:29.0
11:07
49
Barbara Harper
45
F
Brooklyn
NY
43:39.7
11:04
50
Michele Sarrubbo
45
F
Holbrook
NY
44:17.4
11:21
51
Jennyrose Corritore
47
F
Farmngdale
NY
44:29.8
11:24
52
Helen Garramone
48
F
Patchogue
NY
44:38.9
11:21
53
Jacqueline Lewis
46
F
Baiting Hollow
NY
44:59.6
11:24
54
Dawn Robson
48
F
West Sayville
NY
45:13.3
11:37
55
Kathleen Pettit
48
F
Rocky Point
NY
45:18.5
11:26
56
Kerrin McBreen
45
F
Lake Ronkonkoma
NY
45:44.6
11:51
57
Dee Parrish
47
F
Poquott
NY
45:49.4
11:48
58
Michelle Lautato
47
F
Miller Place
NY
46:09.1
11:52
59
Patrice Raiha
49
F
Centereach
NY
46:56.1
12:06
60
Valerie Raccuglia
47
F
Commack
NY
47:13.6
12:12
61
Nicole Deluca
46
F
Shirley
NY
47:14.4
11:52
62
Christine Evans
45
F
East Northport
NY
48:04.4
12:22
63
Kelly Miciletto
45
F
Ronkonkoma
NY
48:09.0
12:13
64
Kelly Kilanowski
45
F
Medford
NY
48:20.4
12:16
65
Kim Doerrbecker
45
F
Islip
NY
49:03.2
12:41
66
Susan Cirrinicione
48
F
Port Jefferson
NY
49:28.0
12:40
67
Denise Ward
46
F
Bohemia
NY
50:37.0
12:42
68
Dawn Cole
47
F
Copiague
NY
50:49.4
13:06
69
Sharon Sumon
48
F
West Babylon
NY
51:33.6
13:19
70
Catherine Nicastri
46
F
Port Jefferson
NY
51:59.8
13:04
71
Cheryl Gancio
45
F
Ronkonkoma
NY
53:03.2
13:31
72
Diane Dimartino
47
F
Nesconset
NY
53:04.5
13:34
73
Julie Burke
45
F
Penfield
NY
54:36.9
13:48
74
Lee Ann March
48
F
Patchogue
NY
54:41.0
14:04
75
Denise Terribile
46
F
Medford
NY
55:22.5
14:19
76
Elaine Young
47
F
Wellington
FL
55:28.0
14:11
77
Melissa Vincente
46
F
Hauppauge
NY
55:40.4
14:16
78
Paulette Graziani
45
F
Port Jefferson
NY
58:19.8
15:01
79
Gretchen Hoey
47
F
East Setauket
NY
59:12.2
15:06
80
Gail Ann Sehres
46
F
Port Jefferson
NY
59:17.5
14:59
81
Marcia Stone
45
F
Arlington
VA
1:00:51.7
15:27
82
Maureen McAndrew
48
F
Brooklyn
NY
1:01:21.1
15:51
83
Kristine McNamara
45
F
Basking Ridge
NJ
1:03:56.3
16:15
84
Lori Brandt
48
F
Mastic Beach
NY
1:06:13.7
17:02
85
Keri Schmitt
45
F
Wading River
NY
1:08:06.2
17:28
86
Eileen Rogan
49
F
Ronkonkoma
NY
1:12:30.2
18:27
87
Kathleen Connolly
46
F
Fort Salonga
NY
1:14:02.8
18:44
88
Maryjo Haggerty
48
F
Northport
NY
1:14:41.5
18:55
89
Tracy McElhone
46
F
Kings Park
NY
1:15:22.9
18:51
90
Andrea Morra
45
F
Coram
NY
1:15:52.9
19:26
91
Cindy Holroyd
49
F
Nashua
NH
1:17:08.4
19:42
92
Joann Knopf
49
F
Patchogue
NY
1:21:50.5
20:28
93
Sharon Collins
48
F
Huntington Stat
NY
1:24:57.9
21:27

Male 50 to 54 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Stephen Walter
53
M
Miller Place
NY
25:22.2
6:21
2
Rick Secor
53
M
Ronkonkoma
NY
26:22.0
6:36
3
Tony Mac Donnell
50
M
Mt. Vernon
NY
26:51.9
6:44
4
Michael Maxwell
52
M
Calverton
NY
27:45.7
6:59
5
K.C. Brett
54
M
Port Jefferson
NY
27:46.1
6:58
6
Raymond McKenna
52
M
Stony Brook
NY
28:33.2
7:10
7
Vincent Bucino
53
M
Cranford
NJ
28:44.7
7:17
8
Robert Hardie
51
M
East Northport
NY
29:22.6
7:23
9
Mark Ogden
53
M
Selden
NY
29:36.9
7:28
10
Michael Di Bartolo
54
M
Farmingville
NY
31:05.6
7:51
11
Todd Zubris
50
M
Lake Grove
NY
31:08.2
7:49
12
Fotis Boliakis
52
M
Fairfield
CT
31:57.6
8:01
13
John Gray
54
M
Smithtown
NY
31:59.1
8:09
14
Doug Dutton
50
M
Ronkonkoma
NY
31:59.4
8:07
15
Dan Lahey
51
M
Port Jefferson
NY
32:28.1
8:12
16
Gary Freitag
51
M
Ronkonkoma
NY
32:34.9
8:14
17
Ralph Cartisano
50
M
Setauket
NY
32:37.1
8:18
18
Joseph Materazo
51
M
Ronkonkoma
NY
32:37.5
8:23
19
Robert Gueits Jr.
54
M
East Northport
NY
32:44.8
8:13
20
Robert Chase
52
M
Stony Brook
NY
32:48.9
8:28
21
Netl Brandsdorfer
54
M
Dix Hills
NY
33:08.7
8:21
22
James Lange
52
M
Smithtown
NY
33:18.4
8:26
23
Dan Scarangglla
50
M
Levittown
NY
33:28.2
8:28
24
Frank Trainor
51
M
East Northport
NY
33:44.6
8:35
25
Tmothy Rachek
54
M
Stony Brook
NY
33:59.9
8:40
26
Peter Canese
54
M
Smithtown
NY
34:40.2
8:42
27
William Raftery
52
M
East Islip
NY
34:41.8
8:45
28
Robert Rate
50
M
Selden
NY
34:49.2
8:46
29
Robert March
54
M
Patchogue
NY
35:10.6
8:53
30
Gregg Lewis
52
M
Baiting Hollow
NY
35:22.6
9:04
31
Chris Trainor
50
M
Huntington Stat
NY
35:26.8
9:01
32
Chris Maione
54
M
Northport
NY
36:11.0
9:06
33
Jim Graziano
50
M
Bellport
NY
36:20.1
9:36
34
Jim Pavese
53
M
Kings Park
NY
36:34.7
9:21
35
Edward Poppiti
52
M
Smithtown
NY
36:35.2
9:22
36
George Demetriou
50
M
Islip Terrace
NY
36:38.8
9:15
37
Ronald Roberts
53
M
Secaucus
NJ
36:41.0
9:23
38
Nicholas Mas
50
M
Shirley
NY
36:56.0
9:18
39
Robert Frank
53
M
Central Islip
NY
37:29.8
9:40
40
John Harris
54
M
Ronkonkoma
NY
37:57.3
9:40
41
Paul Riss
53
M
Ronkonkoma
NY
38:19.2
9:37
42
Bert Allmer
52
M
Wading River
NY
38:40.1
9:56
43
Christopher Kyrkostas
51
M
Miller Place
NY
38:48.6
10:03
44
Philip Echevarrio
52
M
Great River
NY
39:08.4
9:51
45
Michael Martino
53
M
Smithtown
NY
39:13.6
9:54
46
Joe Caiola
54
M
Ronkonkoma
NY
39:13.8
10:01
47
Raymond Winslow
50
M
Nesconset
NY
40:11.8
10:09
48
Andrew Coppola
50
M
Ronkonkoma
NY
40:45.0
10:34
49
Steve Garcia
50
M
Mount Sinai
NY
40:54.5
10:16
50
Juan Paloon
53
M
Holtsville
NY
41:00.6
10:21
51
David Callery
50
M
N Bellmore
NY
41:25.1
10:38
52
John Blosser
50
M
Greenlawn
NY
41:42.2
10:38
53
Brian O'Hea
54
M
East Setauket
NY
41:47.4
10:33
54
Tony Labarbera
53
M
East Northport
NY
42:16.1
10:43
55
Kevin Sullivan
54
M
Bohemia
NY
42:18.8
10:56
56
Gary Koch
52
M
Lake Grove
NY
42:53.2
10:50
57
Murrough Mc Elhinney
52
M
Riverhead
NY
42:56.4
10:50
58
John Luchetti
50
M
Farmingville
NY
43:04.0
11:06
59
Edward Genco
53
M
Houston
TX
43:22.9
11:09
60
Joseph Danaher
51
M
Lindenhurst
NY
43:31.4
11:16
61
Charles Payret
54
M
Lake Grove
NY
45:25.9
11:47
62
Jack Kohler
52
M
Lake Grove
NY
46:06.5
11:56
63
Michael O'Neill
53
M
Bellport
NY
46:29.6
11:55
64
Salvatore Tomasulo
54
M
East Rockaway
NY
46:45.6
11:51
65
Brian Curtin
50
M
York
ME
48:12.5
12:16
66
Jim McKenna
54
M
Bohemia
NY
48:17.4
12:23
67
Lou Desepoli
53
M
Port Jefferson
NY
48:21.9
12:23
68
Wayne Donovan
54
M
Holbrook
NY
48:42.7
12:25
69
Brian Short
53
M
Nesconset
NY
49:02.9
12:38
70
Jim Genco
51
M
Mount Sinai
NY
49:14.1
12:37
71
Thomas Jordan
51
M
Baldwin
NY
51:09.7
13:17
72
Jim Kahrs
50
M
Kings Park
NY
54:39.5
14:05
73
Nelson Rojas
51
M
Parlin
NJ
56:28.9
14:28
74
Shaun Brady
50
M
San Mateo
CA
57:03.5
14:16
75
Michael Deluca
51
M
Shirley
NY
1:00:07.9
15:05
76
Roger Wooster
50
M
Seaford
NY
1:09:24.9
17:56

Female 50 to 54 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Joanne Digraziano
51
F
East Northport
NY
28:35.7
7:12
2
Mary Lenzi
54
F
Hauppauge
NY
29:47.9
7:31
3
Tracy Epstein
54
F
Smithtown
NY
30:03.9
7:33
4
Lisa Pinto-Colby
50
F
Smithtown
NY
31:39.1
7:57
5
Debra L Franchi
50
F
Manorville
NY
31:46.4
8:01
6
Holly S Luster
50
F
Shirley
NY
32:44.4
8:13
7
Kathleen Baier
50
F
East Islip
NY
34:16.1
8:39
8
Susan Trainor
52
F
East Norwich
NY
34:29.1
8:46
9
Debra Woloschin
54
F
Remsenburg
NY
34:31.9
8:43
10
Michelle Locklin
50
F
East Islip
NY
34:54.5
8:48
11
Elizabeth Melillo
50
F
Northport
NY
35:09.5
8:49
12
Marie Chindamo
50
F
Lake Ronkonkoma
NY
35:11.9
8:57
13
Linda Parsons
52
F
Shoreham
NY
35:18.0
8:57
14
Doreen McDougall
51
F
Ronkonkoma
NY
36:01.3
9:02
15
Kerry Benson
52
F
Nesconset
NY
36:40.0
9:25
16
Denise O'Hea
50
F
East Setauket
NY
36:52.4
9:21
17
Annmarie Hickey
50
F
Nesconset
NY
36:55.9
9:16
18
Nancy Tremblay
54
F
Huntington
NY
37:14.3
9:44
19
Kathy Tuttle
50
F
Eastport
NY
38:49.8
9:50
20
Dawn Huether
53
F
Lake Grove
NY
38:56.7
9:56
21
Carol Sherlock
52
F
Wading River
NY
39:14.5
9:57
22
Kim Alloy-Smith
50
F
Medford
NY
39:19.5
10:01
23
Bernadette White
53
F
Miller Place
NY
39:54.5
10:03
24
Cathy Casey
52
F
Mount Sinai
NY
40:03.4
10:16
25
Janice Magee
50
F
Sound Beach
NY
41:10.0
10:28
26
Paula MacCulloch
54
F
Bethpage
NY
41:28.3
10:28
27
Cheryl Masone
54
F
Miller Place
NY
41:34.0
10:31
28
Clare Lipponer
52
F
Patchogue
NY
42:26.2
10:39
29
Lorie Beers
52
F
Ocean Beach
NY
42:29.0
10:47
30
Nikki Jackson
50
F
Brentwood
NY
42:32.4
10:59
31
Donna Donovan
52
F
Holbrook
NY
42:46.6
10:56
32
Dianne Dawson
52
F
Huntington
NY
42:58.4
10:58
33
Barbara Stockman
52
F
Bay Shore
NY
43:08.8
10:56
34
Maryann Steves
51
F
Islip
NY
43:08.9
10:56
35
Jane Miglis
52
F
Brentwood
NY
43:14.3
10:54
36
Desiree Behr
51
F
Holtsville
NY
43:14.4
11:02
37
Denise Fitzmaurice
51
F
Northport
NY
43:20.1
11:05
38
Patricia Gambino
54
F
West Bay Shore
NY
43:25.0
11:05
39
Jill Donlevy
52
F
Lake Grove
NY
43:35.7
11:09
40
Jennifer Green
50
F
Port Jefferson
NY
43:51.2
11:15
41
Gina Murphy
52
F
Commack
NY
43:51.6
11:15
42
Wendy Poppiti
53
F
Smithtown
NY
44:18.8
11:22
43
Hanife Long
51
F
Hazle Township
PA
44:21.3
11:28
44
Jean Rico
51
F
West Sayville
NY
44:36.3
11:17
45
Denise Mas
50
F
Shirley
NY
45:23.8
11:31
46
Rose Cummings
50
F
East Islip
NY
45:26.7
11:36
47
Gail McCauley
54
F
Ronkonkoma
NY
46:14.9
12:03
48
Valentina Stojanovska
51
F
East Rockaway
NY
46:45.7
11:51
49
Kathleen Burrows
52
F
Centereach
NY
46:56.7
12:06
50
Susan Pigott
53
F
Sayville
NY
48:52.1
12:31
51
Linda Marie Esposito
53
F
Centereach
NY
49:04.6
12:31
52
Carolyn Maust
51
F
Patchogue
NY
50:10.9
12:47
53
Rosie Freitag
51
F
Ronkonkoma
NY
50:23.4
12:49
54
Jill Fuchs
53
F
Holtsville
NY
50:53.1
12:59
55
Barrie Allen
51
F
Brentwood
NY
51:09.2
13:17
56
Deborah Mischuch
50
F
Bay Shore
NY
51:27.5
12:52
57
Pat Iliya
53
F
Sayville
NY
52:11.5
13:14
58
Joann Stupi
51
F
Westminster
MD
52:13.2
13:22
59
Susan Pusateri
54
F
Lake Grove
NY
53:00.5
13:36
60
Denise Echevarrio
53
F
Great River
NY
53:29.5
13:26
61
Leslie Dolan
50
F
Islip Terrace
NY
53:51.9
13:38
62
Nancy Segreto
54
F
Oakdale
NY
55:37.0
14:01
63
Patricia Caffey
54
F
West Babylon
NY
55:52.1
14:23
64
Emily Kaiser
53
F
West Babylon
NY
56:13.0
14:18
65
Linda Dolecek
52
F
Ronkonkoma
NY
56:25.3
14:25
66
Sandra C. Fernandez
50
F
Austin
TX
56:29.6
14:28
67
Jean Todzia
53
F
Farmingville
NY
58:28.2
14:55
68
Deirdre Kirwin
54
F
Ronkonkoma
NY
59:05.1
15:10
69
Donna Mylett
54
F
Selden
NY
59:05.6
15:06
70
Carleen Tunney
51
F
Selden
NY
1:01:34.0
15:34
71
Millie O'Brien
53
F
Farmingville
NY
1:05:55.5
16:58
72
Denise Komick
50
F
Mastic Beack
NY
1:05:56.2
16:58
73
Laura Racioppi
51
F
Center Moriches
NY
1:05:58.3
16:40
74
Jenny Martinsen
54
F
Miller Place
NY
1:06:52.7
16:55
75
Laura Pinciotto
51
F
Bellmore
NY
1:07:23.3
17:16
76
Cynthia Garcia
51
F
Mount Sinai
NY
1:08:13.3
17:06
77
Carolyn Corcoran
51
F
Ronkonkoma
NY
1:09:54.0
17:57
78
Christine Patalano
53
F
Ronkonkoma
NY
1:12:16.1
18:05
79
Rosemary Ramirez
54
F
West Babylon
NY
1:14:11.3
18:45
80
Colloen Kenney
50
F
Smithtown
NY
1:15:25.2
18:52
81
Joanne Zangoglia
54
F
Matawan
NJ
1:22:22.1
21:04

Male 55 to 59 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Tom Sherlock
55
M
Wading River
NY
27:50.1
6:59
2
Steve Liuzzo
55
M
East Northport
NY
30:05.6
7:35
3
Frank Martinez
58
M
Commack
NY
30:19.7
7:39
4
Brian Gunderson
55
M
Medford
NY
31:29.3
7:55
5
Ray Costanco
59
M
Sound Beach
NY
31:41.6
8:06
6
Rich Pulaski
56
M
Nesconset
NY
31:48.5
7:59
7
Jerry Crennan
57
M
Patchogue
NY
31:52.9
8:02
8
Arthur Waka
59
M
Lake Ronkonkoma
NY
32:11.6
8:08
9
Bill Crispino
57
M
Freeport
NY
33:20.9
8:29
10
Gregory Newman
56
M
Sayville
NY
33:33.5
8:31
11
Rob Koval
58
M
Holtsville
NY
34:25.9
8:38
12
Dominick Logiudice
58
M
Patchogue
NY
34:50.1
8:45
13
Jeffery Barrington
59
M
Lake Ronkonkoma
NY
37:01.2
9:17
14
Robert Albanese
58
M
Kings Park
NY
37:10.2
9:29
15
Sal Dabbraccio
58
M
Ronkonkoma
NY
38:18.1
9:50
16
Michael Fitall
56
M
Islip
NY
38:45.2
9:51
17
Rick Perry
57
M
Centereach
NY
38:50.7
9:56
18
Nicholas Vicale
56
M
Ronkonkoma
NY
39:21.0
10:00
19
Dennis Kelly
57
M
Lake Grove
NY
39:44.4
10:10
20
Chester Irvin
55
M
Hernando
FL
40:10.1
10:14
21
Vincent Moran
58
M
Lindenhurst
NY
40:18.0
10:16
22
Joe Digraziano
55
M
East Northport
NY
40:22.9
10:14
23
Bill Lofmark
57
M
Lake Ronkonkoma
NY
40:47.3
10:17
24
John Green
58
M
Port Jefferson
NY
41:52.6
10:45
25
John Mc Kenna
58
M
Lake Grove
NY
41:56.6
10:30
26
Carl Allocco
58
M
Fort Salonga
NY
42:44.0
10:58
27
Frank Giovinco
55
M
Northport
NY
43:11.7
11:01
28
James Dowd
56
M
Medford
NY
43:49.5
11:14
29
Steven Hunter
59
M
Patchogue
NY
44:04.3
11:19
30
Kevin Tunney
57
M
Selden
NY
45:09.4
11:27
31
Charlie Eyester
56
M
Lake Grove
NY
46:37.2
12:02
32
Steven Millon
56
M
East Meadow
NY
46:56.2
12:00
33
Brian Costello
59
M
Patchogue
NY
47:41.2
12:01
34
James Barsalona
56
M
Farmingville
NY
50:14.2
12:58
35
Timothy Pamlanye
56
M
Ronkonkoma
NY
52:15.8
13:21
36
Steven Long
55
M
Ronkonkoma
NY
53:05.5
13:30
37
John Costello
58
M
Neenah
WI
53:55.2
13:54
38
James Paradire
56
M
Kings Park
NY
55:22.0
14:07
39
Tom Dunne
58
M
Centereach
NY
56:13.8
14:18
40
Vincent Hanrahan
56
M
Brentwood
NY
59:17.2
15:09
41
Rudy Giuliani
59
M
Flushing
NY
1:08:25.9
17:30
42
Terry Smith
58
M
Topsham
ME
1:22:16.4
21:05

Female 55 to 59 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Linda Ottaviano
59
F
Cold Spring Har
NY
30:53.6
7:46
2
Karen Cotten
58
F
Farmingville
NY
33:51.5
8:30
3
Nancy Russo
59
F
Nesconset
NY
34:27.1
8:39
4
Elizabeth Filippelli
55
F
Waterbury
CT
37:00.8
9:26
5
Judi Cestaro
58
F
Bayport
NY
37:36.9
9:32
6
Donna Rosen
59
F
Jericho
NY
38:46.2
9:46
7
Karen Perry
57
F
Centereach
NY
39:07.4
10:00
8
Lisa Fitzharris
55
F
Kings Park
NY
39:54.4
10:13
9
Bonnie McGarrell
57
F
Selden
NY
40:28.3
10:17
10
Linday Lavella
58
F
Bethpage
NY
40:50.7
10:19
11
Karen Headley
58
F
Lake Ronkonkoma
NY
41:23.4
10:41
12
Deirdre Bambrick Oriani
57
F
Baldwin
NY
42:03.3
10:48
13
Amy Goldstein
55
F
Farmingdale
NY
43:10.4
11:02
14
Stella Toro
56
F
Shirley
NY
43:42.4
11:02
15
Maureen Conlan
58
F
Riverhead
NY
43:43.0
11:15
16
Barbara Ronzetti
57
F
East Northport
NY
44:21.2
11:17
17
Janet Geoghan
56
F
Lake Ronkonkoma
NY
44:34.9
11:25
18
Noreen Kozlowski
59
F
Saint James
NY
44:55.0
11:23
19
Barbara Dunn
55
F
Farmingville
NY
45:49.2
11:46
20
Mary Farrell
56
F
Wantagh
NY
47:31.1
12:11
21
Eileen Murphy
55
F
Massapequa
NY
48:25.3
12:18
22
Moira Fitall
55
F
Islip
NY
49:01.2
12:26
23
Janet Ianucci
59
F
Commack
NY
50:50.2
13:06
24
Karen Long
55
F
Ronkonkoma
NY
51:04.8
13:00
25
Karen I. Murphy
55
F
Wading River
NY
51:32.1
13:07
26
Jean Dowd
55
F
Medford
NY
51:38.6
13:11
27
Deborah Tracey
56
F
Farmingville
NY
53:51.0
13:57
28
Hilda Garcia
58
F
Farmingville
NY
56:01.7
14:13
29
Elisabeth Barrows
58
F
Port Jefferson
NY
56:25.0
14:15
30
Kerin Engel
56
F
Lindenhurst
NY
57:34.0
14:43
31
Eunhee Yi
57
F
Syosset
NY
1:00:02.4
15:16
32
Eileen Costello
55
F
Neenah
WI
1:00:22.7
15:31
33
Mindy Davidson
55
F
Bethpage
NY
1:01:33.5
15:46
34
Vilis Kristofs
58
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:04:02.4
16:22
35
Kathy Kuroly
59
F
Patchogue
NY
1:04:52.2
16:41
36
Patricia Smith
55
F
Islip Terrace
NY
1:04:54.5
16:19
37
Catherine Giuliani
57
F
Flushing
NY
1:07:55.4
17:23
38
Karen D'Andrea
56
F
Ronkonkoma
NY
1:12:15.2
18:04
39
Linda Lazuta
57
F
Ronkonkoma
NY
1:13:10.8
18:41
40
Diane Salto
56
F
Ronkonkoma
NY
1:13:11.1
18:41
41
Mayra Cuevas
55
F
Bound Brook
NJ
1:14:10.4
18:45
42
Karen Chiaramonete
55
F
Hampton Bays
NY
1:15:15.1
19:19
43
Diane Jason
56
F
San Diego
CA
1:22:19.9
21:04

Male 60 to 64 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Eric Zimmer
63
M
St James
NY
26:28.8
6:38
2
Bruce Hotchkiss
61
M
New Suffolk
NY
27:47.2
6:58
3
Gary Tipley
61
M
East Set Auklet
NY
29:25.2
7:22
4
Gordon Lewis
60
M
Commack
NY
29:41.4
7:26
5
Kevin Kremler
63
M
Hicksville
NY
30:34.7
7:41
6
Scott Fairgrieve
64
M
Mineola
NY
31:14.7
7:51
7
James McDougall
60
M
Ronkonkoma
NY
33:33.4
8:24
8
Fernando Pabon
62
M
Holtsville
NY
35:55.7
9:00
9
Dennis Elder
60
M
Sayville
NY
36:07.4
9:19
10
Edward Platt
64
M
West Hempstead
NY
36:31.4
9:17
11
Thomas Tully
60
M
Port Jefferson
NY
37:01.8
9:24
12
Ed Mace
64
M
Deer Park
NY
39:47.1
10:06
13
Gary Ris
62
M
Farmingville
NY
40:30.9
10:26
14
Richard Brodsky
62
M
Atlantic Beach
NY
40:50.4
10:13
15
Joseph Yonda
64
M
Mineola
NY
43:37.0
11:00
16
Ralph Scena
62
M
Lake Grove
NY
45:06.4
11:22
17
Keith Bittner
64
M
Miller Place
NY
45:36.3
11:39
18
Joseph Folks
62
M
East Patchogue
NY
46:30.1
11:58
19
Louis Janda
60
M
Centereach
NY
48:33.7
12:31
20
Mark Gallop
64
M
West Islip
NY
49:43.4
12:32
21
Scott Ringfield
60
M
Saint James
NY
49:46.8
12:41
22
Ronald Pazienski
61
M
New Hyde Park
NY
50:24.8
12:37
23
J Kevin Stahl
64
M
Holbrook
NY
51:28.6
13:14
24
Ray Dawson
61
M
Huntington
NY
52:34.7
13:24
25
Gordon Dollack
61
M
North Babylon
NY
53:40.6
13:37
26
Thomas Giordina
61
M
Holbrook
NY
54:29.5
13:56
27
David Mylett
63
M
Selden
NY
59:05.4
15:06
28
Bill Tremblay
60
M
Huntington
NY
1:14:54.4
19:09
29
Steve Cuomo
63
M
Shirley
NY
1:18:41.5
19:49
30
John Bogenshutz
63
M
Patchogue
NY
1:24:24.1
21:07

Female 60 to 64 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Jodi Brodsky
60
F
Atlantic Beach
NY
31:14.5
7:49
2
Janet Longo
60
F
Coram
NY
32:40.4
8:13
3
Anne Kayser
60
F
Smithtown
NY
33:21.0
8:25
4
Andi Emerson
60
F
New York
NY
33:37.2
8:26
5
Marianne Zacharia
60
F
East Northport
NY
34:19.4
8:37
6
Pamela Brown
63
F
Islip
NY
36:31.5
9:26
7
Joann Carrasquillo
62
F
Slippery Rock
PA
37:42.8
9:39
8
Jackie Beattie
60
F
Hampton Bays
NY
39:44.5
10:04
9
Faye Ris
62
F
Farmingville
NY
40:45.0
10:30
10
Dian Buscaglia
60
F
Sound Beach
NY
43:29.6
11:04
11
Judi Gallop
63
F
West Islip
NY
45:30.1
11:27
12
Patricia Bush
60
F
East Islip
NY
45:38.4
11:33
13
Rochelle Holden
61
F
Westbury
NY
48:24.1
12:11
14
Janet Gogel
61
F
Manorville
NY
51:08.9
12:53
15
Linda Fairgrieve
61
F
Mineola
NY
53:24.0
13:42
16
Iris Kirsch
61
F
Setauket
NY
55:26.4
13:58
17
Pam Robinson
63
F
Huntington
NY
1:05:24.4
16:43
18
Christia Klein
61
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:05:56.9
16:58
19
Kathleen Weber
63
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:07:22.1
17:13
20
Carolyn Bittner
60
F
Miller Place
NY
1:10:27.5
18:04
21
Eileen Glover
63
F
Hicksville
NY
1:14:23.4
19:02
22
Maureen Bogenshutz
62
F
Patchogue
NY
1:18:18.0
19:35

Male 65 to 69 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Frank Capone
67
M
Wading River
NY
32:13.4
8:11
2
Glenn Morse
66
M
Massapequa
NY
32:24.9
8:08
3
Perry Zeichner
66
M
Brightwaters
NY
35:08.2
8:52
4
Marty Meehan
68
M
Bay Shore
NY
36:25.5
9:17
5
John McElhone
66
M
Lake Ronkonkoma
NY
38:24.9
9:53
6
Jorge Moran
68
M
Bay Shore
NY
39:25.9
9:52
7
Robert Cisco
66
M
Holbrook
NY
39:41.1
10:01
8
Joe Payne
66
M
Farmingville
NY
40:57.2
10:20
9
David Schneidman
67
M
Melville
NY
41:17.4
10:28
10
Richard Hoefener
68
M
East Setauket
NY
41:18.6
10:31
11
Bruce Schempp
69
M
East Northport
NY
41:20.2
10:27
12
Michael Jezewski
68
M
Centereach
NY
41:54.1
10:36
13
Peter Stein
67
M
Rockville Centr
NY
42:42.5
10:54
14
Jim Simpson
66
M
Mastic
NY
44:47.0
11:25
15
Denis Demers
68
M
Bohemia
NY
48:17.9
12:25
16
Joseph Santulli
67
M
East Meadow
NY
48:38.4
12:20
17
Fred Wick
65
M
Melville
NY
50:38.2
12:56
18
Bruce Kollmar
68
M
Farmingville
NY
50:53.2
13:06
19
Richard Garcia
65
M
Farmingville
NY
56:01.6
14:13
20
James O'Leary
69
M
Ridge
NY
56:46.2
14:32
21
Sam Panasci
68
M
Farmingville
NY
59:53.9
15:28
22
Ed Sellner
68
M
Mastic
NY
1:00:20.1
15:28
23
Joseph Guastello
66
M
Holbrook
NY
1:02:54.4
16:05
24
Tim Glover
65
M
Hicksville
NY
1:04:26.1
16:33
25
John Kuroly
68
M
Patchogue
NY
1:04:50.6
16:40
26
Joseph Lech
66
M
Yonkers
NY
1:08:01.0
17:28

Female 65 to 69 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Gloria Withus
65
F
Brentwood
NY
35:48.6
9:02
2
Anne Fitzgibbon
66
F
Glen Cove
39:52.7
10:03
3
Esperanza Feliciano
65
F
Centereach
NY
41:50.3
10:30
4
Eva Dilorenzo
68
F
Lake Grove
NY
43:34.4
11:09
5
Sherry Bellovin
68
F
North Massapequ
NY
51:33.6
13:08
6
Maryann Gelardi
69
F
Ronkonkoma
NY
1:04:13.0
16:26
7
Gerry Reidy
66
F
Medford
NY
1:21:22.5
20:21
8
Janice Sellner
65
F
Mastic
NY
1:23:38.1
21:18

Male 70 to 74 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Patrick Keenan
73
M
East Islip
NY
34:09.9
8:35
2
Hubert Keen
70
M
Farmingdale
NY
35:27.9
9:00
3
Peter Cuevas
72
M
Bound Brook
NJ
37:23.2
9:36
4
Frank Carillo
70
M
Freeport
NY
41:18.3
10:27
5
Lewis Thornton
72
M
Medford
NY
41:20.9
10:27
6
Philip Joyce
72
M
Oceanside
NY
44:13.9
11:17
7
Mike Polansky
74
M
Plainview
NY
1:01:34.2
15:46

Female 70 to 74 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Helma Clavin
72
F
Lake Ronkonkoma
NY
40:20.7
10:18

Male 75 to 79 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Jack Jacobs
75
M
Sea Cliff
NY
46:55.8
11:56
2
Vincent Santulli
76
M
Brooklyn
NY
48:38.2
12:21
3
Donald Noble
76
M
Ny
NY
51:05.3
12:58
4
Joseph Rottino
78
M
Fort Lauderdale
FL
52:35.3
13:28

Female 75 to 79 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Patrica Delaney
76
F
Bay Shore
NY
46:32.9
11:43
2
Joan Ackerman
75
F
Farmingdale
NY
50:50.5
12:45

Male 80 to 84 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Dan Dooley
80
M
Mount Sinai
NY
55:21.2
14:12
2
Jules Winkler
83
M
Medford
NY
57:47.5
14:38
3
Frank Martin
80
M
West Bay Shore
NY
57:51.4
14:42
4
Howard Kestenbaum
83
M
Plainview
NY
1:00:27.2
15:21
5
Ed Farrell
80
M
Farminville
NY
1:13:33.1
18:35
6
Jack Williams
82
M
East Hampton
NY
1:24:57.1
21:26

Female 80 to 84 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Jennie Perri
81
F
East Northport
NY
1:10:08.5
17:59
2
Gilda Johnson
81
F
Lake Ronkonkoma
NY
1:22:19.4
21:04

Male 85 to 99 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace
1
Bert Jablon
88
M
Syosset
NY
51:39.1
13:01

Female 85 to 99 Age Division for 2015

Place Name Age Sex City State Chip Time Pace